Լեհաստանը առաջնահերթություն է համարում ԼՂ հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը խորը մտահոգություն է հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում մարտերի վերսկսման և լարվածության աճի առնչությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, տարածած հաղորդագրության մեջ Լեհաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը կոչ է արել հակամարտության կողմերին դադարեցնել ռազմական գործողությունները և հնարավորինս արագ վերադառնալ 1994թ-ից մեկնարկած խաղաղության բանակցություններին:
«Հակամարտության կարգավորումը պետք է տեղի ունենա դիվանագիտական` բանակցությունների ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական բանակցային ֆորմատում: Դեմ ենք ռազմական բնույթի գործողությունների, որոնք միայն բերում են հակամարտության գոտում լարվածության աճի: Կոչ ենք անում Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանություններին պահպանել խաղաղության հաստատման գործընթացի միջազգային մեխանիզմները: Առաջնահերթությունը հակամարտության գոտում հնարավորինս արագ իրավիճակի կայունացումն է»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Լեհաստանի ԱԳՆ-ն նաև շեշտել է, որ աջակցում է արյունահեղության ու զինված հակամարտության դադարեցման միջազգային հանրության ջանքերին:
Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին ժամը 08:30-իսահմաններում Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա ՎաղինակԹաթուլի Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են: Ավելի ուշ Ստեփանակերտի հիվանդանոց է տեղափոխվել ևս չորս վիրավոր քաղաքացիական անձ:
Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի՝ ժամանակին և արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր է եղել իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ և զգալի կորուստներ հասցնել հակառակորդին. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և օրվա ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է 200-ից ավելի կորուստ: Շարքից հանվել է ընդհանուր առմամբ թշնամական 15 տանկ, մեկ «Գրադ» կայանք:
Հայկական կողմն ունի 18 զոհ և մոտ 37 վիրավոր: Առաջնային գծի հարավային ուղղությամբ ապրիլի 3-ին՝ ժամը 06:00-ից սկսած, հակառակորդը հրթիռահրետանային միջոցների և զրահատեխնիկայի կիրառմամբ շարունակել է ագրեսիվ ռազմական գործողությունների վարումը: ՊԲ ստորաբաժանումներն անցել են հակազդիչ գործողությունների և Թալիշի ուղղությամբ տիրել նախօրյակին ադրբեջանական ուժերի կողմից գրավված մարտավարական կարևոր նշանակության հենակետին:

Poland prioritizes stabilization of situation in Nagorno Karabakh conflict zone
YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of Poland expresses its serious concern about the resumption of armed clashes and an increase in tension in the region of Nagorno-Karabakh, which has led to numerous casualties also among the civilian population. “Armenpress” reports the Foreign Ministry of Poland issued a statement calling on the conflicting parties to cease military operations and return to peace talks that started in 1994.
“The Polish Ministry of Foreign Affairs calls on the parties to the conflict to cease military operations in the region and return, as soon as possible, to the peace talks initiated in 1994. We recognize that the territorial dispute between Armenia and Azerbaijan should be settled only via diplomatic and political negotiations, including also the use of the OSCE Minsk group mediation format. We oppose war activities, which lead only to an escalation of the conflict. We call on Armenia’s and Azerbaijan’s authorities to comply with the arrangements by international mechanisms of the peace process and to monitor compliance with the ceasefire. The overriding priority should be to stabilize the situation in the conflict zone as soon as possible. The Polish MFA will support the international community in its actions aimed at stopping the bloodshed and bringing the armed conflict to an end”, reads the statement.
The Azerbaijani armed forces fired MM-21 (Grad) multiple rocket launcher on April 2, at 08: 30 in the direction of Martuni (NKR), killing 12 year old Vaghinak Grigoryan and wounding two other children. Later, 4 more civilians were taken to Stepanakert hospital.
Due to timely and professional actions of Nagorno Karabakh Defense Army it was possible to take the situation under control inflicting considerable losses onthe enemy.Armenian forces downed 2 enemy helicopters, destroyed 15 tanks, 3 UAVs and one MM-21 (Grad) multiple rocket launcher. Over 200 Azerbaijani servicemen have been eliminated during this period.
Armenian side has suffered 18 victims and almost 37 wounded.
Since 06:00, April 3, the adversary resumed aggressive military operations using missile-artillery and armored vehicles in the southern direction of the frontline. Defense Army takes deterrence measures and has taken control of a tactical position in Talish direction occupied by Azerbaijani forces the previous day.