«Նոր գիրք» 3/6. «Ճանճերի տերը», «Վերոնացի երկու ազնվական»
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը շարունակում է ներկայացնել «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն տեղեկություններ է հաղորդում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գեղարվեստական գրքերի մասին: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ և ծանոթանալ դասական երկերին ու արդի գրականության զարգացման միտումներին: Մեր տարատեսակ ցանկերից ընտրեք գրքեր և սկսեք ընթերցել: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ը դարձյալ առանձնացրել է նոր հրատարակված երկու ուշագրավ գիրք` երկու խորագրի ներքո:
Վիլյամ Գոլդինգ, «Ճանճերի տերը»
«Ճանճերի տերը» համաշխարհային ճանաչում է գտել որպես անգլիացի արձակագրի լավագույն ստեղծագործությունը: Առաջին հայացքից «անմարդաբնակ կղզի» թեմայի հերթական տարբերակ թվացող այս պատմությունը հեղինակի փիլիսոփայական ընդհանրացման ձիրքի շնորհիվ դառնում է որոշակի հանգամանքներում մարդկային քաղաքակրթության այլասերման և կործանման սթափ զգուշացում: Անգլերենից թարգմանեց Արտաշես Էմինը: Առաջաբանը՝ Վահրամ Դանիելյանի: Գիրքը հրատարակել է «Անտարես»-ը:
Դասական գրականություն
Ուիլյամ Շեքսպիր, «Վերոնացի երկու ազնվական»
«Վերոնացի երկու ազնվական»-ի այս հրատարակությունը հիմնվել է Շեքսպիրի «Ընտիր երկեր»-ի եռահատորյակում տեղ գտած թարգմանության բարեփոխված տարբերակի վրա: Ճշտվել է անունների տառադարձումը, կատարվել են թարգմանական և խմբագրական կարևոր շտկումներ: Առաջին անգամ է, որ թարգմանությունը ներկայացվում է պատշաճ ծանոթագրություններով: Անգելերենից թարգմանությունը՝ Խաչիկ Դաշտենցի: Զավեն Բոյաջյանի խմբագրությամբ և ծանոթագրություններով: Գիրքը հրատարակել է «Անտարես»-ը:

«Нор гирк» 3/6. «Повелитель мух», «Два господина из Вероны»
Арменпресс продолжает проект «Нор гирк» («Новая книга»), сообщая информацию о новых художественных произведениях, выпущенных в свет армянскими издательствами. Читатель имеет возможность ознакомиться с изданием классической и современной литературы и выбрать интересующую его литературу. На этой неделе Арменпресс представляет две книги в двух номинациях.
Нобелевские лауреаты
Уильям Голдинг «Повелитель мух»
«Повелитель мух» признан лучшим произведением английского прозаика. На первый взгляд, это история – вариация темы «необитаемого острова», однако благодаря философскому обобщению писателя она становится предостережением от угрозы искажения и уничтожения человеческой цивилизации. Перевод с английского Арташеса Эмина. Предисловия – Ваграма Даниеляна. Издательство «Антарес».
Классическая литература
Шекспир «Два господина из Вероны»
Это издание опиралось на переработанный перевод пьесы из трехтомника «Избранное» Шекспира. Уточнены транскрипции имен, сделаны важные переводческие и редакторские правки. Впервые перевод сопровождается соответствующими примечаниями. Перевод с английского Хачика Даштенца. Примечания редактора Завена Бояджяна. Издательство «Антарес».