Սպասվող լրահոս. 24.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր` մարտի 24-ին, ՀՀ կառավարության հերթական նիստն է: Գործադիրը կքննարկի Հայաստանում տուբերկուլոզի կառավարման 2016-2020 թվականների ազգային ռազմավարությունը և դրանից բխող միջոցառումների ծրագիրը: Կառավարությունը ներդրումային ծրագրի շրջանակներում երեք տարի ժամկետով կհետաձգի որոշ ընկերությունների ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը: Այս և այլ հարցերը կքննարկվեն կառավարության նիստին, իսկ ահա նիստից դուրս` գործադիրի շենքի մոտ, կրկին բողոքի ակցիա է ու կրկին տաքսու վարորդներն են: Նրանք բողոքում են ընդդեմ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության։
Կառավարության նիստից բացի, տուբերկուլոզի թեման կշոշափվի Առողջապահության նախարարությունում: Մարտի 24-ը` Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի համաշխարհային օրն է: Օրվա կապակցությամբ առողջապահության ոլորտի մասնագետները կներկայացնեն հիվանդության հետ կապված վերջին ցուցանիշները, տուբերկույլոզի դեմ պայքարին ուղղված Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը։
«Արտահանման աջակցման և ֆինանսավորման հնարավորությունները» թեմայով համաժողով` Երևանում: Համաժողովի ընթացքում «Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության» և «Արմսվիսբանկ»-ի միջև կստորագրվի համագործակցության հուշագիր:
«Էքսպրես Կրեդիտ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունից տուժածների փաստաբաններ՝ Արթուր Ապիկյանը և Ինգա Ավագյանը նախատեսում են խոսել վարկային կազմակերպության կողմից իրականացվող անօրինական գործողությունների, հարուցված քրեական գործի և կազմակերպության կողմից դատական գործընթացը խոչընդոտելու մասին:
Մերձավորարեւելյան արդի զարգացումներին նվիրված կլորի սեղանի շրջանակում դասախոսությամբ հանդես կգա Փարիզի Սորբոնի համալսարանի աշխարհաքաղաքականության պրոֆեսոր Ռայմոն-Հարություն Գեւորգյանը: Դասախոսության թեման է՝ «Մեծ տերությունները եվ Մերձավոր Արեւելքի արդի աշխարհաքաղաքական իրավիճակը»:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ կանցկացվի Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Կներկայացվեն սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ 2015 թվականին կատարված և 2016 թվականին նախատեսվող աշխատանքային ծրագրերը: Կքննարկվեն 2015 թվականին ՀՀ քաղաքացիություն և կացության կարգավիճակ ստացած, ինչպես նաև՝ ապաստան հայցող սիրիահայերի հետ տարվող աշխատանքների հետ կապված հարցերը:
Մարտի 25-ը Հունաստանի անկախության օրն է: Օրվան ընդառաջ լրագրողներին կհանդիպեն «Իլիոս» հունական ՀԿ նախագահ Սլավա Ռաֆայելիդիսը և «Մարդու իրավունքների, քաղաքականության և հումանիտար խնդիրների ասոցիացիա»-ի նախագահ գեներալ-լեյտենանտ Էդուարդ Մանեվիդիսը: Նրանք կներկայացնեն սպասվող տոնական միջոցառումները, Հայաստանում հունական համայնքի խնդիրները:
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի դահլիճում կանցկացվի դասական երաժշտության բնագավառում «Երգեցողություն» անվանակարգում Հայաստանի Հանրապետության նախագահի 2015 թվականի Երիտասարդական մրցանակի հավակնորդների առաջին՝ ընտրական փուլը:

Upcoming news for 24.03.2016
YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. “Armenpress” presents on the air of “Lratvakan” radio all that you will hear, read and see on today’s news.
The regular Cabinet meeting will take place on March 24. The government will discuss the strategy of the National Tuberculosis Control 2016-2020 and its event schedule. The Government will extend the deadline of VAT payments by 3 years of some companies. These and other questions will be discussed at the session of the government, while outside the government building, taxi drivers are protesting again. They are protesting against the Ministry of Transport and Communications.
In addition to the Cabinet meeting, the Tuberculosis topic will be discussed in the Ministry of Healthcare. March 24 is World Tuberculosis Day. On this occasion healthcare professionals will present the latest data regarding the disease and programs aimed at combating Tuberculosis in Armenia.
"Export support and financing opportunities" conference will be held in Yerevan. During the conference “Armenia Export Insurance Agency" and "Armswissbank" will sign a memorandum of understanding.
Arthur Apikyan and Inga Avagyan, the lawyers of the “Express Credit” scam victims, will speak about the organization’s criminal activities and hindering the judicial process.
Professor of Geopolitics Raymond H. Kevorkian of the Sorbonne University will deliver a lecture on current developments of the Middle East. The topic is “Great Powers and the current geopolitical situation in the Middle East."
The session of the interdepartmental commission coordinating the issues of Syrians in Armenia will begin headed by Minister of Diaspora Hranush Hakobyan. Implemented programs and works will be presented, as well as future projects. Issues regarding asylum seekers, as well as citizenship or residency permit seekers will be discussed.
March 25 is Greek Independence Day. President of the Greek NGO «Ilios» Slava Rafayelidis and President of "Human rights, Policy and humanitarian issues association" Lt. Gen. Eduard Manevidis will speak to reporters. They will present the upcoming festivities and the problems of the Greek community in Armenia.
The first electoral round of the President’s 2015 Youth Prize will be held in the Komitas Museum-Institute.