Սպասվող լրահոս. 24.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր` մարտի 24-ին, ՀՀ կառավարության հերթական նիստն է: Գործադիրը կքննարկի Հայաստանում տուբերկուլոզի կառավարման 2016-2020 թվականների ազգային ռազմավարությունը և դրանից բխող միջոցառումների ծրագիրը: Կառավարությունը ներդրումային ծրագրի շրջանակներում երեք տարի ժամկետով կհետաձգի որոշ ընկերությունների ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը: Այս և այլ հարցերը կքննարկվեն կառավարության նիստին, իսկ ահա նիստից դուրս` գործադիրի շենքի մոտ, կրկին բողոքի ակցիա է ու կրկին տաքսու վարորդներն են: Նրանք բողոքում են ընդդեմ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության։
Կառավարության նիստից բացի, տուբերկուլոզի թեման կշոշափվի Առողջապահության նախարարությունում: Մարտի 24-ը` Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի համաշխարհային օրն է: Օրվա կապակցությամբ առողջապահության ոլորտի մասնագետները կներկայացնեն հիվանդության հետ կապված վերջին ցուցանիշները, տուբերկույլոզի դեմ պայքարին ուղղված Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը։
«Արտահանման աջակցման և ֆինանսավորման հնարավորությունները» թեմայով համաժողով` Երևանում: Համաժողովի ընթացքում «Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության» և «Արմսվիսբանկ»-ի միջև կստորագրվի համագործակցության հուշագիր:
«Էքսպրես Կրեդիտ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունից տուժածների փաստաբաններ՝ Արթուր Ապիկյանը և Ինգա Ավագյանը նախատեսում են խոսել վարկային կազմակերպության կողմից իրականացվող անօրինական գործողությունների, հարուցված քրեական գործի և կազմակերպության կողմից դատական գործընթացը խոչընդոտելու մասին:
Մերձավորարեւելյան արդի զարգացումներին նվիրված կլորի սեղանի շրջանակում դասախոսությամբ հանդես կգա Փարիզի Սորբոնի համալսարանի աշխարհաքաղաքականության պրոֆեսոր Ռայմոն-Հարություն Գեւորգյանը: Դասախոսության թեման է՝ «Մեծ տերությունները եվ Մերձավոր Արեւելքի արդի աշխարհաքաղաքական իրավիճակը»:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ կանցկացվի Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Կներկայացվեն սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ 2015 թվականին կատարված և 2016 թվականին նախատեսվող աշխատանքային ծրագրերը: Կքննարկվեն 2015 թվականին ՀՀ քաղաքացիություն և կացության կարգավիճակ ստացած, ինչպես նաև՝ ապաստան հայցող սիրիահայերի հետ տարվող աշխատանքների հետ կապված հարցերը:
Մարտի 25-ը Հունաստանի անկախության օրն է: Օրվան ընդառաջ լրագրողներին կհանդիպեն «Իլիոս» հունական ՀԿ նախագահ Սլավա Ռաֆայելիդիսը և «Մարդու իրավունքների, քաղաքականության և հումանիտար խնդիրների ասոցիացիա»-ի նախագահ գեներալ-լեյտենանտ Էդուարդ Մանեվիդիսը: Նրանք կներկայացնեն սպասվող տոնական միջոցառումները, Հայաստանում հունական համայնքի խնդիրները:
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի դահլիճում կանցկացվի դասական երաժշտության բնագավառում «Երգեցողություն» անվանակարգում Հայաստանի Հանրապետության նախագահի 2015 թվականի Երիտասարդական մրցանակի հավակնորդների առաջին՝ ընտրական փուլը:

Предстоящие новости: 24.03.2016
Сегодня, 24-го марта, состоится очередное заседание правительства Армении. Будет обсуждена программа национальной стратегии борьбы с туберкулезом на 2016-2020 годы. Правительство, в рамках программы по привлечению инвестиций, предоставит налоговые льготы некоторым компаниям, отложив на 3 года выплату ими НДС. У здания правительства вновь проходит акция протеста шоферов такси. Их протест направлен против Министерства транспорта и связи.
Тема туберкулеза будет затронута и в Министерстве здравоохранения. Сегодня, 24-го марта, Всемирный день борьбы против туберкулеза. Состоится пресс-конференция представителей этой отрасли здравоохранения, которые представят последние показатели и программы, направленные на борьбу с туберкулезом.
Сегодня, 24-го марта, в Ереване состоится конференция на тему «Возможности содействия и финансирования экспорта». В ходе конференции будет подписано соглашение между Армянским агентством по страхованию экспорта и Армсвиссбанком.
Сегодня, 24-го марта, состоится пресс-конференция адвокатов пострадавших от деятельности компании «Экспресс кредит» лиц Артура Апикяна и Инги Авагян. Они осветят незаконные действия указанной компании, детали возбужденного уголовного дела и препятствия, чинимые компанией судебному следствию.
В рамках круглого стола, посвященного ближневосточным проблемам, состоится лекция профессора геополитики Сорбонны Раймона-Арутюна Геворгяна на тему «Сверхдержавы и нынешнее геополитическое положение на Ближнем Востоке».
Под руководством министра диаспоры Армении Грануш Акопян состоится очередное заседание Межведомственной комиссии по вопросам сирийских армян.
25-е марта – День независимости Греции. Состоится пресс-конференция руководителя греческой ОО «Илиос» Славы Рафаелидиса и председателя Ассоциации по правам человека, политическим и гуманитарным проблемам, генерал-лейтенанта Эдуарда Маневидиса.
В Музее-институте Комитаса состоится первый тур конкурса претендентов на Молодежную премию президента Армении в номинации «Пение».