Գաղտնի սենյակներ են հայտնաբերվել Թութանհամոն փարավոնի դամբարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկու նոր սենյակ Է հայտնաբերվել Թութանհամոն փարավոնի դամբարանի սքանավորումից հետո: Ինչպս տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ասոշիեյթեդ պրես»-ին, այդ մասին հայտնել Է Եգիպտոսի հնությունների գործերի նախարար Մահմուդ ադ Դամաթին՝ մարտի 17-ին ելույթ ունենալով Կահիրեում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Նա նշել Է, որ նոր սենյակները օգնել են հայտնաբերել ճապոնացի հետազոտողները: Մարտի վերջին պլանավորվում Է անցկացնել կրկնական սքանավորում:
Նախարարն այն կարծիքին Է, որ գաղտնի սենյակներում կարող Է թաղված լինել պատանի փարավոնի ընտանիքի անդամներից մեկը: Ընդ որում նա չի պնդել, որ դա կարող Է լինել Նեֆերտիտի թագուհու հանգստարանը:

Тайные комнаты обнаружены в гробнице Тутанхамона
Две новые комнаты обнаружены после сканирования гробницы фараона Тутанхамона. Как сообщилоAssociated Press, об этом объявил министр по делам древностей Египта Мамдух ад-Дамати на пресс-конференции в Каире в четверг, 17 марта.
По его словам, помещения помогли найти японские исследователи. В конце марта планируется провести их повторное сканирование,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Министр считает, что в тайных комнатах может находиться захоронение одного из членов семьи юного фараона. При этом он не стал утверждать, что это может быть усыпальница царицы Нефертити.