Կոկո Շանելին մերկացրել են նացիստական հետախուզության համար աշխատելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: XX դարի ամենահայտնի ֆրանսուհիներից մեկը՝ դիզայներ Կոկո Շանելը, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ եղել Է գերմանական հետախուզության գործակալ: Դա պարզվել Է այն բանից հետո, երբ մարտի 16-ին հրապարակվել են այն ժամանակվա հատուկ ծառայությունների արխիվային փաստաթղթերը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Associated Press-ին:
Շանելի դոսիեում, մասնավորապես, կա Մադրիդում անանուն աղբյուրի նամակ՝ հղված ֆրանսիական դիմադրությանը: Դրանում ասված Է, որ Շանելը, որին «կասկածելի» Էին համարում, 1942 – 43 թվականներին եղել Է բարոն Գյունտեր ֆոն Դինկլագեի սիրուհին եւ գործակալը, որը կցորդ Էր աշխատում Գերմանիայի դեսպանությունում եւ որին կասկածում Էին քարոզչական եւ հետախուզական գործունեության մեջ:
Ֆրանսիայի հատուկ ծառայությունների արխիվի պահպանության պատասխանատու Ֆրեդերիկ Կուգիները լրագրողներին պարզաբանել Է, որ գերմանական հետախուզությունը («Աբվեր») Կոկո Շանելին գրանցել Է որպես իր գործակալ, նա կարող Էր լինել տեղեկատվության աղբյուր կամ ինչ-որ աշխատանք կատարել գերմանացիների համար: Սակայն անհայտ Է մնում, թե տիկին Շանելն ինքն իմացել Է արդյոք իր կարգավիճակի մասին:
Պատերազմի սկսվելուց ի վեր Շանելը փակել Է իր նորաձեւությունների տունն ու խանութները: Իր եղբորորդու կալանավորումից հետո նա կապվել Է Գերմանիայի իշխանությունների հետ, իսկ Ֆրանսիայի ազատագրումից հետո նրան մեղադրել են կոլլաբորացիոնիզմի մեջ եւ արտաքսել երկրից:
Ավելի վաղ պատմաբանները Շանելին կասկածում Էին այն բանում, որ նա ոչ միայն տեղեկություններ Է մատակարարել «Աբվերին», այլեւ աչքի Է ընկել ավելի քան տասը լրտեսական առաքելություններում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. Iconic French designer Coco Chanel was registered as an Abwehr agent, according to declassified documents of the French secret services, but historians believe that she might not have been aware of it, “Armenpress” reports citing Sputniknews website.
French historians unveiled French secret services' archives fromWorld War II providing insight intosecretive operations led byboth the Nazis and the French resistance.
The documents also revealed the individual paths taken bythousands ofagents, including celebrities like French designer Coco Chanel.
Coco Chanel who is one ofthe most famous French women ofthe 20th century was listed asa German intelligence agent; the Associated Press reported citing the unveiled secret service’s archives.
The designer’s file includes a note written inParis inNovember 1944. “A source inMadrid informed us that Madam Chanel was in1942-43 the mistress and agent ofBaron Guenter von Dinklage. Dinklage used tobe an attaché atthe German embassy in1935. He worked asa propagandist and we suspect him ofbeing a (German) agent,” the document says.
According toFrederic Queguineur, who is incharge ofthe secret services' archives, the file shows that Coco Chanel was documented asan agent bytheNaziintelligence organization, the Abwehr.
“From the German point ofview, they registered her, so it means she potentially could be a source ofinformation, fulfill a mission, work forthem. But fromher point ofview, we don't know if she was really aware ofthat,” he told the AP.
With the beginning ofwar Chanel closed her fashion boutiques and shops. After the arrest ofher nephew she made contact withthe Germanauthoritiesand afterliberation ofFrance, she was accused ofcollaboration and was expelled fromthe country.
Earlier, historians suspected that Coco Chanel not only supplied the Abwehr withinformation, butalso excelled inmore thana dozen spy missions.