Mac համակարգիչներն առաջին անգամ վարակվել են շորթիչ վիրուսով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple Inc. ընկերության համակարգիչները դարձել են ցանցահենների թիրախը: Մարտի 5 – 6-ն անհայտ չարագործները գործադրել են KeRanger տարածված ծրագրի վնասաբեր տարբերակը, որը վերագրվում Է շորթիչ վիրուսների դասին: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 7-ին հաղորդել Է Reuters-ը:
«Այս ծրագիրն անտարակույս դարձել Է իր տեսակի մեջ առաջինը: Այն գործառական Է, ծածկագրում Է ֆայլերը եւ փրկագին պահանջում»,- գործակալությանը հայտարարել Է Palo Alto Threat Intelligence ընկերության տնօրեն Ռայան Օլսոնը:
Ցանցահենները Mac համակարգիչները վարակում են հանրաճանաչ ծրագրի փչացած պատճենի միջոցով, պարզաբանում են մասնագետները: Դրա իբր վերջին տարբերակը՝ 2.90-ը, հայտնվել Է մարտի 4-ին: Համակարգչում «բեռնելիս» այն երեք օր մնում Է ոչ ակտիվ, իսկ այնուհետեւ սկսում Է ծածկագրել օգտատիրոջ ֆայլերը եւ վերծանման համար պահանջել մեկ բիտկոին (շուրջ 400 ամերիկյան դոլար) փրկագին:
Apple ընկերության ներկայացուցիչը հայտարարել Է, որ ըկերությունը քայլեր Է ձեռնարկում վնասաբեր ծրագրի հետագա տարածումը կանխելու համար: Նա հրաժարվել Է այլ մանրամասներ հայտնել:
KeRanger օրինական ծրագրի արտադրողն օգտատերերին խորհուրդ Է տվել մինչեւ 2.92 տարբերակն անհապաղ նորացում կատարել, եթե կասկածում են, որ դրանք կարող են վարակված լինել:

Компьютеры Mac впервые оказались заражены вирусом-вымогателем
Компьютеры производства компании Apple Inc. стали мишенью хакеров. 5-6марта против компьютеров Mac неизвестные злоумышленники применили вредоносную версию распространенной программы KeRanger, отнесенную к классу вирусов-вымогателей. Об этом в понедельник, 7 марта, сообщает Арменпресс со ссылкой наReuters.
«Эта программа безусловно стала первой в своем роде в истории. Она функциональна, шифрует файлы и требует выкуп», —заявил агентству директор компании Palo Alto Threat Intelligence Райан Олсон.
Хакеры заражают компьютеры Mac через испорченную копию популярной программы, поясняют специалисты. Ее якобы последняя версия 2.90 появилась 4 марта. При загрузке на компьютер она остается неактивной три дня, а потом начинает шифровать файлы пользователя и требовать за расшифровку выкуп в один биткоин (около 400 долларов США).
Представитель компании Apple заявил, что компания предпринимает шаги, чтобы предотвратить дальнейшее распространение вредоносной программы. Он отказался сообщить другие подробности.
Производитель легальной программы KeRanger посоветовал пользователям немедленно установить обновление до версии 2.92, если они подозревают, что они могут быть заражены.