Իտալիան պիցցան ներկայացրել Է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակում ընդգրկելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիան պիցցայի պատրաստման նեապոլիտանական ավանդական տարբերակը ներկայացրել Է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակում ընդգրկելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ANSA գործակալությունը՝ հղում անելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային կոմիտեին, որը հավանություն Է տվել գյուղատնտեսության, անտառտնտեսության եւ պարենամթերքի հարցերի նախարարության առաջարկին, որին աջակցել Է մշակութային ժառանգության, մշակութային գործունեության եւ զբոսաշրջության նախարարությունը:
«Մենք պաշտոնական հայտ ենք փոխանցում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին, որտեղ քննարկում Է սկսվելու 200 երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ»,-հայտնել Է հայտի պատասխանատու Պիեռլուիջի Պետրիլոն: Նա նշել Է, որ պիցցան ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցուցակում ներառելը դյուրին չի լինի, որովհետեւ մինչ այժմ Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների թվում խոհարարական ավանդույթ չի եղել:
Հանձնաժողովի կարծիքով՝ պիցցայի (պիցցայոլոյի) նեապոլիտանական վարպետների ավանդույթը դուրս Է գալիս կուլինարիայի շրջանակներից: «Պիցցան ոչ միայն նեապոլիտանացիների, այլեւ բոլոր իտալացիների ինքնության բաղադրիչն Է: Դա Իտալիայի մակնիշն Է ամբողջ աշխարհում»,-ասված Է ազգային կոմիտեի նամակում:

Италия выдвинула пиццу на внесение в список Всемирного наследия ЮНЕСКО
Италия выдвинула неаполитанский традиционный вариант приготовления пиццы на внесение в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. Об этом сообщило агентство АНСА со ссылкой на национальный комитет ЮНЕСКО, который одобрил предложение министерства по вопросам сельского и лесного хозяйства и продовольствия, поддержанное министерством культурного наследия, культурной деятельности и туризма.
"Мы передаем официальную заявку в ЮНЕСКО, где начнется обсуждение с участием представителей 200 стран", - сообщил "куратор" заявки Пьерлуиджи Петрилло. Он отметил, что внести пиццу в список ЮНЕСКО будет непросто, потому что до сих пор среди объектов Всемирного наследия еще не было кулинарной традиции,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По мнению комиссии, традиция неаполитанских мастеров пиццы (пиццайоло) выходит далеко за рамки кулинарии. "Пицца - это элемент самоидентификации не только неаполитанцев, но и всех итальянцев. Это - марка Италии во всем мире", - говорится в сопроводительном письме комитета.