Google-ի ինքնակառավարվող ավտոմոբիլն առաջին անգամ ՃՏՊ-ի մեղավոր Է դարձել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալիֆոռնիայի նահանգում Google ընկերության ինքնակառավարվող ավտոմոբիլն առաջին անգամ վթարի մեղավոր Է դարձել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Reuters-ին: Գործակալության տվյալներով՝ միջադեպը տեղի Է ունեցել փետրվարի 14-ին Մաունթին Վյու քաղաքում: Lexus RX450h մոդելի ինքնակառավարվող ավտոմոբիլը բախվել Է մունիցիպալ ավտոբուսին՝ երթեւեկելի մասում փորձելով շրջանցել ավազով լի պարկերը:
Միջադեպի հետեւանքով ոչ ոք չի տուժել: Ավտոմոբիլը վնասել Է ավտոբուսի ձախ կողեզրը, առջեւի անիվը եւ վարորդի առջեւի տվիչը:
Կալիֆոռնիայի իշխանությունները նահանգի ճանապարհներին ինքնաղեկասարքի գործառույթով ավտոմոբիլների օգտագործումն օրինականացրել են 2012 թվականի սեպտեմբերին: Ներկայում Մաունթին Վյուի փողոցներով երթեւեկում Է Google-ի մինչեւ 20 ինքնակառավարվող ավտոմեքենա: Այդ ավտոմեքենաներում օգտագործվող համակարգչային համակարգը մշակում Է դրանց վրա տեղակայված խցիկներից, հատուկ տվիչներից եւ ռադարներից ստացվող տեղեկատվությունը, ինչը թույլ Է տալիս առանց մարդու մասնակցության շատ բարձր ճշգրտությամբ մանեւրել այլ ավտոմեքենաների հոսքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Самоуправляемый автомобиль Google впервые стал виновником ДТП
Самоуправляемый автомобиль компании Google впервые стал виновником аварии в штате Калифорния. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс,об этом сообщило агентство Reuters.
По данным агентства, инцидент произошел 14 февраля в городе Маунтин-Вью. Самоуправляемый автомобиль модели Lexus RX450h врезался в муниципальный автобус при попытке объехать мешки с песком на проезжей части. В результате инцидента никто не пострадал. Автомобиль повредил левый борт автобуса, переднее колесо и передний датчик водителя.
Власти Калифорнии легализовали использование автомобилей с функцией автопилота на дорогах штата в сентябре 2012 года. В настоящее время по улицам Маунтин-Вью ездят до 20 самоуправляемых машин Google. Используемая в таких авто компьютерная система обрабатывает информацию с установленных на них видеокамер, специальных датчиков и радаров, что позволяет без участия человека маневрировать в потоке других машин с очень высокой точностью.