Լաբրադորը 25 տարի շարունակ ամենատարածված շունն Է մնում Ամերիկայում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լաբրադոր-ռետրիվերը քառորդ դար շարունակ պահպանում Է Ամերիկայում ամենասիրված եւ ամենատարածված շան կոչումը: Այդ մասին, ինչպեստեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են Շնաբույծների ամերիկյան ակումբի (ՇԱԱ) տվյալները:
Ցեղատեսակը, որը ԱՄՆ են բերել Կանադայից, առաջատարի իր դիրքը պահպանում Է ռեկորդային ժամկետի ընթացքում, բայց, ինչպես կարծում են մասնագետները, առաջիկա տարիներին պատկերը կարող Է փոխվել:
«Ունիվերսալ, գրավիչ լամբրադորները որոշակիորեն իրենց տեղն են գրավել պատմության մեջ, բայց հետեւեք ֆրանսիական բուլդոգներին, որոնք վերջին տասնամյակի ընթացքում բարձրացել են 32 դիրքով եւ չեն պատրաստվում կանգ առնել»,-նախազգուշացնում Է ակումբի փոխնախագահ Ջինա դի Նարդոն: Ազգային ակումբն ամեն տարի վերլուծում Է ԱՄՆ-ի տարածքում գրանցված շների կազմը:
2015 թվականի արդյունքներով՝ համազգային մասշտաբով ֆրանսիական բուլդոգներն զբաղեցրել են վեցերորդ տեղը, մինչդեռ մեկ տարի առաջ այդ ցեղատեսակը իններորդն Էր: Ֆրանսիական բուլդոգը, հավանաբար իր չափերի շնորհիվ, դարձել Է Նյու Յորքի բնակիչների սիրված ցեղատեսակը:
Համազգային մասշտաբով գրանցվածների թվով երկրորդ տեղն զբաղեցրել Է գերմանական հովվաշունը, երրորդը՝ գոլդեն-ռետրիվերը, չորրորդը՝ բուլդոգը, հնգյակը եզրափակում Է «ուրախ, բարյացակամ, հետաքրքրասեր» բիգլը: Ֆրանսիական բուլդոգից հետո յոթերորդ հորիզոնականն զբաղեցնում Է յորքշիրյան թերիերը, ութերորդը՝ պուդիլը, իններորդը՝ ռոտվեյլերը, տասնյակը եզրափակում են բոքսյորները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Лабрадор в течение 25 лет остается самой популярной собакой в Америке
Лабрадор-ретривер напротяжении полувека сохраняет звание самой любимой ипопулярной собаки Америки, свидетельствуют данные Американского клуба собаководов (AKC).
Порода, которую привезли вСША изКанады, удерживает лидерство напротяжении рекордного срока, нокак предполагают специалисты, вближайшие годы картина может поменяться,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Универсальные, привлекательные лабрадоры определенно заняли свое место вистории, носледите зафранцузскими бульдогами, которые запоследнее десятилетие поднялись на32 позиции ине собираются останавливаться",— предупреждает вице-президент клуба Джина ДиНардо. Национальный клуб ежегодно анализирует состав регистрируемых натерритории США собак.
По итогам 2015 года вобщенациональном масштабе французские бульдоги заняли шестое место, приэтом годом ранее эта порода была девятой. Французский бульдог, вероятно ввиду своего размера, оказался любимой породой жителей Нью-Йорка.
Второе место почислу зарегистрированных вобщенациональном масштабе пород заняла немецкая овчарка, третье – голден-ретривер, четвертое – бульдог, пятерку замыкает "веселый, дружелюбный, любопытный" бигль. Седьмую позицию после французского бульдога занимает йоркширский терьер, восьмую – пудель, девятое – ротвейлер, замыкают десятку боксеры.