Արամ Խաչատրյանի անվան մրցույթ և խաչատրյանական Non-Stop. բացահայտում է Սերգեյ Սմբատյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանն այս տարի խաչատրյանական շունչ կստանա երկու կարևոր միջոցառումներով` Արամ Խաչատրյանի անվան 12- րդ միջազգային մրցույթ և Խաչատրյան Non-Stop: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:
«2016 թվականի Արամ Խաչատրյանի անվան մրցույթը եզակի է լինելու: Առաջին անգամ դիրիժորների մրցույթ է լինելու: Հայաստանում զուգահեռաբար կանցկացվի Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի գլխավոր վեհաժողովը»,-նշեց ՀՊԵՆ գեղարվեստական ղեկավարը և գլխավոր դիրիժորը:
Սերգեյ Սմբատյանի խոսքով` մենք այն երկիրն ենք, որն այնքան է գնահատում արվեստը, որ պայքարում է դրա համար: «Բոլոր լավագույն մրցույթների ներկայացուցիչները, որոնք ֆեդերացիայի անդամ են, գալու Հայաստան: Հայաստանը տանտեր է լինելու: Սա մեր մեծագույն հաղթանակներից է»,-շեշտեց նա:
Արամ Խաչատրյանի անվան 12- րդ միջազգային մրցույթը կանցկացվի հունիսի 6-14-ը: Սմբատյանը նշեց, որ հայտեր են ստանում տարբեր վայրերից, սակայն իրադարձությանը մասնակցելու է ընդամենը 12 դիրիժոր:
Նրա հավաստմամբ` Արամ Խաչատրյանն այն կոմպոզիտորն է, ում գործերն ամենաշատն են հնչում հոլիվուդյան ֆիլմերում, և կա գաղափար մեծանուն կոմպոզիտորի կինոերաժշտությունը ներկայացնել Երիտասարդականի լավագույն նախագծերից մեկի` Non-Stop-ի ձևաչափով:
«Պետք է ընտրենք այն գործերը, որ հնչում են ֆիլմերում: Մենք ունենք հերոս, որն ամենաշատն է ընդունված միջազգային հարթակներում: Կնվագենք Խաչատրյանի այն երաժշտությունը, որը հնչում է կինոնկարներում, ինչպես նաև հատվածներ այդ ֆիլմերից: Նախագիծը կիրականացնենք աշնանը. անվանումը դեռ հստակ չէ, բայց նույն ֆորմատով է լինելու, ինչ մեր մյուս Non-Stop նախագծերը»,-շեշտեց Սմբատյանը:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը 2013-ին ընդգրկվել է Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (World Federation of International Music Competitions) կազմում՝ դրա գոյության ողջ ընթացքում հանդիսանալով այդ պատվին արժանացած միակ հայկական մրցույթը: Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կազմակերպում են «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը, ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան։ Այն անցկացվում է ՀՀ նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, ով մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր նախագահն է:

Конкурс имени Арама Хачатуряна и хачатуряновский Non-Stop: разъясняет Сергей Смбатян
Вэтомгоду Ереван будет овеян хачатуряновским духом – благодаря 2 мероприятиям: 12-м Конкурсом имени Арама Хачатуряна и хачатуряновским Non-Stop. В беседе с «Арменпресс» об этом рассказал руководитель и дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян.
«Конкурс имени Арама Хачатуряна 2016 года будет особенным: впервые состоится конкурс дирижеров. Параллельно в Армении пройдет главная ассамблея Федерации Международных конкурсов»,-сказалруководитель и дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян.
По его словам, мы – одна из тех стран, где так высоко ценится искусство, что мы боремся за это. «В Армению приедут представители всех наилучших конкурсов. Это одна из наших самых великих побед»,- сказал он.
12-й Конкурс имени АрамаХачатуряна пройдет 6-14-го июня. Получены заявки из множества стран, однако в конкурсе примут участие 12 дирижеров.
По его уверению, в голливудских фильмах чаще других звучит музыка АрамаХачатуряна, отсюда родился замысел представить его музыку в кино в формате Non-Stop.
«Надо выбрать те произведения, которые звучат в фильмах, будет звучать эта музыка и будут показаны отрывки из фильмов, в которых она звучит. Проект будет осуществлен осенью, пока неясно в деталах – как, однако в формате Non-Stop»,-сказал он.
В 2013 году Конкурс имени АрамаХачатуряна был включен в состав Федерации Международных конкурсов(WorldFederationofInternationalMusicCompetitions), став единственным армянским конкурсом, удостоенным этой чести. Конкурс имени АрамаХачатуряна организован при содействии фонда «Конкурс имени АрамаХачатуряна», Министерства культуры Армении и Ереванской консерватории. Конкурс проходит под покровительством супруги президента Риты Саргсян.Она является почетным членом совета попечителей Конкурса.