Ամենահարուստ մարդկանց 1 տոկոսը տիրում է աշխարհի հարստություններից կեսին. Oxfam
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի 1 տոկոս ամենահարուստ մարդկանց (մոտավորապես 73 մլն մարդ) կարողությունը հավասարվել է մնացած ամբողջ մարդկության կարողությանը: Այդ մասին հաղորդել է Oxfam բրիտանական բարեգործական կազմակերպությունը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Oxfam-ը նաեւ հաշվարկել է, որ 62 ամենահարուստները տիրում են նույնքան ակտիվների, որքան եւ մոլորակի բնակչության ամենաաղքատ կեսը: 2010 թվականին 388 ամենահարուստ մարդիկ իրենց կարողությամբ հավասարվել էին ամբողջ բնակչության 50 տոկոսի կարողությանը:
Հաշվարկների համար կազմակերպությունն օգտագործել է աշխարհի խոշորագույն բանկերից մեկի՝ Credit Suisse-ի հոկտեմբեր ամսվա տվյալները:
Աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց 10 տոկոսի մեջ մտնում են մոտավորապես 69 հազար դոլարի ակտիվներ ունեցող մարդիկ, իսկ 760 հազար դոլար գումարի ակտիվները դրանց տերերին թույլ կտան հայտնվել մոլորակի 1 տոկոսը կազմող ամենահարուստ մարդկանց թվում:
Oxfam կազմակերպությունը շվեյցարական Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի նախաշեմին, որտեղ ամեն տարի հավաքվում են աշխարհի ամենազդեցիկ մարդիկ, փորձում է ուշադրություն գրավել աշխարհում աճող անհավասարության վրա:

Oxfam: 1% самых богатых владеет половиной богатств мира
Благосостояние 1% самых богатых людей на Земле - это около 73 миллионов человек - сравнялось с благосостоянием всего остального человечества вместе взятого, сообщила британская благотворительная организация Oxfam.
Oxfam также рассчитала, что богатейшие 62 человека владеют таким же количеством активов, как вся беднейшая половина населения планеты. В 2010 году 388 богатейших людей сравнялись по благосостоянию с 50% всего населения.
Для расчетов организация воспользовалась данными одного из крупнейших мировых банков Credit Suisse за октябрь,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
В 10% богатейших людей мира входят люди, владеющие активами на сумму около 69 тысяч долларов, а активы на сумму 760 тысяч долларов позволят их владельцу оказаться в 1% богатейших людей планеты.
Организация Oxfam пытается привлечь внимание к растущему неравенству в мире в преддверии Всемирного экономического форума в швейцарском Давосе, на котором ежегодно собираются самые влиятельные люди мира.
"Вместо экономики, которая работает на общее благосостояние, для будущих поколений и для планеты, мы создали экономику для 1%", - говорится в докладе Oxfam.