Զինված հանցախմբի վնասազերծմամբ Հայաստանում աղետ է կանխվել. Հունան Պողոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հունան Պողոսյանըկարծում է, որ Հայաստանի բնակչությունն առիթ կունենա հասկանալու, թե ինչ աղետ է կանխարգելվել Նորք-Մարաշում նոյեմբերի 25-ին հանցավոր խմբի հայտնաբերման շնորհիվ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին փոխոստիկանապետը խոսեց դեկտեմբերի 14-ին` լրագրողների հետ հանդիպմանը: «Մի խումբ է վնասազերծվել, որը շատ լուրջ ու առանձնապես ծանր հանցագործություններ էր պատրաստել»,-ասաց Հունան Պողոսյանը: Դիտարկմանն ի պատասխան, թե հնարավոր է առանձնապես ծանր հանցագործությունը բարձրաստիճան պաշտոնյաններին կողոպտելն էր, պաշտոնյան նշեց. «Գողություն անողները ռազմամթերքի նման քանակ չէին կուտակի»:
Անդրադառնալով դեպքի առնչությամբ հանրային արձագանքին` Հունան Պողոսյանը նկատեց, որ մարդիկ սկզբում թերահավատ էին, բայց հետո հասկացան, որ չարաչար սխալվել են: «Քաղաքացին երբեմն ակնատես է լինում, թե ինչպես են իր հարևանի տնից գողություն կատարում, բայց երբեք չի մոտենում ոստիկանությանը ու ասում բնակարանային գողության մասին, բայց երբ իր բնակարանից են գողություն անում, աղմուկ է բարձրացնում: Այս դեպքում էլ փորձեցին այդպես վերաբերվել»,-հավելեց փոխոստիկանապետը:
Անմեղության կանխավարկածն ու նախաքննության գաղտնիությունը հաշվի առնելով` Հունան Պողոսյանը չցանկացավ մանրամասնություններ հայտնել գործի ընթացքից, միայն նշեց, որ հանրային միջոցառումները շարունակվում են, նախաքննություն իրականցող մարմինը պատշաճ ժամկետներում իրազեկում կիրականացնի:
ՀՀ քաղաքացի, Երևանի նախկին բնակիչ, արտասահմանում բնակվող Արթուր Վարդանյանը, ժամանելով Հայաստան, ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր համագործակցություն:Նախնական համաձայնությամբ, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինաբար ձեռք է բերվել մեծքանակությամբ զենք և ռազմամթերք, որը թաքցվել է Երևան քաղաքի Նորք թաղամասում՝ այդ նպատակով վարձակալած առանձնատանը:
Նոյեմբերի 25-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունը Ոստիկանության հետ խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերել են տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր,ատրճանակներ,նռնականետեր (այդ թվում«մուխա» տեսակի), նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր ևպայթուցիկսարքեր, կապի միջոցներ, փամփուշտներ, փամփշտակալներ, ռազմական հանդերձանք՝այդ թվում` զրահաբաճկոններ: Խուզարկության պահին առանձնատանը, Արթուր Վարդանյանի գլխավորությամբ, հավաքված են եղել հանցավոր խմբակցության ևս 9 անդամներ, ովքեր ձերբակալվել են:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդհոդվածի 1-ի և 2-րդ մասերով և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն: Դեկտեմբերի 8-ի դրությամբ` հանցավոր խմբավորման կալանավորված անդամների թիվը հասել է 25-ի:

Обезвреживание вооруженной группировки предотвратило катастрофу в Армении: Унан Погосян
Замначальника полиции Армении генерал-лейтенант Унан Погосян думает, что население Армении еще сможет понять, что обезвреживание вооруженной группировки в Норк-Мараше предотвратило катастрофу в Армении. Как передает «Арменпресс», об этом он сказал на встрече с журналистами 14-го декабря. «Была обезврежена группа, готовившая особо тяжкие преступления»,- сказал замначальника полиции Армении генерал-лейтенант Унан Погосян. На замечание, что, возможно, готовилось ограбление высокопоставленных лиц, он ответил, что для ограбления не собирают столько оружия.
По поводу общественной реакции на это задержание он сказал, что люди сначала бывают недоверчивы, затем они поймут, как сильно они ошибались. «Граждане иногда видят, как грабят их соседей, но не сообщают об этом в полицию, а когда грабят их – поднимают шум. И сейчас они проявили подобный подход»,-сказал Унан Погосян.
Учитывая презумпцию невиновности и тайну следствия, Унан Погосян не стал вдаваться в подеобности.
В результате оперативной работы органов СНБ Армении была обнаружена организованная преступная группировка, которая планировала ряд тяжких преступлений на территории Армении. Как сообщилив пресс-службе СНБ, бывший житель Еревана, проживающий ныне зарубежом, Артур Варданян, прибыл в Армению в 2015 году, где создал преступное сообщество и руководил им. По предварительному сговору, группировка приобрела большое количество оружия, которое спрятали в арендованном с этой целью доме в Норк-Мараше.
25-го ноября, при проведенном совместно с полицией обыске, в указанном месте были обнаружены разнообразные автоматы, пистолеты, гранатометы (в т.ч.,типа муха), взрывчатка, взрывные устройства, военное обмундирование, бронежилеты, средства связи.
Во время обыска в доме находились Артур Варданян и 9 членов группы, которые были арестованы.
В следственном управлении СНБ возбуждено уголовное дело по ст 223 и 235 УК Армении. Идет расследование. Дополнительная информация последует. По делу задержано 25 человек.