Ովքե՞ր են զինված հանցախմբի հավանական անդամները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի 9-րդ փողոցի առանձնատանը վնասազերծված հանցավոր խմբավորման պարագլուխ և խումբը հավաքագրող Արթուր Վարդանյանը «Հայոց վահան» կազմակերպության հիմնադիրն է: Նա «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գրանցված է «Վարդանանց Իշխան» կեղծանունով և «Հայոց վահան»-ի անվան ներքո Youtube ցանցի միջոցով տարածել էտեսանյութեր, որտեղ խոսել է Քեսաբի ազատագրության գործում իբր իր մասնակցության մասին:
Այն առանձնատանը, որտեղ վնասազերծել են հանցավոր խումբը, գտնվել է երիտասարդ աղջկա լուսանկար, ով «Ֆեյսբուք»-ում գրանցված է որպես Նելլի Մինասյան և տարածել է «Հայոց վահանի» խորհրդանշանի նկարը:
Առանձնատանը գտնվել են Հայաստանի պետական դրոշի վրա «Հայոց վահանի» խորհրդանիշով բազմաթիվ նկարներ` կասկածի տեղիք չտալով, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հաղորդագրության մեջ հիշատակվող Երևանի նախկին բնակիչ, արտասահմանում բնակվող Արթուր Վարդանյանը, ով ժամանելով Հայաստան, ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր համագործակցություն, նույն «Հայոց վահան» կազմակերպության ներկայացուցիչն է:
ՀՀ պետական ռեգիստրի գործակալությունում գրանցված է «Հայոց վահան մեկ» մարզամշակութային ՀԿ, որի գրանցման ամսաթիվը նշված է 2015թ. հուլիսի 24-ը: Ի դեպ, որպես կազմակերպության համահիմնադիրներ գրանցված են Արթուր Վալերիկի Վարդանյանը և Ստեփան Աշոտի Սումբուլյանը:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության մարմինների կողմից իրականացված օպերատիվ քննչական աշխատանքների արդյունքում բացահայտվել է կազմակերպված հանցավոր խմբակցություն, որը նպատակ է հետապնդել ՀՀ տարածքում կազմակերպել մի շարք ծանր հանցագործություններ:
Նոյեմբերի 25-ին Ոստիկանության հետ համատեղ խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերվել են տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր, ատրճանակներ, նռնականետեր (այդ թվում «մուխա» տեսակի), նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքեր, կապի միջոցներ, փամփուշտներ, փամփշտակալներ, ռազմական հանդերձանք՝ այդ թվում զրահաբաճկոններ: Խուզարկության պահին առանձնատանը, Արթուր Վարդանյանի գլխավորությամբ, հավաքված են եղել հանցավոր խմբակցության 9 անդամները, որոնք ձերբակալվել են:

Кем являются члены вооруженной преступной группировки?
Артур Варданян, который является главарем преступной группировки, обезвреженной в административном районе Норк-Мараш города Еревана, является учредителем организации «Армянский щит». Он зарегистрирован в социальной сети Фейсбук под именем «Князь Варданац» и через канал «Армянский щит» в «Youtube» распространял видеоматериалы, в которых говорил о своем участии в освобождении Кесаба – армянонаселенном поселке на севере Сирии, который в 2014 году стал мишенью сирийских повстанцев.
В доме, служившем центром группировки, была найдена фотография молодой девушки, которая зарегистрирована в социальной сети Фейсбук под именем Нелли Минасян и распространяла фото т.н. герба «Армянского щита».
В доме были найдены также фотографии флага Армении, на котором был изображен герб «Армянского щита».
В Госрегистре Армении зарегистрирована спортивно-культурная общественная организация «Армянский щит один». Организация зарегистрирована 24 июля 2015 года. В качестве основателей ОО отмечены Артур Валерикович Варданян и Степан Ашотович Сумбулян.
Напомним, что в результате оперативной работы органов СНБ Армении была обнаружена организованная преступная группировка, которая планировала ряд тяжких преступлений на территории Армении.
Бывший житель Еревана, проживающий ныне за рубежом, Артур Варданян, прибыл в Армению в 2015 году, где создал преступное сообщество и руководил им. По предварительному сговору, группировка приобрела большое количество оружия, которое спрятали в арендованном с этой целью доме в Норк-Мараше.
25-го ноября, при проведенном совместно с полицией обыске, в указанном месте были обнаружены разнообразные автоматы, пистолеты, гранатометы (в т.ч. типа муха), взрывчатка, взрывные устройства, военное обмундирование, бронежилеты, средства связи. Во время обыска в доме находились Артур Варданян и 9 членов группы, которые были арестованы.
В следственном управлении СНБ возбуждено уголовное дело по ст. 223 и 235 УК Армении. Идет расследование.