Երեք կատուներ «Մեծ քսանյակի» գագաթնաժողովի աստղեր են դարձել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Անթալիա քաղաքում ընթացող G20-ի գագաթնաժողովի պաշտոնական միջոցառումների ընդմիջմանը բեմ են սողոսկել երեք կատուներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Independent-ին: Հրատարակությունը կատակով հավելում Է, որ եռյակը «հետին պլան Է մղել «Մեծ քսանյակի» երկու ամենահզոր երկրների նախագահներին՝ Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինին եւ Սպիտակ տան ղեկավար Բարաք Օբամային:
Գաղաթնաժողովին ներկա լրագրողները լուսանկարել են հետնաբեմից հերթով դուրս եկող կենդանիներին: Փոքր-ինչ կանգ առնելով բեմի վրա եւ հոտոտելով ծաղիկները՝ երկու կատուները փախել են մի կողմ, մի քանի վայրկյան անց նրանց Է հետեւել նաեւ երրորդը: Միջոցառման պահապանները եւ աշխատողները չեն փորձել դուրս քշել դրանց:
G20-ի գագաթնաժողովը Թուրքիայում մեկնարկել Է նոյեմբերի 15-ի ցերեկը եւ կտեւի երկու օր: Համաժողովի մասնակիցները քննարկում են ահաբեկչության եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի, գաղթականների հետ կապված ճգնաժամի, միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների բարենորոգման հարցերը:

Три кошки стали звездами саммита «Большой двадцатки»
На сцену проходящего в турецкой Анталье саммита G20 в перерыве между официальными мероприятиями пробрались три кошки, пишет The Independent. Издание шутливо добавляет, что троица «отодвинула на задний план президентов двух самых мощных стран "Большой двадцатки"» — российского лидера Владимира Путина и главу Белого дома Барака Обаму.
Присутствующие на саммите репортеры запечатлели животных, поочередно вышедших на сцену из-за кулис. Немного постояв на площадке и обнюхав цветы, две кошки убежали в сторону, через несколько секунд за ними проследовала и третья. Охранники и работники мероприятия не пытались прогнать их.
Саммит G20 стартовал в Турции днем 15 ноября и продлится два дня. Участники форума обсудят борьбу с терроризмом и коррупцией, кризис с беженцами, реформы международных финансовых институтов,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.