ԱԶԲ-ն ՀՀ-ին կտրամադրի 88,5 մլն դոլարի նոր վարկ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության հաստատմանն է ներկայկացվել Ասիական զարգացման բանկի հետ ստորագրված «Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագիր-Արդյունքների վրա հիմնված փոխատվություն» վարկային համաձայնագիրը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` համաձայնագրին հավանություն տալու մասին հարցն ընդգրկված է կառավարության նոյեմբերի 12-ի նիստի օրակարգում:
Համաձայնագրով նախատեսվում է ՀՀ-ին տրամադրել 88.5 մլն դոլար: Ծրագրի նպատակն է՝ նպաստել դպրոցների ուժեղացման վերականգնման ծրագրի իրականացմանը՝ դպրոցների սեյսմաապահով շենքերի ընդգրկվածության բարելավման գործում: Մասնավորապես, նախատեսված է դպրոցների շենքերի սեյսմակայունության բարձրացում, սեյսմիկ աղետի պատրաստվածության և արձագանքման կարողությունների հզորացում, սեյսմիկ աղետի ռիսկի կառավարման և նվազեցման համար օժանդակող քաղաքականությունների և համակարգերի բարելավում, ծրագրի իրագործման և իրականացման կարողությունների բարձրացում:
Վարկը տրամադրվում է տարեկան 2 տոկոս տոկոսադրույքով, 25 տարի մարման ժամկետով, որից 5 տարին` արտոնյալ:

ADB to provide a new $ 88.5 million loan to Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. The Asian Development Bank (ADB) is extending assistance of $88.5 in the frames of the “Program for ensuring seismic safety: Accommodation based on the results”, “Armenpress” was informed about the latter from the Armenian branch of ADB. The agreement included the issue of approving the government's session on November 12.
This assistance will support ongoing government efforts to rebuild and strengthen school buildings to higher earthquake-resistant standards and to further develop the government's capacity, ownership and initiative in the management of earthquake risks.
The loan is provided at an interest rate of 2% per annum, by 25-year maturity, including a 5 year grace period.