Ինդոնեզացի թմրառեւտրականներին որոշել են հսկել կոկորդիլոսների օգնությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինդոնեզիայում թմրանյութերի դեմ պայքարի գործակալությունը հայտարարել Է, որ որոշում Է ընդունել կղզիներից մեկի վրա կառուցել բանտ, որտեղ ցմահ դատապարտվածներին կհսկեն կոկորդիլոսները, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Telegraph-ին:
Գործակալության կառավարիչ Բուդի Վասեսոն այն կարծիքին Է, որ մեծատամ կենդանիները կկարողանան կանխել կալանավորների փախուստը, իսկ բանտի պահապաններին նա չի վստահում: «Դուք չեք կարողանա կաշառել կոկորդիլոսին, չեք կարողանա նրան պարտադրել՝ օգնել ձեզ փախչելու»,-բացատրել Է ինդոնեզացին:
Գերատեսչության ղեկավարը հավելել Է, որ պլանավորում Է այցելել երկրի տարբեր շրջաններ՝ գտնելու «դաժան սողուններին», որոնք կկարողանան «գործը գլուխ բերել»: «Մենք կտեղավորենք այնքան շատ կոկորդիլսներ, որքան միայն հնարավոր Է»,-նշել Է Վասեսոն:
Ներկայում ապագա բանտի ծրագիրը եւ դրա գտնվելու հնարավոր վայրը մշակման փուլում են:
The Telegraph-ը նշում Է, որ Ինդոնեզիայի օրենսդրությունը խիստ պատիժներ Է նախատեսում թմրանյութերի առեւտրով զբաղվողների համար: Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոյի խոսքով՝ երկիրը պայքարում Է հասարակության մեջ արգելված նյութերի սրընթաց տարածման դեմ, ուստի թմրանյութերի առեւտրով զբաղվողները «պետք Է նայեն մահվան աչքերի մեջ»:

Индонезийских наркоторговцев решили охранять с помощью крокодилов
Агентство по борьбе с наркотиками в Индонезии объявило о решении построить на одном из островов тюрьму, в которой осужденных пожизненно будут охранять крокодилы, сообщает Арменпресс со ссылкой наThe Telegraph.
По мнению управляющего агентством Буди Васесо (Budi Waseso), зубастые животные смогут предотвратить побег заключенных, а в тюремных охранниках он не уверен. «Вы не сможете подкупить крокодила, не сможете заставить его помочь вам сбежать», — объяснил индонезиец.
Глава ведомства добавил, что планирует посетить разные части страны, чтобы найти «жестоких рептилий», которые смогут справиться с задачей. «Мы разместим так много крокодилов, как только возможно», — отметил Васесо.
На данный момент план будущей тюрьмы и место ее возможного расположения находится в стадии разработки.
The Telegraph отмечает, что законодательство Индонезии предусматривает строгое наказание для наркоторговцев. По словам президента Индонезии Джоко Видодо, страна борется со стремительным распространением запрещенных веществ в обществе, поэтому торговцы наркотиками «должны смотреть в глаза смерти».