Լիտվայի բնակիչներն ամենաշատն են խմում աշխարհում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպությունը (ՏՀԶԿ) հայտնել Է, որ աշխարհում ալկոհոլի օգտագործման ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել Է Լիտվայում: Հետազոտության արդյունքների համաձայն՝ այդ երկրի յուրաքանչյուր բնակչի տարեկան բաժին Է ընկնում 14 լիտր ոգելից խմիչք, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Independent բրիտանական հրատարակությանը:
Վարկանիշում Լիտվային հաջորդում են Ավստրիան, Էստոնիան եւ Չեխիան (11-ից մինչեւ 12 լիտր ալկոհոլ): Այդ ցուցակում Ռուսաստանն զբաղեցնում Է հինգերորդ տեղը: Ամենից քիչը խմում են Ինդոնեզիայում. ցուցանիշը գրեթե հավասար Է զրոյի: Բացի այս երկրից, ամենաքիչ խմող երկրներն են՝ Թուրքիան, Հնդկաստանը եւ Իսրայելը:
Դրա հետ մեկտեղ ՏՀԶԿ-ի փորձագետները նշում են, որ 2000-ից մինչեւ 2013 թվականն ընկած ժամանակաշրջանում ալկոհոլի գործածումը նվազել Է աշխարհի երկրների մեծ մասում: Բացառություն են դարձել Լիտվան, Լեհաստանը եւ Ռուսաստանը, որտեղ միայն ավելացել Է ոգելից խմիչքների վաճառքը:

Жители Литвы оказались самыми пьющими в мире
Организация экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) сообщила, что самый высокий в мире показатель потребления алкоголя зафиксирован в Литве. Согласно результатам исследования, на каждого жителя этой страны приходится 14 литров выпитых спиртных напитков в год, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Далее в рейтинге следуют Австрия, Эстония и Чехия (от 11 до 12 литров алкоголя). Россия в этом списке занимает пятое место. Меньше всего пьют в Индонезии — показатель почти равен нулю. Кроме нее самыми непьющими странами являются Турция, Индия и Израиль.
Эксперты ОЭСР при этом отмечают, что в период с 2000 по 2013 год потребление алкоголя снизилось в большинстве стран мира. Исключением стали только Литва, Польша и Россия, где продажи спиртных напитков только росли.