Փոքրիկ ամերիկուհու փոխարեն դպրոցական պարապմունքների Է հաճախում ռոբոտը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տասնամյա ամերիկուհի Փեյթոն Ուոլթոնը Փուլսվիլից (Մերիլենդի նահանգ), որը գտնվում Է Վաշինգտոնի արվարձանում, ավելի քան մեկ ամսով մեկնում Է Նյու Յորք՝ բուժվելու ուռուցքաբանական կլինիկայում: Ըստ որում նա պատրաստվում Է շարունակել պարապմունքները մշտական բնակության վայրի դպրոցում: Տեղական WRC-TV հեռուստաընկերության հաղորդմամբ՝ նրա փոխարեն դասերին կհաճախի նրա «վիրտուալ նմանակը»՝ ռոբոտը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մեքենան իրենից ներկայացնում Է ինքնագնաց պլատֆորմ՝ վրան ամրացված պլանշետով՝ «Այփեդով»: Էկրանին աղջկա դեմքն Է: Աղջիկն ինքը կարող Է հեռավորությունից կառավարել ռոբոտի շարժումները, տեսնել այն ամենն, ինչ հայտնվում Է դրա տեսախցիկի «տեսադաշտում», եւ խոսել նրանց հետ, ովքեր հանդիպում են իր ճանապարհին:
«Փեդսը» մտահղացվել ու պատրաստվել Է Կալիֆոռնիայի Double Robotics ֆիրմայի կողմից: «Փեդսն» արժե շուրջ 3 հազար դոլար: Այն ձեռք բերելու հարցում աղջկան օգնել են դպրոցական ընկերները:
«Երբ ռոբոտն ընթանում Է մեր միջարցքներով, մեզ համար դա հենց Փեյթոնն Է,- ասել Է Փուլսվիլի տարրական դպրոցի տնօրեն Դուգլաս Ռոբինսը:- Նա այստեղ Է, մեզ հետ, եւ նրա համար դա նույնպիսի սովորական ուսումնական օր Է, ինչպես եւ մյուս բոլորի համար», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Вместо маленькой американки на занятия в школу ходит робот
Десятилетняя американка Пейтон Уолтон из Пулсвилла (штат Мэриленд) в пригороде Вашингтона более чем на месяц уезжает в Нью-Йорк лечиться в онкологической клинике. Но при этом она собирается продолжать занятия в школе по месту постоянного жительства. По сообщению местной телекомпании WRC-TV, уроки вместо нее будет посещать ее "виртуальный двойник" - робот,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Машина представляет собой самоходную платформу с закрепленным на ней планшетником - "Айпэдом". На экран выведено лицо девочки. Сама она может дистанционно управлять передвижениями робота, видеть все, что попадает в "поле зрения" его видеокамеры, и говорить с теми, кто встречается на его пути.
Придумала и изготовила "Пэдса" фирма Double Robotics в Калифорнии. Стоит "Пэдс" около $3 тысяч. Приобрести его девочке помогли школьные друзья.
"Когда робот катится по нашим коридорам, для нас это и есть Пейтон, - сказал директор пулсвиллской начальной школы Дуглас Роббинс. - Она здесь, с нами, и для нее это такой же обычный учебный день, как и для всех остальных".