Գիտնականները խորհուրդներ են տվել հաջողության հասնել ցանկացողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի հոգեբանները նշել են, թե ինչ պետք է անեն այն մարդիկ, ովքեր ձգտում են հասնել իրենց անձնական նպատակների իրագործմանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, իրենց հետազոտությունների արդյունքները հեղինակները հրապարակել են Psychological Bulletin-ում, դրանց մասին հակիրճ հաղորդում է Independent-ը:
Գիտնականների կարծիքով՝ որքան ավելի հաճախ է մարդը հետեւում իր կողմից առաջադրված նպատակին հասնելու առաջընթացին, այնքան նա ավելի մեծ շանսեր ունի իրագործելու այն: Հոգեբաններն ընդգծել են համապատասխան օրագիր վարելու եւ հաջողությունները հարազատների ու ընկերների հետ քննարկելու դրական դերը:
Իրենց աշխատության մեջ գիտնականները վերլուծել են 138 հետազոտությունների տվյալները, որոնք ներառում էին 19 հազար 951 մասնակիցների եւ նվիրված էին այն բանին, թե ինչպես է առաջադրված նպատակներին հասնելու վերահսկողությունն ազդում դրանց իրագործման վրա:
Մասնավորապես, հոգեբաններին հետաքրքրում էին ծխելուց հրաժարվելու, քաշի եւ զարկերակային ճնշման նվազեցման, սննդակարգի փոփոխման հետ կապված նպարակները եւ անձնական այլ հարցեր, որոնք վերաբերում էին մասնակիցների առողջությանը:
Առաջադրված նպատակներին հասնել ցանկացող մարդկանց գիտնականները խորհուրդ են տվել ավելի հաճախ գրի առնել ընթացիկ հաջողությունները եւ դրանք քննարկել հրապարակավ: Նաեւ հոգեբանները նշել են աջակցման համապատասխան խմբերի արդյունավետությունը, որտեղ դրանց մասնակիցները քննարկում են իրենց արձանագրած արդյունքները:

YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. U.S. and Great Britain scientists advise what to do in order to reach success. The scientists released the results of their research in Psychological Bulletin.
“Armenpress” reports referring to the website of the American Psychological Association that a meta-analysis of 138 studies comprising 19,951 participants were conducted that looked at the effectiveness of an intervention or treatment designed to prompt participants to monitor their goal progress. The studies focused primarily on personal health goals such as losing weight, quitting smoking, changing diet or lowering blood pressure. They found that prompting participants to monitor their progress toward a goal increased the likelihood that the participants would achieve that goal. Furthermore, the more frequent the monitoring, the greater the chance of success.
“If you are trying to achieve a goal, the more often that you monitor your progress, the greater the likelihood that you will succeed, according to research published by the American Psychological Association. Your chances of success are even more likely if you report your progress publicly or physically record it,” says the website.
“Our findings are of relevance to those interested in changing their behavior and achieving their goals, as well as to those who want to help them, like weight loss programs, money advice agencies or sport coaches,” said leadauthor Benjamin Harkin, PhD, of the University of Sheffield.
“Prompting people to monitor their progress can help them to achieve their goals, but some methods of monitoring are better than others. Specifically, we would recommend that people be encouraged to record, report or make public what they find out as they assess their progress,” he added.