Գիտնականները խորհուրդներ են տվել հաջողության հասնել ցանկացողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի հոգեբանները նշել են, թե ինչ պետք է անեն այն մարդիկ, ովքեր ձգտում են հասնել իրենց անձնական նպատակների իրագործմանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, իրենց հետազոտությունների արդյունքները հեղինակները հրապարակել են Psychological Bulletin-ում, դրանց մասին հակիրճ հաղորդում է Independent-ը:
Գիտնականների կարծիքով՝ որքան ավելի հաճախ է մարդը հետեւում իր կողմից առաջադրված նպատակին հասնելու առաջընթացին, այնքան նա ավելի մեծ շանսեր ունի իրագործելու այն: Հոգեբաններն ընդգծել են համապատասխան օրագիր վարելու եւ հաջողությունները հարազատների ու ընկերների հետ քննարկելու դրական դերը:
Իրենց աշխատության մեջ գիտնականները վերլուծել են 138 հետազոտությունների տվյալները, որոնք ներառում էին 19 հազար 951 մասնակիցների եւ նվիրված էին այն բանին, թե ինչպես է առաջադրված նպատակներին հասնելու վերահսկողությունն ազդում դրանց իրագործման վրա:
Մասնավորապես, հոգեբաններին հետաքրքրում էին ծխելուց հրաժարվելու, քաշի եւ զարկերակային ճնշման նվազեցման, սննդակարգի փոփոխման հետ կապված նպարակները եւ անձնական այլ հարցեր, որոնք վերաբերում էին մասնակիցների առողջությանը:
Առաջադրված նպատակներին հասնել ցանկացող մարդկանց գիտնականները խորհուրդ են տվել ավելի հաճախ գրի առնել ընթացիկ հաջողությունները եւ դրանք քննարկել հրապարակավ: Նաեւ հոգեբանները նշել են աջակցման համապատասխան խմբերի արդյունավետությունը, որտեղ դրանց մասնակիցները քննարկում են իրենց արձանագրած արդյունքները:

Ученые дали рекомендации желающим добиться успеха
Психологи Великобритании и США назвали то, что должны делать люди, стремящиеся достичь своих личных целей. Как передает Арменпресс,результаты своих исследований авторыопубликовалив Psychological Bulletin, а кратко о них сообщает Independent.
По мнению ученых, чем чаще человек следит за прогрессом в достижении поставленной им цели, тем больше у него шансов достичь ее. Психологи отметили положительную роль ведения соответствующего дневника и обсуждения успехов с родными и друзьями.
В своей работе ученые проанализировали данные 138 исследований, включающих в себя 19951 респондентов и посвященных тому, как контроль за достижением поставленных целей влияет на их достижение в целом.
В частности, психологов интересовали цели, связанные с отказом от курения, снижением веса и артериального давления, сменой диеты и другие личные вопросы, касающиеся здоровья респондентов.
Ученые рекомендовали людям, желающим добиться поставленных целей, чаще записывать текущие успехи и делиться ими публично. Также психологи отметили эффективность соответствующих групп поддержки, где их участники обсуждают свои результаты.