ԵԱՏՄ-ն ցանկանում է Չինաստանի հետ առևտրաշրջանառությունը հասցնել 100 միլիարդ դոլարի
ՄՈՍԿՎԱ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության երկրները կարող են Չինաստանի հետ առևտրաշրջանառությունը հասցնել մինչև 100 միլիարդ դոլարի: Չինաստանն էլ գիտակացում է, որ ԵԱՏՄ-ի հետ համագործակցությունն առաջնահերթություն է իր համար: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` հոկտեմբերի 29-ին Եվրասիական զարգացման բանկի 10-րդ տարեկան համաժողովի ժամանակ նման հայտարարություն արեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Արդյունաբերական և ագրոարդյունաբերության նախարար, Կոլեգիայի անդամ Սերգեյ Սիդորսկին: Նրա դիտարկմամբ` լրացուցիչ ֆինանսական գործիքներ ու ռեսուրսներ ներգրավելու դեպքում է հնարավոր արտադրության խորը դիվերսիֆիկացիա ապահովել ու զբաղեցնել նոր նշաձողեր համաշխարհային շուկայում:
«Մենք այսօր քիչ ենք ստեղծում բարձր տեխնոլոգիական արտադրանք ներքին շուկայում, պետք է անցնել առաջարկի քաղաքականությանը: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է ներգրավել նոր ներդրումներ: Համատեղ նախագծերի իրականացումը կարող է լինել արդյունավետ միջոց Եվրասիական զարգացման բանկի համար: Այդ նպատակով անհրաժեշտ է համագործակցություն ծավալել BRICS և Ասիական զարգացման բանկերի հետ ենթակառուցվածքների զարգացման ներդրումների նպատակով: Այդ իմաստով կարևոր խաղացող է Չինաստանը»,-ասաց ԵԱՏՄ պաշտոնյան:
Սիդորսկին շեշտեց նաև Եվրամիության հետ համագործակցության ծավալման հնարավորությունը` նշելով, որ ԵՄ-ի իրենց գործընկերները քննարկում են միասնական տնտեսական տարածք ստեղծելու մասին բանակցություններ սկսելու Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առաջարկությունը:
Հոկտեմբերի 29-ին Մոսկվայում ընթանում է Եվրասիական զարգացման բանկի 10-րդ համաժողովը, որի շրջանակներում քննարկվում են տնտեսության, ֆինասավարկային ինտեգրացիայի ոլորտներոմ ռազմավարական համագործակցության ուղղությունները, ինչպես նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում միջպետական համագործակցության ամրապնդմանը վերաբերող խնդիրներ:

EAEU wants to boost trade with China up to $100 billion
MOSCOW, OCTOBER 29, ARMENPRESS. Member states of the Eurasian Economic Union (EEC) can increase their trade with China up to $100 billion. At the same time China realizes that cooperation with the EAEU is a priority for itself. Reporter of “Armenpress” informs that Minister of Industry and Agriculture of Eurasian Economic Commission Sergey Sidorsky made such an announcement during the 10th International Conference of Eurasian Development Bank.
“We produce modest high-tech production for the domestic market so we must switch to supply policy for which new investments must be attracted. Implementation of joint projects can be an effective tool for Eurasian Development Bank. For that it is necessary to cooperate with BRICS bank and Asian Development Bank aimed at developing infrastructures. In that regard China is a key player”, the EAEU official said.
Sidorsky also stated the vast opportunities for cooperation with the European Union, mentioning that their EU partners are discussing EEC’s proposal on establishing a unified economic zone.
10th International Conference of Eurasian Development Bank is underway in Moscow within the framework of which strategies of economic, financial and integration spheres are discussed.