ՀՀ գիտական կազմակերպությունները կմասնակցեն համաշխարհային մակարդակի հետազոտությունների
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարության և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև կկնքվի «Եվրոպական միության «Հորիզոն-2020» ծրագրին մասնակցության վերաբերյալ» համաձայնագիր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը գործադիրի նիստում նշեց, որ «Հորիզոն-2020» ծրագրին Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությունը կարող է նպաստել մեր հանրապետության գիտական կազմակերպություններում և բուհերում գործող գիտական խմբերի՝ հետազոտությունների եվրոպական տարածք ինտեգրվելուն, համաշխարհային մակարդակի գիտական հետազոտություններում անմիջական մասնակից դառնալուն, ինչպես նաև ժամանակակից հասարակական մարտահրավերների լուծմանն ուղղված հետազոտություններում և մշակումներում իրենց ակտիվ դերակատարությամբ հանդես գալուն:
Նրա խսքով` «Հորիզոն-2020» ծրագիրն ընդգրկում է 3 հիմնական մաս` գիտության գերազանցություն, արդյունաբերական առաջնորդություն, հասարակական մարտահրավերներ: Ծրագրի գերակայությունները նպատակաուղղված են խրախուսելու և ֆինանսավորելու համաշխարհային մակարդակի գիտական հետազոտությունների իրականացմանը` ներգրավելով և պահպանելով բարձր մասնագիտական որակավորում ունեցող հետազոտողներին և զարգացնելով լավագույն հետազոտական ենթակառուցվածքները, կարևորագույն տեխնոլոգիաների (միկրոէլեկտրոնիկա, առաջատար արդյունաբերություն և այլն) զարգացմանը, հետազոտությունների և մշակումների բնագավառում մասնավոր ներդրումների մակարդակի բարձրացմանը՝ Եվրոպայում փոքր և միջին նորարարական ձեռնարկությունների աջակցության ապահովման եղանակով և այլն:
Հաշվի առնելով ծրագրի մասնակիցներին ներկայացվող պահանջները, ինչպես նաև Եվրոպական միության կողմից իրականացված FP7 շրջանակային ծրագրի արդյունքները՝ ՀՀ պետական գիտական կազմակերպություններից և բուհերից շուրջ 30-ը կարող են արդյունավետորեն մասնակցել «Հորիզոն-2020» ծրագրի տարբեր գերակայությունների շրջանակներում անցկացվող թեմատիկ մրցույթներին:

Armenian research groups to participate in scientific researches of international level
YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. Armenia Government will sign an agreement with European Commission on participating in “Horizon 2020” education programme.
"Armenpress” reports that Minister of Education and Science of Armenia Armen Ashotyan noted at the sitting of the executive body that Armenia’s participation in “Horizon 2020” would promote the integration of research groups operating within our republic’s research centers and higher education institutions into European Research Area, being an active participant in scientific researches of international level and having active role in researches and projects directed towards the solution of modern societal challenges.
According to him, “Horizon 2020” includes 3 main parts: excellent science, industrial leadership and societal challenges.
Horizon 2020 funds researchers and innovators at the cutting edge of their fields working on the latest breakthroughs; it will support projects across the cycle from research to innovation; it will create opportunities to build research teams where the innovation and research potential is underexploited. The Programme supports research and innovation activities in all identified key enabling technologies, notably in the fields of micro- and nano electronics, advanced manufacturing and processing etc.