Գալուստ Սահակյանը համոզված է՝ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը ինչ-որ մի ժամանակ կբացահայտվի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը համոզված է, որ 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը ինչ-որ մի ժամանակ կբացահայտվի: Ազգային ժողովի բակում հոկտեմբերի 27-ի ողբերգության զոհերի հիշատակի արարողությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ նախագահն ընդգծեց, որ այդ ոճրագործության բացահայտման համար անհրաժեշտ են լուրջ իրավական փաստարկներ, որոնք այս պահին չկան: «Ես դա ասել եմ սկզբից, ասել եմ տարիներ շարունակ՝ գործն ինչ-որ ժամանակ կբացահայտվի: Դա կախված է մեր աշխատանքից, մեր պետության հզորությունից: Չեմ կարծում, որ ոճրագործները հենց թելադրված մարդիկ են, այլ, ըստ երևույթին, ինչ-որ մի ծիրում, ինչ-որ մի տեղ փորձեցին խանգարել մեզ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց ԱԺ նախագահը:
Հարցին, թե քաղաքական կամք լինելու դեպքո՞ւմ էլ գործը չի բացահայտվի, Գալուստ Սահակյանը պատասխանեց, որ նման դեպքերը քաղաքական կամքով չեն բացահայտվում, իրավական փաստարկներով են բացահայտվում, որոնք այսօր չկան: «Իհարկե, եթե հնարավոր լիներ, կբացահայտվեր: Դրա համար ոչ միայն մտածող մարդկային ռեսուրսներ են պետք, այլև ավելի մեծ զինանոց պետք է ունենանք՝ փոխաբերական իմաստով, որպեսզի հնարավորինս փնտրենք, գտնենք, կարողանանք ոչ թե մեր դատողություններով առաջնորդվել և ասել, որ իրավապահները կգտնեն կամ մենք կգտնենք, այլ Հայաստանի հզորությունն անպայման կգտնի»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ Հայաստանը բավարար հզոր կլինի, երբ երկրի առջև ծառացած խնդիրները հիմնականում լուծված լինեն, իսկ մեր ազգային խնդիրները դեռևս լուծված չեն:
Հարցին, թե որն է հոկտեմբերի 27-ի պատմական դասը, ԱԺ նախագահը պատասխանեց. «Պատմական դասն այն է, որ ազգը պետք է կարողանա ավելի համախմբված լինել, իշխանությունները պիտի ջանքեր գործադրեն հասարակության մեջ ավելի շատ վստահություն ունենալու համար: Հասարակությունը պիտի պատրաստ լինի ցանկացած խնդրի դեպքում աջակցել պետությանը»,- եզրափակեց ԱԺ նախագահը:

Галуст Саакян уверен, что теракт 27 октября, когда-нибудь раскроется
Председатель НС РА Галуст Саакян уверен, что теракт, совершенный 27 октября, когда-нибудь раскроется. После церемонии поминовения в память жертв теракта 27 октября 1999 года, в беседе с журналистами председатель НС отметил, что для раскрытия преступления необходимы серьезные правовые аргументы, которых на данный момент нет. «Я говорил это с самого начала, все эти годы, что преступление когда-нибудь раскроется. Это зависит от нашей работы и силы нашего государства. Не думаю, что преступники выполняли чей-то приказ. Они просто попытались помешать нам», - сказал председатель НС, как сообщает «Aрменпресс».
На вопрос, раскроется ли дело при наличии политической воли, Галуст Саакян ответил, что для раскрытия таких дел не требуется политическая воля, а юридические аргументы, которых на данный момент нет. «Конечно, если бы это было возможно, дело раскрылось бы. Для этого необходимо иметь огромный арсенал, но не в прямом смысле, чтобы по возможности искать и находить. Чтобы мы могли руководствоваться не нашими выводами и говорить, что правоохранительные органы найдут, а найдет мощь Армении», - сказал он, подчеркнув, что Армения станет достаточно мощной, когда все проблемы будут решены, но наши национальные проблемы пока не решены.
На вопрос, какой же исторический урок мы должны извлечь из событий 27 октября, он ответил: «Исторический урок в том, что наш народ должен быть единым, власть должна сделать все, чтобы заработать доверие общества. Общество должно всегда поддерживать правительство», - заключил председатель НС.