Վթարային շենքերում բնակվող 100 ընտանիքներ նոր բնակարաններ ստացան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանի Սիսակյան փողոցի 3, Նոր Արեշ 35 փողոցի N127/1 և Արցախի փողոցի 4 նրբանցքի N10/2 հանրակացարանային շենքերում տասնամյակներ շարունակ ապրող ևս 100 ընտանիքներ դարձան նոր ու հարմարավետ բնակարանների սեփականատեր: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Սիսակյան 16 հասցեում գտնվող նոր 12 հարկանի բազմաբնակարան շենքը կառուցված է նախկին 4-րդ կարգի վթարայության կարգ ունեցող շենքի տեղում:
Մասնագիտությամբ ֆիզիկոս, երիտասարդ ընտանիքի հայր Գոռ Մանասերյանը արդեն տասը տարի ապրել է Սիսակյան 3 հասցեում գտնվող հանրակացարանում, և այսօր կնոջ ու փոքրիկի հետ մուտք գործեց նորակառույց մեկ սենյականոց բնակարանը:
«Երկար սպասումներից հետո վերջապես ստանալու ենք բնակարան, որը մեր կյանքի երազանքն է: Ուրախ ենք, որ մեր փոքրիկը կմեծանա նոր բնակարանում: Փոքրիկի ծնունդից հետո շատ դժվար էր ապրել հանրակացարանում, որտեղ սանհանգույցը, խոհանոցը ընդհանուր էին, իսկ սենյակում տեղավորվում էին մեկ մահճակալն ու սեղանը», - ասաց Գոռ Մանասերյանը:
12 հարկանի շենքն ունի երկու մուտք՝ յուրաքանչյուրում գործում է երկուական վերելակ: Շենքում, Երևանի քաղաքապետարանի պատվերով, կառուցվել է 120 հատ 1 և 2 սենյականոց բնակարաններ:
«Թող այս շենքում բնակվող ընտանիքները բազմանան, և միշտ երեխայի ճիչ լսվի: Շինարարներին և պատասխանատուներին շնորհակալ եմ սահմանված ժամկետում աշխատանքներն ավարտելու համար, ինչի շնոհիվ 4-րդ կարգի վթարային բազմաբնակարան շենքերի բնակիչներին կարողացանք այս օրերին տեղափոխել իրենց նոր բնակարանները», - հաձնման արարողության ընթացքում ասաց Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Լրագրողների հետ զրույցում քաղաքապետը նշեց, որ չորրորդ կարգի վթարայնության բազմաբնակարան շենքերի բնակիչների` նոր բնակարաններ տեղափոխելու ծրագիրը նախատեսված է ավարտել մինչև տարվա վերջ՝ այս տարի ընդհանուր առմամբ բաժանելով շուրջ 450 բնակարան, որոնցից 200-ն արդեն ունեն իրենց տերերը: Իսկ երրորդ կարգի վթարային բազմաբնակարան շենքերը գույքագրվում են, որպեսզի հետագայում կատարվի ամրացումը՝ կանխելու համար դրանց վերածումը 4-րդ վթարայության կարգի:

YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. 100 families became owners of new and cozy apartments in dormitory buildings at 3 Sisakyan Street, Nor Aresh 35 street number 127/1 and Artsakh street 4th lane number 10/2. As “Armenpress” reports, the new constructed 12 floors building at Sisakyan 16 is constructed in the spot of the former building having 4th grade emergency.
A physician, father of young family Gor Manaseryan has lived at 3 Sisakyan address for already 10 years and he entered the newly constructed one-room apartment with his wife and kid today.
“After a long waiting we will finally get an apartment which is our life dream. We are happy that our child will grow up in a new apartment. After the baby was born, it was difficult to live in dormitory where kitchen and toilet were designed for all and one bed and a table were placed in the room”, Gor Manaseryan told.
The 12 floors building has 2 entrances and an elevator exists in each of them. 120 one-room and two-room apartments were constructed in the building by the assignment of Yerevan mayor.
“I wish the families dwelling in this building to multiply and I wish children always to cry. I am grateful to the constructors and responsible persons to finish the works in time, during which we could transmit the dwellers of the 4th grade emergency buildings into their new apartments”, Yerevan mayor Taron Margaryan told during the handover ceremony.