Վթարային շենքերում բնակվող 100 ընտանիքներ նոր բնակարաններ ստացան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանի Սիսակյան փողոցի 3, Նոր Արեշ 35 փողոցի N127/1 և Արցախի փողոցի 4 նրբանցքի N10/2 հանրակացարանային շենքերում տասնամյակներ շարունակ ապրող ևս 100 ընտանիքներ դարձան նոր ու հարմարավետ բնակարանների սեփականատեր: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Սիսակյան 16 հասցեում գտնվող նոր 12 հարկանի բազմաբնակարան շենքը կառուցված է նախկին 4-րդ կարգի վթարայության կարգ ունեցող շենքի տեղում:
Մասնագիտությամբ ֆիզիկոս, երիտասարդ ընտանիքի հայր Գոռ Մանասերյանը արդեն տասը տարի ապրել է Սիսակյան 3 հասցեում գտնվող հանրակացարանում, և այսօր կնոջ ու փոքրիկի հետ մուտք գործեց նորակառույց մեկ սենյականոց բնակարանը:
«Երկար սպասումներից հետո վերջապես ստանալու ենք բնակարան, որը մեր կյանքի երազանքն է: Ուրախ ենք, որ մեր փոքրիկը կմեծանա նոր բնակարանում: Փոքրիկի ծնունդից հետո շատ դժվար էր ապրել հանրակացարանում, որտեղ սանհանգույցը, խոհանոցը ընդհանուր էին, իսկ սենյակում տեղավորվում էին մեկ մահճակալն ու սեղանը», - ասաց Գոռ Մանասերյանը:
12 հարկանի շենքն ունի երկու մուտք՝ յուրաքանչյուրում գործում է երկուական վերելակ: Շենքում, Երևանի քաղաքապետարանի պատվերով, կառուցվել է 120 հատ 1 և 2 սենյականոց բնակարաններ:
«Թող այս շենքում բնակվող ընտանիքները բազմանան, և միշտ երեխայի ճիչ լսվի: Շինարարներին և պատասխանատուներին շնորհակալ եմ սահմանված ժամկետում աշխատանքներն ավարտելու համար, ինչի շնոհիվ 4-րդ կարգի վթարային բազմաբնակարան շենքերի բնակիչներին կարողացանք այս օրերին տեղափոխել իրենց նոր բնակարանները», - հաձնման արարողության ընթացքում ասաց Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Լրագրողների հետ զրույցում քաղաքապետը նշեց, որ չորրորդ կարգի վթարայնության բազմաբնակարան շենքերի բնակիչների` նոր բնակարաններ տեղափոխելու ծրագիրը նախատեսված է ավարտել մինչև տարվա վերջ՝ այս տարի ընդհանուր առմամբ բաժանելով շուրջ 450 բնակարան, որոնցից 200-ն արդեն ունեն իրենց տերերը: Իսկ երրորդ կարգի վթարային բազմաբնակարան շենքերը գույքագրվում են, որպեսզի հետագայում կատարվի ամրացումը՝ կանխելու համար դրանց վերածումը 4-րդ վթարայության կարգի:

100 семей, проживающих в аварийных домах 4-ой степени, обеспечены новыми квартирами
Мэр Еревана Тарон Маргарян присутствовал на торжественной церемонии открытия нового здания в столичном административном районе Ачапняк по адресу Сисакяна 16. Около 100 семей, проживающих в аварийных домах 4-й степени по адресам Сисакяна 3, 35-ая улица Нор Ареша, дом N 127/1 и в здании общежития N10/2 4-го переулка улицы Арцаха, стали владельцами новых и комфортабельных квартир.
Как сообщили Арменпресс в Управление информации и по связям с общественностью мэрии Еревана, мэр Тарон Маргарян вручив счастливым хозяевам ключи и сертификаты собственности от новых квартир подчеркнул, что мэрия продолжит программную политику, направленную на решение проблем, существующих в столице десятилетиями.
«Проблема жителей аварийных домов 4-й степени всегда находилась в центре внимания президента Республики, а также городских властей. Совместно с правительством, особенно в последние годы, в этом направлении мы предприняли конкретные шаги. В результате, еще в 2013 году решили вопрос обеспечения новыми квартирами 207 семей. В прошлом году мы начали строительство еще 4-х зданий. 100 квартир из построенного по адресу Маргаряна 45 здания совсем недавно мы сдали под ключ. И уже сегодня еще 100 квартир мы сдаем нашим жителям», - подчеркнул мэр Еревана.
Мэр Тарон Маргарян осмотрел квартиры и вместе с жителями оценил проделанную работу. 12-этажное здание имеет два входа, в каждом по одному лифту. По заказу мэрии Еревана в здании расположено 120 одно- и двухкомнатных квартир. Новостройка отвечает стандартам сейсмической устойчивости, действующим в Республике Армения. Также построены пандусы. Квартиры сданы жителям под ключ.
«Все квартиры в новостройке сдаются жильцам под ключ. До конца года мы сдадим в эксплуатацию еще 2 здания и тем самым, как и обещали, в этом году полностью решим проблему обеспечения квартирами 650 семей аварийных домов 4-й степени, взятых на учет до 1-го января 2014 года», - подчеркнул мэр Еревана.
Выразив свою благодарность за реализацию этой социально значимой и важной программы, семьи отметили, что от мэра получают свой самый долгожданный подарок.