Տերյան 65 հասցեում բացվեց Սոս Սարգսյանի հուշատախտակը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ճանաչված ու սիրված դերասան Սոս Սարգսյանի ծննդյան օրը՝ հոկտեմբերի 24-ին, Տերյան 65 հասցեում բացվեց նրա հուշատախտակը։ «Այս տանն ապրել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանը» նշված է վարպետին նվիրված հուշատախտակի վրա: «Երբ անում էի այս գործը, մտածում էի, որ նա շատ լավ մարդ էր: Սոս Սարգսյանը շատ մեծ սիրո պաշար ուներ, որը շռայլում էր բոլորին: Նա երբեք չէր ստում. սա շատ կարևոր հատկանիշ է: Ես սիրով էի ստեղծում այս հուշատախտակը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց հուշատախտակի հեղինակ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Լևոն Իգիթյանը:
Հայկական ազգային կինոակադեմիայի նախագահ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Դավիթ Մուրադյանը վստահ է` սերունդները մշտապես սնվելու են Սոս Սարգսյանի ստեղծագործական և բարոյական ժառանգությունից: «Այսօր ոչ միայն հիշատակի ու խոնարհումի, այլև հպարտության օր է, որովհետև մենք ունեցել ենք Սոս Սարգսյանի հետ ապրելու հնարավորություն: Հայ մշակույթի սյուներից մեկը մեր աչքի առաջ է ստեղծագործել, մենք ճաշակել ենք նրա գեղեցիկ ներկայությունը»,- նշեց նա: Հայ գրող, հասարակական և քաղաքական գործիչ Զորի Բալայանը սիրով է վերհիշում վարպետին:
«Սոսը մեզ հետ է, իր քաղաքում: Այս փողոցով անցնողն, ինչքան էլ շտապի, պիտի կանգ առնի և նայի իրեն, մի բան մտածի: Նրա բոլոր ստեղծած կերպարները հավերժ ապրելու է, ինչպես և Սոսը»,-շեշտեց նա: Վարպետի այրին` Նելլի Սարգսյանն նշեց, որ իր համար Սոսից հետո աշխարհը դատարկվել է: «Որպես մարդ` նա հեքիաթային էր, զուսպ, համեստ, մեծահոգի, ազնիվ»,- ընդգծեց նա:
Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային պետական թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանի խոսքով` իրենք հետևում են վարպետի որդեգրած սկզբունքներին: «Սոս Արտաշեսովիչը մեզ միշտ ասում էր` արվեստը ճաշակ է: Հոկտեմբերի 24-ի երեկոյան առաջին անգամ, արդեն պաշտոնապես մենք ներկայացում կխաղանք որպես Սոս Սարգսյանի անվան պետական թատրոն»,- նշեց Վարդան Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով` կցուցադրվի «44 աստիճանի վրա» ներկայացումը՝ ի նվիրում վարպետի հիշատակին։
Հայ անվանի դերասան, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանը ծնվել է 1929թ. Ստեփանավան քաղաքում: 1948թ. տեղափոխվել է Երևան և աշխատել Երևանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնում որպես դերասան: 1954թ. ավարտել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի դերասանական ֆակուլտետը: Ինստիտուտը ավարտելուց հետո գրեթե չորս տասնամյակ` 1954-1991թթ., աշխատել է Երևանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան թատրոնում: 1991թ. հիմնադրել է «Համազգային» թատրոնը: 1997- 2000թթ. եղել է Երևանի կինոյի և թատրոնի ինստիտուտի ռեկտորը: 2008թ.` ՀՀ հանրային խորհրդի անդամ:
Առաջին դերը թատրոնում «Դավիթ Կոպերֆիլդն» էր (1947թ.), հետագա կերտած դերերից են` Դոն Քիշոտը, Յագոն, Ջոն և Լիր արքաները, «Հացավանի» Մացակ ապերը, Սանիտայի թաղապետը և այլն: Նկարահանվել է քառասունից ավելի գեղարվեստական ֆիլմերում, որոնցից են` «Նվագախմբի տղաները» (1960թ.)‚ «Տերն ու ծառան» (1962թ.), «Եռանկյունի»(1967թ.)‚ «Մենք ենք, մեր սարերը» (1969թ.), «Խաթաբալա» (1971թ.), «Նահապետ»(1977թ.)‚ «Ձորի Միրո» (1979թ.), «Գիքոր» (1982թ.), «Խնձորի այգին» (1985թ.): Նրա մտավորականի կերպարը լավագույնս ներկայացված է անվանի ռեժիսորԿիմ Բակշիի «Մատենադարան» վավերագրական ֆիլմաշարում: Ստեղծագործել է նաև որպես բեմադրիչ և ունի թե՛ թատերական, թե՛կինոբեմադրությունների հաջողված փորձեր: Վարպետը մահացել է 2013 թվականի սեպտեմբերի 26-ին:

В доме на Терьяна, 65 установлена мемориальная доска в честь Соса Саркисяна
24 октября, в день рождения выдающегося советского и армянского артиста театра и кино Соса Саркисяна на доме по адресу ул. Терьяна, 65 установлена мемориальная доска. «Здесь жил Народный артист СССР Сос Саркисян», - высечено на ней.
«Сос Саркисян был прекрасным человеком, обладавшим неиссякаемым запасом любви. Он никогда не врал – это было его отличительной чертой», - как передает Арменпресс, сказал автор работы, Заслуженный деятель культуры РА Левон Игитян.
Президент Армянской национальной киноакадемии, Заслуженный деятель культуры РА Давид Мурадян уверен, что еще не одно поколение будет питаться творческим и моральным наследием Соса Саркисяна. «Сегодня день памяти и гордость, что мы имели счастье жить с Сосом Саркисяном», - сказал он.
Супруга великого артиста, Нелли Саркисян сказала, что для нее мир после Соса опустел. «Это был человек-сказка, великодушный, честный беспредельно, сдержанный, скромный», - сказала она.
По словам директора театра «Амазгаин» Вардана Мкртчяна, они следуют заветам Мастера. «24 октября мы впервые, уже официально сыграем спектакль в Государственном театре имени Соса Саркисяна», - сказал он.
Выдающийся армянский артист, Народный артист СССР СосАрташесович Саркисян родился в 1929 году в городе Степанаван на севере Армении. Впервые на сцену вышел в 1947 года. С 1948г. жил и работал в Ереване. В 1954 году окончил актерский факультет Ереванского художественно-театрального института.
С 1954 по 1991 год он играл на сцене Ереванского государственного академического театра имени ГабриелаСундукяна, с 1959 года снимался в кино. В 1991 году Саркисян создал в Ереване театр "Амазгаин", художественным руководителем являлся до конца жизни. С 1992 года преподавал в Ереванском художественно-театральном институте, в 1997-2000 годах работал ректором Ереванского государственного института театра и кино.
С 2008 года состоял в Общественной палате Армении, а в 2000 году получил звание Почетного гражданина Еревана.
Первая театральная роль – Давид Копперфильд(1947). Воплотил также образы Дон Кихота, Яго, королей Джона и Лира, Маца капера в «Ацаване», Саниты и др. снялся в фильмах «Парни музкоманды» (1960), «Хозяин и слуга» (1962), «Треугольник» (1967), «Мы и наши горы»(1969), «Хатабала» (1971), «Наапет» (1977), «Дзори Миро» (1979), «Гикор» (1982), «Яблоневый сад»(1986).
В 1988 документальном фильме Кима Бакши «Матенадаран» воплотил образ истинного армянского интеллигента.