Տերյան 65 հասցեում բացվեց Սոս Սարգսյանի հուշատախտակը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ճանաչված ու սիրված դերասան Սոս Սարգսյանի ծննդյան օրը՝ հոկտեմբերի 24-ին, Տերյան 65 հասցեում բացվեց նրա հուշատախտակը։ «Այս տանն ապրել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանը» նշված է վարպետին նվիրված հուշատախտակի վրա: «Երբ անում էի այս գործը, մտածում էի, որ նա շատ լավ մարդ էր: Սոս Սարգսյանը շատ մեծ սիրո պաշար ուներ, որը շռայլում էր բոլորին: Նա երբեք չէր ստում. սա շատ կարևոր հատկանիշ է: Ես սիրով էի ստեղծում այս հուշատախտակը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց հուշատախտակի հեղինակ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Լևոն Իգիթյանը:
Հայկական ազգային կինոակադեմիայի նախագահ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Դավիթ Մուրադյանը վստահ է` սերունդները մշտապես սնվելու են Սոս Սարգսյանի ստեղծագործական և բարոյական ժառանգությունից: «Այսօր ոչ միայն հիշատակի ու խոնարհումի, այլև հպարտության օր է, որովհետև մենք ունեցել ենք Սոս Սարգսյանի հետ ապրելու հնարավորություն: Հայ մշակույթի սյուներից մեկը մեր աչքի առաջ է ստեղծագործել, մենք ճաշակել ենք նրա գեղեցիկ ներկայությունը»,- նշեց նա: Հայ գրող, հասարակական և քաղաքական գործիչ Զորի Բալայանը սիրով է վերհիշում վարպետին:
«Սոսը մեզ հետ է, իր քաղաքում: Այս փողոցով անցնողն, ինչքան էլ շտապի, պիտի կանգ առնի և նայի իրեն, մի բան մտածի: Նրա բոլոր ստեղծած կերպարները հավերժ ապրելու է, ինչպես և Սոսը»,-շեշտեց նա: Վարպետի այրին` Նելլի Սարգսյանն նշեց, որ իր համար Սոսից հետո աշխարհը դատարկվել է: «Որպես մարդ` նա հեքիաթային էր, զուսպ, համեստ, մեծահոգի, ազնիվ»,- ընդգծեց նա:
Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային պետական թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանի խոսքով` իրենք հետևում են վարպետի որդեգրած սկզբունքներին: «Սոս Արտաշեսովիչը մեզ միշտ ասում էր` արվեստը ճաշակ է: Հոկտեմբերի 24-ի երեկոյան առաջին անգամ, արդեն պաշտոնապես մենք ներկայացում կխաղանք որպես Սոս Սարգսյանի անվան պետական թատրոն»,- նշեց Վարդան Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով` կցուցադրվի «44 աստիճանի վրա» ներկայացումը՝ ի նվիրում վարպետի հիշատակին։
Հայ անվանի դերասան, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանը ծնվել է 1929թ. Ստեփանավան քաղաքում: 1948թ. տեղափոխվել է Երևան և աշխատել Երևանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնում որպես դերասան: 1954թ. ավարտել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի դերասանական ֆակուլտետը: Ինստիտուտը ավարտելուց հետո գրեթե չորս տասնամյակ` 1954-1991թթ., աշխատել է Երևանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան թատրոնում: 1991թ. հիմնադրել է «Համազգային» թատրոնը: 1997- 2000թթ. եղել է Երևանի կինոյի և թատրոնի ինստիտուտի ռեկտորը: 2008թ.` ՀՀ հանրային խորհրդի անդամ:
Առաջին դերը թատրոնում «Դավիթ Կոպերֆիլդն» էր (1947թ.), հետագա կերտած դերերից են` Դոն Քիշոտը, Յագոն, Ջոն և Լիր արքաները, «Հացավանի» Մացակ ապերը, Սանիտայի թաղապետը և այլն: Նկարահանվել է քառասունից ավելի գեղարվեստական ֆիլմերում, որոնցից են` «Նվագախմբի տղաները» (1960թ.)‚ «Տերն ու ծառան» (1962թ.), «Եռանկյունի»(1967թ.)‚ «Մենք ենք, մեր սարերը» (1969թ.), «Խաթաբալա» (1971թ.), «Նահապետ»(1977թ.)‚ «Ձորի Միրո» (1979թ.), «Գիքոր» (1982թ.), «Խնձորի այգին» (1985թ.): Նրա մտավորականի կերպարը լավագույնս ներկայացված է անվանի ռեժիսորԿիմ Բակշիի «Մատենադարան» վավերագրական ֆիլմաշարում: Ստեղծագործել է նաև որպես բեմադրիչ և ունի թե՛ թատերական, թե՛կինոբեմադրությունների հաջողված փորձեր: Վարպետը մահացել է 2013 թվականի սեպտեմբերի 26-ին:

Memorial board in memory of Sos Sargsyan opened at Teryan 65
YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRES. Memorial board in memory of Sos Sargsyan was opened on Armenian prominent and loved actor’s birthday. “People's Artist of the USSR Sos Sargsyan lived in this house. “When I was doing this work, I thought that he was a very good man. Sos Sargsyan had a big volume of love and he shared it with everyone. He never lied: This is a very significant feature: I made this memorial boarder with love”, Honorary worker of culture, author of the memorial board Levon Igityan mentioned about this, as “Armenpress” reports.
According to the Director of the National Theater after Sos Sargsyan Vardan Mkrtchyan’s speech, they followed the master’s principle. “Sos Artashesovich always told us that art is a taste. We will make a performance representing Sos Sargsyan’s National Theatre for the first time on October 24”, Vardan Mkrtchyan mentioned.
According to him, “On 44 stairs” performance will be performed in master’s memory.
Sos Sargsyan was born in Stepanavan in northern Armenia, at the time part of the Soviet Union. He moved to Yerevan in 1948 and started to perform at the Theater of the Young Spectator. He graduated from the Fine Arts and Theater Institute in 1954 as an actor. Between 1954 and 1991 he performed at the Sundukyan State Academic Theatre of Yerevan.
In October 1991, a month after Armenia's independence from the Soviet Union, Sargsyan took part in the first presidential election in independent Armenia. He was nominated by the Armenian Revolutionary Federation. In 1991 he established the Hamazgayin (Pan-National) Theater, which he headed until his death. From 1997 to 2006 he was the rector of the Yerevan Cinema and Theatre Institute. Sargsyan died on September 26, 2013 in Yerevan. Sargsyan's funeral was held on September 29 in attendance of Armenia's President Serzh Sargsyan and thousands of people. He was buried at the Komitas Pantheon.
Sargsyan started acting in 1947. Some of his most notable roles include Don Quixote, Iago, King John, King Lear, etc. He starred in over 40 films, mostly Armenian.]Besides Armenian films he has starred in a number of Russian films, most notable of which is Solaris (1972), directed by Andrei Tarkovsky.