Tesla ընկերությունն ավտոպիլոտ-ծրագիր Է ներկայացրել Model S ավտոմեքենաների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Tesla-ն՝ Էլեկտրաշարժիչավոր ավտոմեքենաներ արտադրող հայտնի ընկերությունը, որի կենտրոնակայանը գտնվում Է ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիայի նահանգի Պալո-Ալտո քաղաքում, ներկայացրել Է ծրագրային ապահովում, որը գործնականում լիովին ինքնավար Է դարձնում ավտոմեքենան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այս վաղ փուլում մենք չափազանց զգույշ ենք»,-նշել Է Tesla-ի ղեկավար Իլոն Մասքը: «Ժամանակի ընթացքում ձեռքերը ղեկին դնելն ընդհանրապես հարկավոր չի լինի»,-խոստացել Է նա:
Նորույթը դեռեւս նախատեսված Է միայն Tesla-ի արտադրության Model S մակնիշի ավտոմեքենաների երջանիկ տերերի համար: Նրանք, ներբեռնելով ծրագրային ապահովումը, կկարողանան, առանց ձեռքերը ղեկին եւ ոտքերը ոտնակներին դնելու, երթեւեկել ցանկացած ռեժիմով:
Մասքը պատմել Է, որ նորույթը փորձարկել Է Կալիֆոռնիայում գտնվող իր տան մերձակայքում: Նա խոստանում Է թողարկել ավտոմեքենա, որն «առանց ձեր մասնակցության կկարողանա ձեզ տեղ հասցնել մի կետից մյուսը, օրինակ՝ տնից մինչեւ աշխատավայր»: Այդ հեքիաթն իրականություն կդառնա երեք տարի հետո, հայտարարել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Компания Tesla представила программу-автопилот для машин Model S
Программное обеспечение, делающее автомобиль практически полностью автономным, представила в среду известная компания-производитель машин с электродвигателем Teslaсо штаб-квартирой в Пало-Альто (штат Калифорния),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"На данном раннем этапе мы крайне осторожны", - отметил глава Tesla Илон Маск. "Со временем держать руки на руле вообще будет не нужно", - обещал он.
Новинка пока предназначена только для счастливых владельцев машин марки Model S производства Tesla. Они, скачав программное обеспечение, смогут ездить без рук на руле и ног на педалях в любом режиме.
Илон Маск рассказал, что испытывал новинку около своего дома в Калифорнии. Маск обещает выпустить автомобиль, "способный довозить вас без вашего участия от одной точки до другой, например, от дома до работы". Эта сказка станет реальностью через три года, заявил он.