Արտակ Դավթյանը Թուրքիայի կողմից ՀՀ օդային տարածքի խախտումը Ադրբեջանի քաջալերանք է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան ցանկացած իրավիճակ օգտագործում է, որպեսզի ցույց տա իր աջակցություն Ադրբեջանին, եւ թուրքական ուղղաթիռների կողմից Հայաստանի օդային տարածքը խախտելու քայլն էլ նույն նպատակն ուներ: Տեսակետը ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտակ Դավթյանինն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Դավթյանը շեշտում է, որ Ադրբեջանն ու «Իսլամական պետության» ձեռագրերը նույնն են, եւ նրանց գործողություններում տարբերություններ գրեթե չկան:
«Գիտենք, թե ով է նրանց քաջալերում: Եթե ծայրահեղ իսլամիստները պատրաստվել են Թուրքիայի տարածքում, նրանք փորձ ունեն բաշիբոզուկներին դիմելու ու ուղղորդելու: Մենք տեսանք նաեւ Ադրբեջանի արկածախնդրությունը, որին հաջորդեցին մեր հակահարվածները: Դրանից հետո ակնհայտ էր, որ Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունը պետք է որոշակի խուճապային վիճակում հայտնվեր: Եվ թուրքական կողմը, ուղղաթիռով Հայաստանի օդային սահմանը խախտելով, փորձ է անում քաջալերել իր փոքր եղբորը»,- նշեց Դավթյանը:
Հոկտեմբերի 6-ին եւ 7-ին 2-4 րոպեով Թուրքիայի զինված ուժերին պատկանող երկու տրանսպորտային ուղղաթիռներ խախտել են Հայաստանի օդային տարածքն Արմավիր քաղաքի ուղղությամբ: Նրանք Իգդիր-Կարս երթուղով թռիչք են իրականացրել:

YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. Turkey takes advantage of any situation to demonstrate solidarity with Azerbaijan and the violation of Armenia’s air space by Turkish helicopters pursued the same goal. The opinion belongs to RPA faction member Artak Davtyan. “Armenpress” reports that according to Davtyan, the handwriting of Azerbaijan and the “Islamic State” are the same, and there are almost no differences in their activities.
“We know who encourages them. If the extremist Islamists were trained in Turkey they have the experience to turn to and guide those vandals. We also witnessed the adventures of Azerbaijan which were followed by our countermeasures. After that it was obvious that Azerbaijan’s political leadership would appear in some kind of panic. And the Turkish side attempts to encourage its younger brother by violating Armenian air space by helicopters”, Davtyan mentioned.
Two Turkish transport helicopters violated the Armenian air space in the direction of Armavir city for 2-4 minutes on October 6 and 7.