ԿԸՀ-ն հաստատեց սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի միջոցառումների ժամանակացույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն արտահերթ նիստոում հաստատեց 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ սահմանադրական փոփոխությունների հնարաքվեի կազմակերպման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` համաձայն ներկայացված ժամանակացույցի` համաժողովրդական քննարկումներ կազմակերպելու և հանրային իրազեկումների նպատակով հանրաքվեի դրվող սահմանադրության նախագիծը պետք է հրապարակվի մինչև 2015 թվականի հոկտեմբեր 17-ը:
Հանրաքվեի քարոզչության ժամանահատվածն սկսվում է 2015 թվականի հոկտեմբերի 10-ից և ավարտվում 2015 թվականի դեկտեմբերի 4-ին:
Հանրաքվեի քարոզչության ժամանակահատվածում եթերաժամ տրամադրող հեռուստաընկերություններն ու ռադիոկայանները` անկախ սեփականության ձևից, իրենց վճարովի եթերաժամի մեկ րոպեի գինը պետք է հրապարակեն հանրաքվեի նշանակումից ոչ ուշ, քան 10 օր հետո: Հետևաբար, ժամկետը լրանում է 2015 թվականի հոկտեմբերի 19-ին:
Տեղամասերը կկազմավորվեն մինչև 2015 հոկտեմբերի 22-ը, հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ցուցակները կփակցվեն տեղամասային կենտրոննում քվերակությունից 40 օր առաջ` 2015 թվականի հոկտեմբերի 17-ին:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 8-ին հրամանագիր է ստորագրել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-իննշանակելու մասին:

YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. Central Electoral Commission of the Republic of Armenia confirmed during the extraordinary session the timetable of the main evets connected with the organization and realization of Constitutional Reforms referendum to be held on December 6, 2015. “Armenpress” reports that according to the timetable the draft Constitution that will be put to a referendum must be released before October 17, 2015 to ensure public discussions and awareness. Referendum campaign will last from October 10, 2015 to December 4, 2015.
The precincts will be formed before October 22, the voter lists of the citizens eligible for participation in referendum must be displayed in precinct centers 40 days preceding the referendum on October 17, 2015.
President Serzh Sargsyan signed a decree appointing the referendum on of Constitutional Reforms of the Republic of Armenia on 6 December 2015.