ԿԸՀ-ն հաստատեց սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի միջոցառումների ժամանակացույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն արտահերթ նիստոում հաստատեց 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ սահմանադրական փոփոխությունների հնարաքվեի կազմակերպման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` համաձայն ներկայացված ժամանակացույցի` համաժողովրդական քննարկումներ կազմակերպելու և հանրային իրազեկումների նպատակով հանրաքվեի դրվող սահմանադրության նախագիծը պետք է հրապարակվի մինչև 2015 թվականի հոկտեմբեր 17-ը:
Հանրաքվեի քարոզչության ժամանահատվածն սկսվում է 2015 թվականի հոկտեմբերի 10-ից և ավարտվում 2015 թվականի դեկտեմբերի 4-ին:
Հանրաքվեի քարոզչության ժամանակահատվածում եթերաժամ տրամադրող հեռուստաընկերություններն ու ռադիոկայանները` անկախ սեփականության ձևից, իրենց վճարովի եթերաժամի մեկ րոպեի գինը պետք է հրապարակեն հանրաքվեի նշանակումից ոչ ուշ, քան 10 օր հետո: Հետևաբար, ժամկետը լրանում է 2015 թվականի հոկտեմբերի 19-ին:
Տեղամասերը կկազմավորվեն մինչև 2015 հոկտեմբերի 22-ը, հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ցուցակները կփակցվեն տեղամասային կենտրոննում քվերակությունից 40 օր առաջ` 2015 թվականի հոկտեմբերի 17-ին:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 8-ին հրամանագիր է ստորագրել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-իննշանակելու մասին:

ЦИК утвердила график мероприятий референдума по конституционным преобразованиям
На внеочередном заседании ЦИК РА утвердила график мероприятий референдума по конституционным преобразованиям 6 декабря 2015г.
Как передает Арменпресс, согласно этому графику, проект конституции должен быть опубликован до 17 октября – с целью всенародного обсуждения.
Пропагандистская кампания начинается 10 октября 2015г. и заканчивается 4 декабря 2015г.
В период пропагандистской кампании телекомпании и радиостанции предоставляют эфирное время – вне зависимости от формы собственности, и цену за 1 минуту предоставленного платного времени они должны сообщить не позднее 10 дней после назначения даты референдума. Следовательно, срок извещения заканчивается 19 октября 2015г.
Избирательные участки будут организованы до 22 октября-2015. Списки граждан с правом участия в референдуме будут вывешены в участковых центрах за 40 дней до референдума – 17 октября 2015г.
8 октября президент Серж Саргсян подписал указ о назначении референдума по изменению Конституции Республики Армения на 6 декабря 2015г.