Adobe-ն ներկայացրել Է լուսանկարից ավելորդ օբյեկտների ակնթարթային հեռացման գործառույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Adobe-ն Լոս Անջելեսում կայացած իր խորհրդաժողովում ցույց Է տվել Monument Mode տեխնոլոգիան, որը նկարահանման ընթացքում թույլ Է տալիս ջնջել կադրը փչացնող ավելորդ օբյեկտները, օրինակ՝ զբոսաշրջիկների կուտակումը տեսարժան վայրի ֆոնին, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Verge-ին:
Տեխնոլոգիան ցուցադրվել Է հենց համաժողովում. ամրակալի վրա տեղակայված սմարթֆոնը լուսանկարել Է մի տեսարան, որտեղ ցանկալի բնանկարի ֆոնին տեղաշարժվում Էին ձանձրացնող զբոսաշրջիկների դերը խաղացող մադիկ: Ծրագիրն սկսել Է արված լուսանկարի հենց պրեվյուի ժամանակ կադրից դանդաղորեն ջնջել ավելորդ օբյեկտները: Հարկավոր կոմպոզիցիան ստացվում Է սերիական նկարահանման մի քանի կադրերի մոնտաժման շնորհիվ:
Adobe-ի ներկայացուցչի խոսքով՝ տեխնոլոգիայի հիմքում ընկած Է նոր ալգորիթմը, որը շարժվող օբյեկտները տարբերում Է անշարժներից: Monument Mode գործառույթը դեռեւս թեստավորվում Է:
Adobe-ի տեխնոլոգիան նոր չԷ. 2012 թվականին Scalado ընկերությունը ցուցադրել Է Remove հավելվածը Android-ի համար: Սերիական նկարահանումից հետո այս ծրագիրը վերլուծում Է կադրում պատկերված օբյեկտները եւ օգտատիրոջը հնարավորություն Է տալիս ավտոմատ ռեժիմով վերացնել ավելորդ տարրերը:

Adobe показала функцию мгновенного удаления лишних объектов с фото
Adobe на своей конференции MAX в Лос-Анджелесе продемонстрировала технологию Monument Mode, которая позволяет в процессе съемки стереть лишние объекты, портящие кадр, например, скопления туристов на фоне достопримечательности. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru,oб этом передает The Verge.
Технология была показана прямо на форуме: установленный на штативе смартфон фотографировал сцену, по которой передвигались ведущие, сыгравшие роль надоедливых туристов на фоне желанного пейзажа. Программа начала медленно стирать лишние объекты с кадра прямо во время превью сделанного фото. Нужная композиция достигается за счет монтажа нескольких кадров из серийной съемки.
По словам представителя Adobe, в основе технологии лежит новый алгоритм, который отличает движущиеся объекты от статичных. Функция Monument Mode пока тестируется.
Технологию Adobe нельзя назвать новой: в 2012 году компания Scaladoпродемонстрировалаприложение Remove для Android. После серийной съемки эта программа анализирует объекты, изображенные в кадре, и предоставляет пользователю возможность убрать лишние элементы в автоматическом режиме.