Նոր Tesla-ն հանդերձված Է կենսաբանական զենքից պաշտպանությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Tesla Motors-ի հնմնադիր Էլոն Մասքը հայտնել Է, որ իր ընկերության կողմից մշակված Model X Էլեկտրոկարը հանդերձված Է կենսաբանական զենքից պաշտպանությամբ: Այս մասին նա հայտարարել Է շնորհանդեսի ժամանակ, որը նախորդել Է փաճառքների մեկնարկին, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Verge պորտալին:
Մասքի հայտարարության համաձայն՝ Model X-ում տեղակայված Է օդի զտիչ, որը մոտավորապես տասն անգամ խոշոր Է ստանդարտայինից: Պաշտպանության ռեժիմի ակտիվացման դեպքում այն 800 անգամ ավելի արդյունավետ Է կանխում վիրուսների հայտնվելը սալոնում, քան սովորական ավտոմոբիլների զտիչը: Օդափոխության համակարգի մենյուում համապատասխան օպցիոնը նշանակված Է կենսաբանական սպառնալիքի նշանով:
Մասքը հայտարարել Է, որ Model X-ի այս առանձնահատկությունն օգտակար կլինի այն դեպքում, եթե Երկրի վրա ծավալվեն իրադարձություններ, որոնք սովորաբար նկարագրվում են աղետալի-կործանարար երեւույթներ ներկայացնող սցենարներում: Նա հայտարարել Է, որ Tesla Motors-ը փորձում Է դառնալ նման աղետներից պաշտպանության միջոցների ներդրման առաջատարը:
Կալիֆոռնիայում Model X Էլեկտրոկարի նախապատվերներով վաճառքներն սկսվել են սեպտեմբերի լույս 30-ի գիշերը: Էլեկտրոկարի բազային տարբերակի արժեքն այժմ կազմում Է մոտավորապես 132 հազար դոլար:

Новую Tesla подготовили к встрече с биологическим оружием
Основатель Tesla Motors Элон Маск сообщил, что разработанный его компанией электрокар Model X снабжен защитой от биологического оружия. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru,об этом он заявил во время презентации, предшествовавшей старту продаж, передает портал The Verge.
Согласно заявлению Маска, в Model X установлен воздушный фильтр, который примерно в десять раз крупнее стандартного. При активации режима защиты он в 800 раз эффективнее предотвращает попадание вирусов в салон, чем фильтр в обычных автомобилях. Соответствующая опция в меню системы вентиляции обозначена значком биологической угрозы.
Маск заявил, что эта особенность Model X будет полезна в случае, если на Земле начнут разворачиваться события, обычно описываемые в апокалиптических сценариях. Он заявил, что Tesla Motors пытается стать лидером по внедрению средств защиты от подобных катастроф.
Продажи электрокара Model X по предзаказам начались в Калифорнии в ночь на 30 сентября. Стоимость базовой версии электрокара сейчас составляет примерно 132 тысячи долларов.