ՄԽ հայտարարությունը հրադադարի խախտումների ողջ պատասխանատվությունը դնում է Ադրբեջանի վրա. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խնբի համանախագահների` սեպտեմբերի 27-ի հայտարարությունը շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների ողջ պատասխանատվությունը դնում է Ադրբեջանի վրա: «Ես կարծում եմ, որ սա շատ կարևոր հայտարարություն է, որով ցույց է տրվում, որ ադրբեջանական իշխանություններն են հանդիսանումՀայաստան-Ադրբեջան սահմանինև ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծումլարվածության միակ հրահրողը: Ադրբեջանը պետք էհամաձայնի հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննությանմեխանիզմների մշակմանը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն առաջարկել են ներդնել նման մեխանիզմներ: Հայկականերկուհանրապետություններն արդեն տվել ենիրենց համաձայնությունը դրանց ներդրմանը»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում` նշեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Նա նկատեց, որ Ադրբեջանի նման գործելաոճը դարձել է իր ապրելակերպի մի մասը, որը բնորոշ է տոտալիտար-ֆաշիստական պետության: «Ներքին և արտաքին ագրեսիայի դրսևորումը նմանատիպ ֆաշիստական պետությունների հիվանդություններից է: Երկրի ներսում ադրբեջանական իշխանությունները համատարած խախտում են մարդու իրավունքները, հետապնդում են ընդդիմության գործիչներին, աշխատանքից ազատում են դիվանագետներին` հետագայում հետապնդելու նպատակով: Ադրբեջանին ձեռնտու է սահմանային իրավիճակի սրումը` թեժ ներքաղաքական վիճակից և առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ժողովրդական զանգվածներին երկրում կուտակված խնդիրներից շեղելու, ինչպես նաև արտաքին թշնամու կերպարը զարգացնելով` լրացուցիչ ձայներ հավաքելու համար»,-շեշտեց Բաբայանը:
«Արմենպրես»-ի այն հարցին, թե Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի հրթիռակոծման փաստը արդյոք կարելի է համարել լայնամասշտաբ պատերազմական գործողությունների սկզբնավորման ազդակ, Դավիթ Բաբայանն ասաց հետևյալը. «Նույնիսկ կատարյալ ագրեսորները միշտ թաքցնում են իրենց նպատակները: Ադրբեջանին ձեռնտու է վարել այսպիսի հեռահար պատերազմ, չնայած որ մեր զինված ուժերն արժանի հակահարված են տալիս Ադրբեջանին` մեծ կորուստներ պատճառելով նրանց»:
Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեր Անդրիուն (Ֆրանսիա), ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը` Նյու Յորքում սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և սեպտեմբերի 25-ին Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ առանձին-առանձին և նախարարների հետ միացյալ հանդիպումներից հետո հանդես են եկել հետևյալ հայտարարությամբ. «Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին ընդունել հրադադարի խախտումների հետաքննության` ԵԱՀԿ առաջարկած մեխանիզմը: Առանց այդպիսի մեխանիզմի կողմերը կշարունակեն միմյանց մեղադրել շփման գծում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին մահացու հարվածներ հասցնելու մեջ: Հայաստանը համաձայնել է քննարկել մեխանիզմի մանրամասները. մենք կոչ են անում Ադրբեջանին անել նույնը»:
Համանախագահները խիստ տոնով դատապարտել են հրետանու կիրառումը, որը վերջին օրերին լուրջ վնասներ ու կորուստներ է պատճառել` ցավակցություն հայտնելով զոհվածների հարազատներին:

Заявление МГ ОБСЕ возлагает на Азербайджан всю ответственность за нарушения режима прекращения огня: Давид Бабаян
Заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 27 сентября возлагает на Азербайджан всю ответственность за нарушения режима прекращения огня.
“Я считаю, что это очень важное заявление, которое показывает, что единственными зачинщиками напряженности на армяно-азербайджанской и карабахско-азербайджанской линиях соприкосновения являются азербайджанские власти. Азербайджан должен согласиться на разработку механизмов исследования нарушений режима прекращения огня. Сопредседатели МГ предложили внедрить такие механизмы. Оба армянских государства уже дали свое согласие на это”, - сказал в беседе с «Арменпресс» пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской республики Давид Бабаян.
Он заметил, что для Азербайджана подобное поведение стало уже частью стиля его жизни, как это свойственно тоталитарно-фашистским государствам.
“Проявление внутренней и внешней агрессии является болезнью подобных фашистских государств. Внутри страны азербайджанские власти повсеместно нарушают права человека, преследуют оппозиционных деятелей, увольняют с работы дипломатов, чтобы в дальнейшем преследовать их. Азербайджану выгодно обострение обстановки на границе, чтобы накануне предстоящих парламентских выборов отвлечь внимание населения от накопленных в стране проблем и, благодаря выпячиванию образа внешнего врага, набрать побольше дополнительных голосов”, - подчеркнул Бабаян.
На вопрос “Арменпресс”, можно ли ракетно-артилерийский обстрел Азербайджаном одного из оборонительных постов Армии обороны НКР считать признаком начала широкомасштабных военных действий, Давид Бабаян сказал: “Даже самые искусные агрессоры всегда скрывают свои цели. Азербайджану выгодно вести такую дальнобойную войну, несмотря на то, что наши вооруженные силы дают Азербайджану достойный отпор, нанося им большие потери”.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андрю (Франция), а также Личный Представитель Действующего Председателя ОБСЕ Анджей Каспршик встретились в Нью-Йорке 24 сентября с министром ИД Армении Эдвардом Налбандяном и 25-го сентября с министром ИД Азербайджана Эльмаром Мамедьяровым в отдельности, а затем и совместно. После этих встреч сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением, в котором говорится:
“Мы призываем президентов Армении и Азербайджана принять механизмы исследования нарушения режима прекращения огня, предложенные ОБСЕ. Без таких механизмов стороны продолжат обвинять друг друга в нанесении смертельных ударов на линии соприкосновения и границе Армения-Азербайджан. Армения согласилась обсудить детали механизмов. Призываем Азербайджан сделать то же.