ՄԽ հայտարարությունը հրադադարի խախտումների ողջ պատասխանատվությունը դնում է Ադրբեջանի վրա. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խնբի համանախագահների` սեպտեմբերի 27-ի հայտարարությունը շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների ողջ պատասխանատվությունը դնում է Ադրբեջանի վրա: «Ես կարծում եմ, որ սա շատ կարևոր հայտարարություն է, որով ցույց է տրվում, որ ադրբեջանական իշխանություններն են հանդիսանումՀայաստան-Ադրբեջան սահմանինև ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծումլարվածության միակ հրահրողը: Ադրբեջանը պետք էհամաձայնի հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննությանմեխանիզմների մշակմանը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն առաջարկել են ներդնել նման մեխանիզմներ: Հայկականերկուհանրապետություններն արդեն տվել ենիրենց համաձայնությունը դրանց ներդրմանը»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում` նշեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Նա նկատեց, որ Ադրբեջանի նման գործելաոճը դարձել է իր ապրելակերպի մի մասը, որը բնորոշ է տոտալիտար-ֆաշիստական պետության: «Ներքին և արտաքին ագրեսիայի դրսևորումը նմանատիպ ֆաշիստական պետությունների հիվանդություններից է: Երկրի ներսում ադրբեջանական իշխանությունները համատարած խախտում են մարդու իրավունքները, հետապնդում են ընդդիմության գործիչներին, աշխատանքից ազատում են դիվանագետներին` հետագայում հետապնդելու նպատակով: Ադրբեջանին ձեռնտու է սահմանային իրավիճակի սրումը` թեժ ներքաղաքական վիճակից և առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ժողովրդական զանգվածներին երկրում կուտակված խնդիրներից շեղելու, ինչպես նաև արտաքին թշնամու կերպարը զարգացնելով` լրացուցիչ ձայներ հավաքելու համար»,-շեշտեց Բաբայանը:
«Արմենպրես»-ի այն հարցին, թե Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի հրթիռակոծման փաստը արդյոք կարելի է համարել լայնամասշտաբ պատերազմական գործողությունների սկզբնավորման ազդակ, Դավիթ Բաբայանն ասաց հետևյալը. «Նույնիսկ կատարյալ ագրեսորները միշտ թաքցնում են իրենց նպատակները: Ադրբեջանին ձեռնտու է վարել այսպիսի հեռահար պատերազմ, չնայած որ մեր զինված ուժերն արժանի հակահարված են տալիս Ադրբեջանին` մեծ կորուստներ պատճառելով նրանց»:
Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեր Անդրիուն (Ֆրանսիա), ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը` Նյու Յորքում սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և սեպտեմբերի 25-ին Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ առանձին-առանձին և նախարարների հետ միացյալ հանդիպումներից հետո հանդես են եկել հետևյալ հայտարարությամբ. «Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին ընդունել հրադադարի խախտումների հետաքննության` ԵԱՀԿ առաջարկած մեխանիզմը: Առանց այդպիսի մեխանիզմի կողմերը կշարունակեն միմյանց մեղադրել շփման գծում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին մահացու հարվածներ հասցնելու մեջ: Հայաստանը համաձայնել է քննարկել մեխանիզմի մանրամասները. մենք կոչ են անում Ադրբեջանին անել նույնը»:
Համանախագահները խիստ տոնով դատապարտել են հրետանու կիրառումը, որը վերջին օրերին լուրջ վնասներ ու կորուստներ է պատճառել` ցավակցություն հայտնելով զոհվածների հարազատներին:

YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. The September 27 statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs places all the responsibility of ceasefire regime violation on Azerbaijan.
“I think this is a very important statementwhich shows that the Azerbaijani authorities are the ones who instigate tension on the Armenia-Azerbaijan border and along the line of contact between Azerbaijan and Nagorno Karabakh. Azerbaijan must develop mechanisms referring ceasefire regime violations together with the OSCE Minsk Group Co-Chairs and maybe two Armenian Republics will also be integrated into the process,” Spokesperson of the President of Nagorno Karabakh Davit Babayan told the aforementioned to “Armenpress”.
He also noted that such policy of Azerbaijan has become part of its lifestyle that is typical of afascist,totalitarian state.
In reply to the question by “Armenpress, whether the airstrikes at the protection area of one of the Nagorno Karabakh Defense Army military units by Azerbaijan, could be considered as a beginning of large-scale military operations, Davit Babayan answered:
“Even ideal aggressors conceal their real objectives. It is in the interests of Azerbaijan to lead a distance war though our Armed Forces make appropriate counterattacks causing great damages to Azerbaijan.”
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, James Warlick of the United States of America, and Pierre Andrieu of France), together with the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk, held a meeting on 24 September with the Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian, and a separate meeting on 25 September with the Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov. They also met jointly with the two Foreign Ministers to discuss the immediate need to reduce tensions along the Line of Contact and international border, to advance negotiations on a lasting settlement, and to implement confidence-building measures. The Ministers agreed to continue preparations with the Co-Chairs on the next presidential summit, which is expected to be held before the end of this year.
The Co-Chairs called for the Presidents of Armenia and Azerbaijan to accept an OSCE mechanism to investigate ceasefire violations. Without such a mechanism, the sides will continue to blame each other for initiating deadly attacks on the Line of Contact and Armenia-Azerbaijan border. Armenia has agreed to discuss the details of the mechanism, and we urged Azerbaijan to do the same.
The Co-Chairs condemned in strong terms the use of artillery that caused additional casualties in the last twenty-four hours. They extended their deepest condolences to the families of the deceased. An escalation of violence is not in the interest of Azerbaijanis or Armenians, or a negotiated settlement.
The Co-Chairs encouraged the sides to implement people-to-people programs to build trust between societies affected by the conflict.