ԵԽ պատգամավորը պաշտոնական հարցադրոււմներ է հղել ադրբեջանական հարձակումների կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Ֆրանկ Էնգելը հարցադրումներ է հղել ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիին՝ Հայաստանի քաղաքացիների հանդեպ անդրբեջանական հարձակումների կապակցությամբ: Հայկական գյուղերում տեղացող ագրեսիայի հետևանքով երեք կանանց զոհերի դեպքերն արդեն դատապարտվել են Եվրոպական խորհդարարանի բազմաթիվ պատգամավորների կողմից անցյալ ուրբաթ օրը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպությունից, Ֆրանկ Էնգելն (ԵԽ ԵԺԿ խմբակցություն) իր հարցադրումներում ընդգծել է այն փաստը, որ այս ամիս Ադրբեջանն արդեն երկրորդ անգամ է հարձակում կատարում խաղաղ քաղաքացիների հանդեպ Հայաստանի Հանրապետության հողի վրա: Պատգամավորը դիել է տիկին Մոգերինիին՝ իր դիրքորոշումը հայտնել ռազմական նման գործողությունների մասին:
Էնգելը ընդգծել է նաև, որ ագրեսիայի երկրորդ դեպքը տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահների՝ Նյու Յորքում կայանալիք խաղաղության հաստատմանն ուղղված բանակցությունների նախաշեմին: Պարոն Էնգելը, որը նաև ‹‹Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ›› կազմակերպության (ՀԵԲ կայք՝ www.EuFoA.am) Խորհրդատվական խմբի անդամ է, նշել էԱդրբեջանի հանդեպ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից վերջերս հաջորդաբար ընդունված երկու բանաձևերը (2014թ. սեպտեմբեր, 2015թ. սեպտեմբեր)՝ անդրադառնալով մասնավորապես երկրի ղեկավարության հանդեպ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին առաջարկություններին:
‹‹Կարծում եմ, որ պարոն Էնգելի քայլը բավականին կարևոր է: Ամբողջ Եվրոպական միությունը պարտավոր է արձագանքել այս ագրեսիային, հատկապես երբ ԵՄ հարևանության և Արևելյան գործընկերության մաս կազմող երկիրը հարձակում է կատարում մյուսի հանդեպ››,- պարզաբանել է ‹‹Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ›› կազմակերպության ղեկավար Էդուարդո Լորենցո Օչոան:
Պարոն Էնգելի հարցադրումնեը կթարգմանվեն Եվրոպական միության աշխատանքային լեզուներով: Հարցադրումները ստանալուց հետո երեք շաբաթվա ընթացքում Արտաքին գործողությունների ծառայությունը կհրապարակի իր պատասխանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. Member of European Parliament Frank Engel submitted an official enquiryto theEuropean Union's High Representative for Foreign Affairs andSecurity Policy, Federica Mogherini, on the occasion of Azerbaijan’s attacks on the citizens of Armenia. Last Friday the death cases of the three women in Armenian villages due to the Azerbaijani-led aggression were condemned by numerous MEP.
As “Armenpress” was informed from the “European Friends of Armenia” organization, in hisenquiryFrank Engel (EP EPP faction) underlined the fact that this is the second time in thismonth that Azerbaijan attacks civilians on the territory of Armenia. The MEP applied to Mrs. Mogherini to express her stance on such military actions.
Engel also highlighted that the second aggression took place on the eve of the OSCE Minsk Group peace talks that the co-chairs were trying to organize in New York. Mr Engel, who is also a member of the European Friends of Armenia's Advisory Council, referred to the two latest resolutions on Azerbaijan adopted consecutively by the European Parliament (September 2014 and September 2015) and in particular to the recommendation to apply sanctions against the country's officials.
"I think that Mr Engel's step is essential. All European Union Institutions should react to such an aggression, especially when one country that is part of the EU neighborhood and the Eastern Partnership attacks the population of another one", explains Lorenzo Ochoa, director of “European Friends of Armenia”.
The questions by Mr Engel will be translated into the European Union working languages. Once the External Action Service receives the question it will answer within three weeks.