ԵԱՀԿ գործող նախագահը մտահոգություն է հայտնել հակամարտության գոտում լարվածության աճի առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 27-ին հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի առաջին փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Իվիցա Դաչիչի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել հայ-սերբական հարաբերությունների ընդլայնման, ԵԱՀԿ-ում Սերբիայի նախագահության առաջնահերթությունների իրականացման, ԵԱՀԿ օրակարգի հարցերի:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Իվիցա Դաչիչը գոհունակությամբ արձանագրել են, որ երկկողմ հարաբերությունները կայուն կերպով զարգանում են։ Այդ առումով անդրադարձ է արվել Երևանում և Բելգրադում դեսպանությունների բացման, մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման, ուղիղ չվերթների հաստատման առնչվող հարցերի։
Հանդիպմանը քննարկվել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին և այդ համատեքստում նախագահության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։ ԵԱՀԿ գործող նախագահը խորը մտահոգություն է հայտնել հակամարտության գոտում լարվածության աճի առնչությամբ և կարևորել է հրադադարի ռեժիմի լիարժեք պահպանումը:
Նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների բազմաթիվ կոչերին և հորդորներին՝ Բաքուն չի հրաժարվում իր ապակառուցողական կեցվածքից և սադրանքներից:

Действующий председатель ОБСЕ выразил озабоченность в связи с ростом напряженности в зоне конфликта
27 сентября Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с действующим председателем ОБСЕ, первым вице-премьером Сербии, министром иностранных дел Ивицей Дачичем. Как сообщили «Арменпресс» из управления информации и связей с общественностью Министерства иностранных дел, в ходе встречи стороны коснулись вопроса расширения армяно-сербских отношений, реализации приоритетов в период председательства Сербии в ОБСЕ, по вопросам повестки дня ОБСЕ.
Эдвард Налбандян и Ивица Дачич с удовлетворением констатировали, что двусторонние отношения развиваются стабильно. В этой связи были затронуты вопросы, касающиеся открытия посольств в Белграде и Армении, либерализации визового режима, прямых рейсов.
На встрече были обсуждены вопросы урегулирования нагорно-карабахского конфликта, и, в этом контексте, усиленное содействие президиума сопредседателям Минской группы ОБСЕ. Действующий председатель ОБСЕ выразил глубокую обеспокоенность ростом напряженности в зоне конфликта и отметил важность сохранения режима прекращения огня.
Министр Налбандян отметил, что, несмотря на многочисленные призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Баку не отказывается от своей неконструктивной позиции и провокаций.