Հակառակորդի կողմից հայ զինծառայողի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրգործ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վարույթում հարուցվել է քրեական գործ՝ հակառակորդի կողմից ՀՀ զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայողի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության
և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, 2015թ. սեպտեմբերի 21-ին՝ ժամը 19:50-ին, Նոյեմբերյանի բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, շարքային Ռուսլան Սերգեյի Մկրտչյանը (ծնված 1986թ. )՝ կրծքավանդակի հետին մակերեսի մանր բեկորային վերքեր ախտորոշմամբ:
Ըստ նախնական տվյալների, Ռ. Մկրտչյանը նշված վնասվածքն ստացել է 2015թ. սեպտեմբերի 25-ին` ժամը 19:00-ի սահմաններում, մարտական հենակետում ինժիներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ` հակառակորդի արձակած նռնականետի արկի բեկորներից:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով (սպանության փորձ՝ կատարված ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով)։

Возбуждено уголовное дело по факту предпринятого противником покушения на убийство армянского военнослужащего
Главным военным следственным управлением Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по факту предпринятого противником покушения на убийство военнослужащего контрактной службы Вооруженных сил Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Следственного комитета Армении, 21 сентября 2015 года, в 19:50 в городскую больницу Ноемберяна был доставлен военнослужащий-контрактник N-ской воинской части Минобороны Армении, рядовой Руслан Сергеевич Мкртчян(1986 года рождения) с диагнозом “мелкие осколочные раны задней поверхности грудной клетки”.
По предварительным данным, Р. Мкртчян получил осколочные ранения от снаряда, выпущенного противником из гранатомета.
Инцидент произошел 21.09.2015г., примерно 19:00 в ходе выполнения Р. Мкртчяном инженерных работ на боевом посту.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 13 части 2 статьи 34-104 (Покушение на убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма) УК Армении.