Հանոյում կայացել է ՀՀ անկախության 24-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիետնամի մայրաքաղաք Հանոյի «Մելիա» հյուրանոցային համալիրի հանդիսությունների սրահում սեպտեմբերի 21-ին տեղի է ունեցել ՀՀ անկախության 24-րդ տարեդարձին նվիրված պաշտոնական ընդունելություն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ընդունելությանը ներկա են եղել Վիետնամի օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Վիետնամում հավատարմագրված բազմաթիվ դեսպաններ և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, դիվանագետներ, «Հայաստան-Վիետնամ» բարեկամական խմբինախագահության անդամներ, տնտեսական, հասարակական-քաղաքական շրջանակների, մշակութային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ: Ընդունելության պատվավոր հյուրն է եղել Վիետնամi արտաքին գործերի նախարարի օգնական Վու Կուն Մինը:
Ներկաների առջև բացման խոսքով հանդես է եկել Վիետնամում ՀՀ դեսպան Ռաիսա Վարդանյանը՝ ներկայացնելով անկախությունից ի վեր ՀՀ կայացման ուղին, ձեռքբերումներն ու հաջողությունները: Անդրադառնալով հայ-վիետնամական երկկողմ հարաբերություններին՝ դեսպան Վարդանյանը բարձր է գնահատել փոխադարձ շահերի և բարեկամության վրա ձևավորված համագործակցությունը: Դեսպանը վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, գիտական կապերը կշարունակեն ամրապնդվել և խորանալ՝ ի շահ երկու ժողովուրդների:
Վիետնամի ԱԳ նախարարի օգնական Վու Կուն Մինն իր ելույթում ընդգծել է, որ չնայած երկու երկրների միջև եղած աշխարհագրական հեռավորությանը՝ հայ-վիետնամական հարաբերությունները միշտ էլ աչքի են ընկել առանձնակի ջերմությամբ։ Ըստ Վու Կուն Մինի` վիետնամցի ժողովուրդը հիշում և գնահատում է անկախության համար իր մղած պայքարում հայ ժողովրդի ունեցած ներդրումը։ Անդրադառնալով երկկողմ տնտեսական հարաբերություններին՝ Վու Կուն Մինը վստահություն է հայտնել, որ Վիետնամի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև 2015թ. մայիսին ստորագրված ազատ առևտրի համաձայնագիրը նոր թափ կհաղորդի երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը և գործարար կապերի ամրապնդմանը։
Երեկոյի ընթացքում հնչել են աշխարհահռչակ հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, ինչպես նաև ցուցադրվել է տեսաշար՝ Հայաստանի տեսարժան վայրերի դրվագներով:

Event dedicated to 24th anniversary of Armenia’s independence takes place in Hanoi
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. On September 21, an official reception dedicated to the 24th anniversary of Armenia’s independence took place in the banquet hall of “Melia” hotel complex located in the capital city of Vietnam, Hanoi. As “Armenpress” was informed from the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs, high ranking legislative and executive officials of Vietnam, a number of accredited ambassadors and heads of international organizations, diplomats, members of "Armenia-Vietnam" Friendship Group, representatives of economic, social-political, and cultural circles, and journalists. Assistant of the Vietnam Foreign Minister was the honored guest of the reception.
The Ambassador of Armenia to Vietnam, Raisa Vardanyan, gave the opening speech in front of the guests and introduced the development path of Armenia since independence, achievements and success. Referring to Armenian-Vietnamese bilateral relations, Ambassador Vardanyan highly appreciated the cooperation based on mutual interests and friendship.
Assistant of the Vietnam Foreign Minister emphasized in his speech that regardless of the geographic distance between the two states, Armenian-Vietnamese relations have always been cordial. He expressed conviction that the May, 2015 agreement between Vietnam and the EAEU on forming free trade zone will foster economic development and strengthen business ties between the two states.