Հնդիկներն ի նշան բողոքի մազեր եւ եղունգներ են ուղարկում վարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի Բիհարի նահանգի տասնյակ հազարավոր բնակիչներ երկրի վարչապետ Նարենդրա Մոդիին են ուղարկել իրենց մազերն ու եղունգներն ի նշան, նրանց կարծիքով, իրենց հասցեին արված վիրավորական արտահայտությունների դեմ բողոքի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Փոստում նշում են, որ վերջին օրերին վարչապետի համար ստացվել են գրեթե 50 պարկ փոստային առաքումներ՝ սովորական երկու-երեքի փոխարեն: Բողոքի նման անսովոր ակցիայի առիթ Է դարձել վարչապետի սուր վեճը բիհարցի քաղաքական գործիչ Նիթիշ Կումարի հետ:
Մեկնաբանելով Մոդիի կուսակցության հետ դաշինքից իր կուսակցությունը հանելու՝ Կումարի որոշումը՝ վարչապետը հայտարարել Է, թե բիհարցի քաղաքական գործչի մոտ «ինչ-որ բան այն չԷ քաղաքական ԴՆԹ-ի հարցում»: Կումարն, իր հերթին, դա որակել Է թշնամական ելույթ նահանգի ամբողջ ժողովրդի դեմ:
Քաղաքական գործչի կարծիքով՝ Մոդին փաստորեն Բիհարի նահանգի բոլոր բնակիչներին մեղադրել Է թերարժեքության մեջ սխալ ԴՆԹ-ի պատճառով: Այս առնչությամբ Կումարը նահանգի բնակիչներին կոչ Է արել եղունգների եւ մազերի նմուշներ ուղարկել վարչապետին՝ անալիզի համար:
Հնդկաստանի զանգվածային լրատվամիջոցների տվյալներով՝ ներկայում վարչապետի անունով եկել Է շուրջ 600 հազար փաթեթ՝ նահանգի բնակիչների մազերի եւ եղունգների նմուշներով, եւ արդեն հավաքվել Է եւս մեկ միլիոնը: Կումարը հույս ունի, որ հետագայում այդ քանակը կաճի մինչեւ հինգ միլիոն:

Индийцы в знак протеста шлют премьеру волосы и ногти
Десятки тысяч жителей индийского штата Бихар отправили премьер-министру страны Нарендре Моди свои волосы и ногти в знак протеста против оскорбительного, по их мнению, высказывания в свой адрес.
На почте отмечают, что за последние дни премьеру пришло почти 50 мешков с корреспонденцией вместо обычных двух-трех. Поводом для такой необычной акции протеста стал конфликт премьера с бихарским политиком Нитишем Кумаром.
Комментируя решение Кумара вывести свою партию из альянса с партией Моди, премьер-министр заявил, что у бихарского политика "что-то не так с политической ДНК". Кумар, в свою очередь, назвал это выпадом против всего народа штата,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
По мнению политика, Моди фактически обвинил всех жителей штата Бихар в неполноценности в связи с неправильной ДНК. В связи с этим Кумар призвал жителей штата присылать премьеру образцы ногтей и волос для анализа.
По данным индийских СМИ, к настоящему времени на имя премьера пришло около 600 тысяч пакетов с образцами волос и ногтей жителей штата, и уже собран еще миллион. Кумар рассчитывает, что в дальнейшем это количество вырастет до пяти миллионов.