ԼՂՀ վարչապետն ու ԱԺ նախագահը կատարել են իրենց քաղաքացիական պարտքը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը Ստեփանակերտի թիվ 3 ընտրատարածքի երրորդ ընտրատեղամասում քաղաքացիական իր պարտքն է կատարել՝ մասնակցելով մայրաքաղաքի ՏԻՄ ընտրության քվեարկությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ԼՂՀ կառավարության ֆեյսբուքյան էջից, Արայիկ Հարությունյանն այս ընտրությունը համարել է քայլ առաջ պետականաշինության ճանապարհին՝ համոզմունք հայտնելով, որ արդյունքում ավելի զարգացած տեղական ինքնակառավարման մարմիններ են ձևավորվելու Արցախում:
Արցախում անցկացվող ՏԻՄ ընտրություններին քվեարկելու համար առավոտյան ժամը 9:30-ին տիկնոջ հետ Ստեփանակերտի թիվ 1/8 ընտրատեղամաս է այցելել ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը։ «Արցախպրես»-ի տեղեկացմամբ` լրագրողների հետ ճեպազրույցում, Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ անկախ զբաղեցրած պաշտոնից և սոցիալական կարգավիճակից` քաղաքացիները չեն կարող անտարբեր մնալ ԼՂՀ համայնքների զարգացման հարցում, որի մեջ մեծ դերակատարում ունեն տեղական ինքնակառավարման մարմինները։
«Ես իմ ընտրությունը կատարել եմ` հաշվի առնելով վերջին տարիների ձեռքբերումները Ստեփանակերտի քաղաքային համայնքի զարգացման առումով»,- նշել է ԼՂՀ ԱԺ նախագահը։
Անդրադառնալով ՏԻՄ ընտրություններին թեկնածուների և քաղաքացիների ակտիվությանը` Ղուլյանը նկատել է , որ բնակիչները տեղական ներկայացուցիչների ընտրությամբ կառավարման մարմիններ ձևավորելով գիտակցում են այն կարևոր դերակատարությունը, որ կարող են ունենալ նրանք համայնքների բարգավաճման գործում։ Մասնավորապես, Ստեփանակերտի ՏԻՄ ընտրություններում երիտասարդ թեկնածուների ակտիվ առաջադրումը որպես ավագանի, Աշոտ Ղուլյանը պայմանավորել է երիտասարդների կողմից իրենց իրավունքների ու ազատությունների իրացման հարցում նրանց ունեցած ողջունելի դիրքորոշմամբ։
Արցախի Հանրապետության 207 համայնքներում սեպտեմբերի 13-ին անցկացվում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ, որին մասնակցելու իրավունք ունի 94 377 ընտրող: Ըտրություններին մասնակցում են 235 համայնքի ղեկավարի և 1228 համայնքի ավագանու անդամի թեկնածուներ:

PM and Chairman of NA of Nagorno Karabakh fulfill their civic dut
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. The Prime Minister of Artsakh Republic, Arayik Harutyunyan, fulfilled his civic duty by participating in the local self-government voting of the capital city. As “Armenpress” was informed from the official Government Facebook page, Arayik Harutyunyan considered these elections a step forward in state-building, expressing conviction that more developed local self-government bodies will be formed in Artsakh.
Chairman of Nagorno Karabakh National Assembly, Ashot Ghoulian, arrived at the polling station with his wife at 9:30. “Armenpress” informs that in an interview with journalists Ashot Ghoulian mentioned that regardless of their position or social status, citizens cannot stay indifferent to the development of NKR communities where local self-government bodies have vital importance.
Referring to the enthusiasm of the candidates and citizens towards the local elections, Ghoulian noted that the citizens realize their important contribution to the development of the communities by establishing governmental bodies through elections.
On September 13, local elections are held in 207 communities of Artsakh Republic. 94.377 citizens are eligible to vote. 235 candidates for community leader and 1228 candidates for community council member put forward their candidacy.