ԼՂՀ վարչապետն ու ԱԺ նախագահը կատարել են իրենց քաղաքացիական պարտքը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը Ստեփանակերտի թիվ 3 ընտրատարածքի երրորդ ընտրատեղամասում քաղաքացիական իր պարտքն է կատարել՝ մասնակցելով մայրաքաղաքի ՏԻՄ ընտրության քվեարկությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ԼՂՀ կառավարության ֆեյսբուքյան էջից, Արայիկ Հարությունյանն այս ընտրությունը համարել է քայլ առաջ պետականաշինության ճանապարհին՝ համոզմունք հայտնելով, որ արդյունքում ավելի զարգացած տեղական ինքնակառավարման մարմիններ են ձևավորվելու Արցախում:
Արցախում անցկացվող ՏԻՄ ընտրություններին քվեարկելու համար առավոտյան ժամը 9:30-ին տիկնոջ հետ Ստեփանակերտի թիվ 1/8 ընտրատեղամաս է այցելել ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը։ «Արցախպրես»-ի տեղեկացմամբ` լրագրողների հետ ճեպազրույցում, Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ անկախ զբաղեցրած պաշտոնից և սոցիալական կարգավիճակից` քաղաքացիները չեն կարող անտարբեր մնալ ԼՂՀ համայնքների զարգացման հարցում, որի մեջ մեծ դերակատարում ունեն տեղական ինքնակառավարման մարմինները։
«Ես իմ ընտրությունը կատարել եմ` հաշվի առնելով վերջին տարիների ձեռքբերումները Ստեփանակերտի քաղաքային համայնքի զարգացման առումով»,- նշել է ԼՂՀ ԱԺ նախագահը։
Անդրադառնալով ՏԻՄ ընտրություններին թեկնածուների և քաղաքացիների ակտիվությանը` Ղուլյանը նկատել է , որ բնակիչները տեղական ներկայացուցիչների ընտրությամբ կառավարման մարմիններ ձևավորելով գիտակցում են այն կարևոր դերակատարությունը, որ կարող են ունենալ նրանք համայնքների բարգավաճման գործում։ Մասնավորապես, Ստեփանակերտի ՏԻՄ ընտրություններում երիտասարդ թեկնածուների ակտիվ առաջադրումը որպես ավագանի, Աշոտ Ղուլյանը պայմանավորել է երիտասարդների կողմից իրենց իրավունքների ու ազատությունների իրացման հարցում նրանց ունեցած ողջունելի դիրքորոշմամբ։
Արցախի Հանրապետության 207 համայնքներում սեպտեմբերի 13-ին անցկացվում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ, որին մասնակցելու իրավունք ունի 94 377 ընտրող: Ըտրություններին մասնակցում են 235 համայնքի ղեկավարի և 1228 համայնքի ավագանու անդամի թեկնածուներ:

Премьер-министр и спикер НС Арцаха выполнили свой гражданский долг
Премьер-министр Арцаха Араик Арутюнян выполнил свой гражданский долг, проголосовав в избирательном участке №3 избирательного округа №3 Степанакерта. Как передает Арменпресс, ссылаясь на Facebook-страницу правительства НКР, Араик Арутюнян считает эти выборы шагом вперед в государственном строительстве. Он выразил уверенность, что в результате этого в Арцахе будут сформированы развитые ОМС.
Спикер НС Арцаха Ашот Гулян с супругой выполнили свой гражданский долг, в 9:30 часов проголосовав в избирательном участке № 1/8 Степанакерта. Как передает Арцахпресс, в краткой беседе с журналистами он отметил, граждане НКР, независимо от занимаемой должности и социального статуса, не могут оставаться в стороне от развития общин страны, в которых особую роль играют ОМС.«Я сделал свой выбор, учитывая достижения Степанакерта за последние годы в плане развития городской общины», - сказал спикер НС НКР.
Относительно кандидатов и активности граждан Гулян отметил, что в своем выборе глав ОМС арцахцы руководствуются сознанием своей роли в создании и развитии общин. В частности, выдвижение молодежи в выборах ОМС Ашот Гулян объясняет похвальным сознанием свое роли и позицией молодежи в осуществлении своих прав и свобод.
В 207 общинах Арцаха 13 сентября проводятся выборы в Органы местного самоуправления, в которых участвуют 94377 избирателей.В выборах участвуют кандидаты в главы 235 общин и 1228 членов общинных советов старейшин.