Ոստիկանությունը հայտարարություն է տարածել Բաղրամյան պողոտայի հավաքը ցրելու առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարություն է տարածել 2015 թ. սեպտեմբերի 11-ին Երևանի «Ազատության» հրապարակում «Ոչ թալանին» նախաձեռնության կողմից կազմակերպված հավաքի վերաբերյալ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության վարչությունից, հայտարարության մեջ նշվում է, որ հավաքի մասնակիցները, խախտելով Երևանի քաղաքապետի լիազոր ներկայացուցչի՝ 08.09.2015թ. որոշմամբ սահմանված երթուղին, առանց «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված ընթացակարգերի պահպանման երթ են իրականացրել դեպի Բաղրամյան պողոտա՝ ամբողջությամբ արգելափակելով դրա տրանսպորտային երթևեկությունը:
Ավելին, հավաքի կազմակերպիչները և մասնակիցները, անտեսելով Բաղրամյան պողոտայի երթևեկելի հատվածն ազատելու վերաբերյալ ՀՀ ոստիկանության բազմաթիվ նախազգուշացումները, մի քանի ժամ շարունակել են արգելափակված պահել մայրաքաղաքի տրանսպորտային հիմնական խողովակներից մեկը:
Սեպտեմբերի 11-ին, ժամը 23.00-ի սահմաններում ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարություն է տարածել, որով, մասնավորապես, փաստել է հետևյալը.
1/ դեպի Բաղրամյան պողոտա իրականացված երթը, ինչպես նաև պողոտայի երթևեկելի հատվածի շարունակական արգելափակումն անօրինական են, քանի որ այդ գործողություններն իրականացվել են «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի՝ իրազեկմամբ անցկացվող հավաքներին վերաբերող պահանջների խախտմամբ («Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 32 հոդվածի 2-րդ մաս).
2/Բաղրամյան պողոտայում կազմակերպված հավաքն ինքնաբուխ չէ, քանի որ լիազոր մարմինն ունեցել է բավարար տվյալներ՝ դրա վաղօրոք կազմակերպված լինելու վերաբերյալ («Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 26 հոդվածի 1-ին մաս).
3/ խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրավունքը բացարձակ բնույթ չունի և ժողովրդավարական հասարակությունում կարող է սահմանափակվել այլ անձանց սահմանադրական իրավունքների, հանրության շահերի պաշտպանության համար՝ դրանց անհամաչափ սահմանափակումը կանխելու նպատակով (ՀՀ Սահմանադրության 43 հոդված և «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 5 հոդված): Հետևաբար, իրավական հիմքերից զուրկ են պարբերաբար տարածվող այն պնդումները, թե իբր խաղաղ հավաքն ունի բացարձակ բնույթ և երբևիցե չի կարող արգելվել կամ դադարեցվել:
Նույն հայտարարությամբ ՀՀ ոստիկանությունը նշել է, որ չնայած իրականացված գործողությունների անօրինական բնույթին, կարևորում է այն հանգամանքը, որ հավաքի կազմակերպիչներն ու մասնակիցները պետք է բավարար ժամանակ ունենան իրենց պահանջները բարձրաձայնելու, ինչպես նաև հանրությանը, իրավասու մարմիններին ու պաշտոնատար անձանց դրանք ներկայացնելու համար և անօրինական հավաքի կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին 6 (վեց) ժամ ժամանակ է տրամադրել՝ իրենց պահանջը հնչեցնելու և Բաղրամյան պողոտայի անօրինական արգելափակումն ինքնակամ վերացնելու համար:
Նշված ժամկետի ավարտից հետո, 2015թ. սեպտեմբերի 12-ին, առավոտյան ժամը 05.00-ի սահմաններում ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչը, լիազոր մարմնի պահանջները հավաքի մասնակիցներին փոխանցելու նպատակով դիմել է հավաքի կազմակերպիչներին, սակայն վերջիններս ՀՀ ոստիկանության համապատասխան գործողություններին չեն արձագանքել:
Այնուհետև ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչը հայտարարությամբ դիմել է հավաքի մասնակիցներին՝ պահանջելով 30 րոպեի ընթացքում կամովին վերացնել Բաղրամյան պողոտայի անօրինական արգելափակումը, քանի որ այլ կերպ հնարավոր չէ կանխել այլ անձանց սահմանադրական իրավունքների և հանրության շահերի անհամաչափ սահմանափակումը: ՀՀ ոստիկանությունն առաջարկել է հավաքը շարունակել Բաղրամյան պողոտայի ոչ երթևեկելի հատվածում կամ այն տեղափոխել «Ազատության» հրապարակ, ինչպես նաև նախազգուշացրել է, որ ներկայացված պահանջը նշված ողջամիտ ժամկետում չկատարելու դեպքում ոստիկանությունը ստիպված է լինելու Բաղրամյան պողոտայի անօրինական արգելափակումը վերացնել հարկադրաբար՝ իրեն օրենքով վերապահված լիազորությունների գործադրման միջոցով:
Հավաքի մասնակիցներն անտեսել են ՀՀ ոստիկանության նաև այս պահանջը, և սահմանված ժակետը լրանալուց հետո ՀՀ ոստիկանությունը ձեռնամուխ է եղել Բաղրամյան պողոտայի արգելափակման վերացմանը: Ոստիկանական միջոցառումների իրականացման ընթացքում առերևույթ իրավախախտում կատարած անձինք տարվել են ՀՀ ոստիկանության բաժիններ: Ժամը 06.00-ի դրությամբ Բաղրամյան պողոտայի բնականոն երթևեկությունն ամբողջությամբ վերականգնված է եղել:

Полиция РА распространила заявление в связи с разгоном митинга на проспекте Баграмяна
Полиция РА распространила заявление в связи с митингомна площади Свободы в Ереване, организованным инициативой «Нет – грабежу!» 11 сентября 2015г.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ полиции РА, в заявлении говорится, что участники митинга, в нарушение положений решения от 08.09.2015, организовали шествие к проспекту Баграмяна, полностью парализовав движение транспорта.
Более того, организаторы и участники акции, игнорируя многочисленные предупреждения и призывы освободить улицу, на несколько часов закрыли одну из основных магистралей столицы.
11 сентября, в районе 23.00 часов полиция РА распространила заявление, в котором, в частности говорится:
«1. Шествие в сторону проспекта Баграмяна и периодическое блокирование его проезжей части – незаконно, так как указанные действия осуществлялись с нарушением требований закона Республики Армения «О свободе собраний»(часть 2 статьи 32 закона Республики Армения «О свободе собраний»);
1. Организованное на проспекте Баграмяна собрание не было спонтанным, поскольку имелись достаточные основания полагать о его предварительно организованном характере (часть 1 статьи 26 Закона Республики Армения «О свободе собраний»);
2. Право на проведение мирных собраний не носит абсолютного характера и в демократическом обществе может быть ограничено для защиты конституционных прав общества и иных лиц с целью предотвращения их несоразмерного ограничения (статья 43 Конституции Республики Армения и статья 5 закона Республики Армения «О свободе собраний»). Следовательно, периодически распространяемые заявления о том, что мирные собрания имеют абсолютный характер и якобы не могут быть запрещены или прекращены, практически лишены правовых основ».
В том же заявлении полиция РА отметила, что, несмотря на незаконный характер имеющих место действий, придает также особое значение тому обстоятельству, что участники и организаторы собрания должны иметь достаточно времени, для выражения своих требований общественности, компетентным органам и должностным лицам. Организаторам и участникам незаконного собрания была предоставлена возможность в течение 6 часов огласить свои требования и добровольно разблокировать проспект Баграмяна.
По истечении предоставленного времени, 12 сентября, в 05:00, представитель полиции РА обратился к организаторам с целью изложения требований полномочного органа, однако те не отреагировали на соответствующие меры полиции.
Затем представитель полиции РА обратился к демонстрантам с предложением освободить проспект Баграмяна. Он предложил продолжить собрание на непроезжей части проспекта Баграмяна или перенести его на площадь Свободы, а также предупредил, что при неисполнении требований полиция, в рамках возложенных на нее полномочий, будет вынуждена принудительно разблокировать проспект Баграмяна.
Участники собрания проигнорировали и это требование полиции. По истечении указанных сроков, Полиция Республики Армения предприняла меры по разблокированию проспекта Баграмяна. При проведении полицейской операции активные нарушители правопорядка были подвергнуты приводу в отделы полиции города Еревана. В районе 6 часов утра нормальное движение автотранспорта по проспекту Баграмяна было полностью восстановлено.