Ոստիկանությունը հայտարարություն է տարածել Բաղրամյան պողոտայի հավաքը ցրելու առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարություն է տարածել 2015 թ. սեպտեմբերի 11-ին Երևանի «Ազատության» հրապարակում «Ոչ թալանին» նախաձեռնության կողմից կազմակերպված հավաքի վերաբերյալ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության վարչությունից, հայտարարության մեջ նշվում է, որ հավաքի մասնակիցները, խախտելով Երևանի քաղաքապետի լիազոր ներկայացուցչի՝ 08.09.2015թ. որոշմամբ սահմանված երթուղին, առանց «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված ընթացակարգերի պահպանման երթ են իրականացրել դեպի Բաղրամյան պողոտա՝ ամբողջությամբ արգելափակելով դրա տրանսպորտային երթևեկությունը:
Ավելին, հավաքի կազմակերպիչները և մասնակիցները, անտեսելով Բաղրամյան պողոտայի երթևեկելի հատվածն ազատելու վերաբերյալ ՀՀ ոստիկանության բազմաթիվ նախազգուշացումները, մի քանի ժամ շարունակել են արգելափակված պահել մայրաքաղաքի տրանսպորտային հիմնական խողովակներից մեկը:
Սեպտեմբերի 11-ին, ժամը 23.00-ի սահմաններում ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարություն է տարածել, որով, մասնավորապես, փաստել է հետևյալը.
1/ դեպի Բաղրամյան պողոտա իրականացված երթը, ինչպես նաև պողոտայի երթևեկելի հատվածի շարունակական արգելափակումն անօրինական են, քանի որ այդ գործողություններն իրականացվել են «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի՝ իրազեկմամբ անցկացվող հավաքներին վերաբերող պահանջների խախտմամբ («Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 32 հոդվածի 2-րդ մաս).
2/Բաղրամյան պողոտայում կազմակերպված հավաքն ինքնաբուխ չէ, քանի որ լիազոր մարմինն ունեցել է բավարար տվյալներ՝ դրա վաղօրոք կազմակերպված լինելու վերաբերյալ («Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 26 հոդվածի 1-ին մաս).
3/ խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրավունքը բացարձակ բնույթ չունի և ժողովրդավարական հասարակությունում կարող է սահմանափակվել այլ անձանց սահմանադրական իրավունքների, հանրության շահերի պաշտպանության համար՝ դրանց անհամաչափ սահմանափակումը կանխելու նպատակով (ՀՀ Սահմանադրության 43 հոդված և «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 5 հոդված): Հետևաբար, իրավական հիմքերից զուրկ են պարբերաբար տարածվող այն պնդումները, թե իբր խաղաղ հավաքն ունի բացարձակ բնույթ և երբևիցե չի կարող արգելվել կամ դադարեցվել:
Նույն հայտարարությամբ ՀՀ ոստիկանությունը նշել է, որ չնայած իրականացված գործողությունների անօրինական բնույթին, կարևորում է այն հանգամանքը, որ հավաքի կազմակերպիչներն ու մասնակիցները պետք է բավարար ժամանակ ունենան իրենց պահանջները բարձրաձայնելու, ինչպես նաև հանրությանը, իրավասու մարմիններին ու պաշտոնատար անձանց դրանք ներկայացնելու համար և անօրինական հավաքի կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին 6 (վեց) ժամ ժամանակ է տրամադրել՝ իրենց պահանջը հնչեցնելու և Բաղրամյան պողոտայի անօրինական արգելափակումն ինքնակամ վերացնելու համար:
Նշված ժամկետի ավարտից հետո, 2015թ. սեպտեմբերի 12-ին, առավոտյան ժամը 05.00-ի սահմաններում ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչը, լիազոր մարմնի պահանջները հավաքի մասնակիցներին փոխանցելու նպատակով դիմել է հավաքի կազմակերպիչներին, սակայն վերջիններս ՀՀ ոստիկանության համապատասխան գործողություններին չեն արձագանքել:
Այնուհետև ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչը հայտարարությամբ դիմել է հավաքի մասնակիցներին՝ պահանջելով 30 րոպեի ընթացքում կամովին վերացնել Բաղրամյան պողոտայի անօրինական արգելափակումը, քանի որ այլ կերպ հնարավոր չէ կանխել այլ անձանց սահմանադրական իրավունքների և հանրության շահերի անհամաչափ սահմանափակումը: ՀՀ ոստիկանությունն առաջարկել է հավաքը շարունակել Բաղրամյան պողոտայի ոչ երթևեկելի հատվածում կամ այն տեղափոխել «Ազատության» հրապարակ, ինչպես նաև նախազգուշացրել է, որ ներկայացված պահանջը նշված ողջամիտ ժամկետում չկատարելու դեպքում ոստիկանությունը ստիպված է լինելու Բաղրամյան պողոտայի անօրինական արգելափակումը վերացնել հարկադրաբար՝ իրեն օրենքով վերապահված լիազորությունների գործադրման միջոցով:
Հավաքի մասնակիցներն անտեսել են ՀՀ ոստիկանության նաև այս պահանջը, և սահմանված ժակետը լրանալուց հետո ՀՀ ոստիկանությունը ձեռնամուխ է եղել Բաղրամյան պողոտայի արգելափակման վերացմանը: Ոստիկանական միջոցառումների իրականացման ընթացքում առերևույթ իրավախախտում կատարած անձինք տարվել են ՀՀ ոստիկանության բաժիններ: Ժամը 06.00-ի դրությամբ Բաղրամյան պողոտայի բնականոն երթևեկությունն ամբողջությամբ վերականգնված է եղել:

Republic of Armenia Police statement on dispersing demonstration in Baghramyan Avenue
YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. The police of the republic of Armenia release a statement related to the assembly organized by "Voch talanin" initiative on "Freedom Square" of the city of Yerevan on September 11, 2015. As “Armenpress” was informed from the Department of Public Relations and Information of the Republic of Armenia Police, it is said in the statement that the participants of the assembly organized by "Voch talanin" initiative on "Freedom Square" of the city of Yerevan on September 11, violating the route defined by the decision of Mayor's authorized representative, dated 08.09.2015, and not following the procedures prescribed by the Republic of Armenia law on "Freedom of assembly" carried out a march towards Baghramyan Avenue, completely blocking the traffic along it.
Moreover, the organizers and participants of the rally defied police warnings to cease the blockage of traffic along Baghramyan avenue, keeping blocked one of the capital’s main transport arteries for several hours on end.
On September 11 about 11 p.m. the Republic of Armenia Police issued a statement which reads as follows:
1. The march towards Baghramyan Avenue, as well as the continual blockage of traffic is illegal, as the assembly organizers’ relevant actions violated the demands of the Republic of Armenia law on “Freedom of Assembly” (namely article 32, part 2);
2. The assembly held on Baghramyan Avenue is not a spontaneous one, as the authorized body had enough data that it had been organized in advance (Republic of Armenia law on “Freedom of Assembly", article 26, part 1).
3. The right to hold peaceful assemblies does not have absolute nature and in a democratic society it may be limited for the sake of protection of constitutional rights of other people in order to prevent any disproportionate restrictions thereof (article 43 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 5 of the law of the RA on “Freedom of Assembly”). Therefore, the periodically disseminated allegations that a peaceful assembly has an absolute nature and can never be banned or suspended, lack legal foundations.
In line with the same announcement Police of Republic of Armenia has stated that despite the illegal nature of the assembly organizers’ actions, Police attaches importance to the the fact that the assembly organizers and participants should have enough time to raise their demands, as well as to present them to the public, competent authorities and other officials, therefore the assembly organizers were given 6 hours to raise their demands and to voluntarily cease the illegal blockage of Baghramyan Avenue.
After the expiry of the mentioned deadline on September 12 at 5 a.m. the representative of the Police addressed to the organizers of the assembly to notify about the demands of the authorized body, however the organizers did not react to the appropriate actions of the Police representative, who then addressed to the participants of the assembly with the demand to voluntarily cease the blockage of Baghramyan Avenue within 30 minutes, as the disproportionate restriction of other citizens’ constitutional rights and that of public interests could not be prevented otherwise.
Police of the RA suggested the assembly participants that they should leave the avenue’s carriageway and continue the assembly beyond it or on Yerevan’s ‘‘Freedom’’ Square, simultaneously Police notified that if the this demand would not be carried out within reasonable time the Police will be forced to compulsively cease the illegal blockage of Baghramyan Avenue acting within the frame of its powers vested by law.
The participants of the assembly defied this demand as well and after the expiry of the deadline, Police of the RA undertook measures to eliminate the blockage of Baghramyan Avenue. During the police operation apparent offenders were taken to police stations. On September 12 at 6 a.m. the regular traffic along Baghramyan Avenue was fully restored.