«Ֆրանսիական օրեր Արցախում» փառատոնի շրջանակում Ստեփանակերտում կկայանա Պատրիկ Ֆիորիի համերգը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում սեպտեմբերի 17-19-ին կանցկացվի «Ֆրանսիական օրեր Արցախում» փառատոն, որի շրջանակներում տեղի կունենան Ֆրանսիան և նրա մշակույթը ներկայացնող մի շարք միջոցառումներ։ Փառատոնի նպատակն է սերտացնել Արցախի և Ֆրանսիայի միջև հաստատված բարեկամական կապերը և ընդլայնել երկխոսությունն ու համագործակցության ոլորտները։
Ինչպես ««Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից, փառատոնի շրջանակներում Արցախ կժամանեն «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի, Արցախի համայնքների հետ բարեկամացած Ֆրանսիայի քաղաքների,«Սատար Ղարաբաղին» միության և Ֆրանսիայի հայկական համայնքի մոտ 200 ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև արվեստագետներ ու լրագրողներ։
«Ֆրանսիական օրեր Արցախում» փառատոնի ծրագրում ընդգրկված են Ստեփանակերտի Ֆրանսիայի պուրակում «Հավերժություն» քանդակի (հեղինակ Թորոս) հանդիսավոր բացման և «Պոլ Էլյուարի Տուն» ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնի հիմնարկեքի արարողություններ, գրական-գեղարվեստական ցերեկույթ Ստեփանակերտի թիվ 1 դպրոցում, արցախյան և ֆրանսիական խոհանոցների ներկայացում, «Եզնիկ Մոզյան» արհեստագործական ուսումնարանի բացման արարողություն Շուշիում, ֆրանսիական «Ֆոլիմաժ» ստուդիայի անիմացիոն ֆիլմերի շնորհանդես Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանում, Ղարաբաղ-Ֆրանսիա բարեկամությունը խորհրդանշող բացիկների պատրաստման մրցույթ Ստեփանակերտի Ս.Շահումյանի անվան պուրակում։
Փառատոնը կավարտվի սեպտեմբերի 19-ին` Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում ֆրանսահայ երգիչ Պատրիկ Ֆիորիի համերգով:

Patrick Fiori`s concert to take place in Stepanakert in frames of “French days in Artsakh” festival
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. In the Republic of Nagorno Karabakh the festival “French days in Artsakh” will take place from 17 to 19September, within the limits of which will take place anumber of festivals presenting France and its culture. The goal of the festival is to strengthen the friendly relationship between Artsakh and France and to expand the dialogue and cooperation fields.
As “Armenpress” was informed from the Information Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic, in the framework of the meeting about 200 representatives from the frames of “French-Karabakh” friendship, French cities in friendly relations with Artsakh communities, from “Support to Karabakh” union and French-Armenian community, as well as artists and journalists will arrive in Artsakh.
In the frames of the “French days in Artsakh” festival program is involved opening ceremony of “Eternity” Sculpture(author Toros), and groundbreaking ceremony of francophone centre “Paul Elyuari Home”, and so on.
The festival will be over on September 19 in Stepanakert's Revival Square with the concert of French-Armenian singer Patrick Fiori.