Վալանսում բացվել է «Մենք ենք ապագան. Հայոց ցեղասպանության որբերը» խորագրով ցուցահանդես
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Վալանս քաղաքի Հայկական ժառանգության կենտրոնում բացվել է ցուցահանդես «Մենք ենք ապագան. Հայոց ցեղասպանության որբերը» խորագրով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Nouvelles d’Armenie-ն, ցուցադրությանը ներկայացված են արխիվային փաստաթղթեր և լուսանկարներ, որոնք առնչվում են Ցեղասպանությունից փրկված երիտասարդ հայ կանանց և տղամարդկանց, ովքեր այդ ողբերգության հետևանքով զրկվել են մանկությունից:
Ցուցահանդեսը, որը կշարունակվի մինչև սեպտեմբերի 20-ը, պատմում է այն որբ երեխաների, տղամարդկանց և կանանց պատմությունները, ովքեր վերապրել են Ցեղասպանությունը և դարձել հայ ժողովրդի ապագան:
Ցուցահանդեսի բացումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 9-ին: Ներկա են գտնվել Դրոմ դեպարտամենտից ընտրված պատգամավոր Պատրիկ Լաբոնը, Վալանսի քաղաքապետ Նիկոլա Դարագոնը, Հայկական ժառանգության կենտրոնի տնօրեն Լոր Փիաթոն և այլք:
Ցուցադրության կուրատոր Անտոնի Բեդրոսյանն ընդգծել է դրա կազմակերպման կարևորությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Նա նշել է, որ ցուցահանդեսը հնարավոր է եղել կազմակերպել տարբեր պետություններից և անհատների արխիվներից հավաքած լուսանկարների և աղբյուրների նյութերի շնորհիվ: Բեդրոսյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն անձանց, ում շնորհիվ ցուցահանդեսի կազմակերպումը հնարավոր է եղել:

"We are the future. Orphans of the Genocide " exhibition is launched in Valence
YEREVAN, SEPTEMBER 10, ARMENPRESS: The exhibition "We are the future. Orphans of the Genocide” was launched in the Armenian Heritage Center of French city Valence. As "Armenpress" reports citing Nouvelles d'Armenie, the exhibition presents archival documents and photographs, which are related to the Armenian Genocide survivor young women and men who have lost their childhood because of this tragedy.
The exhibition, which will continue until September 20, tells the stories of the orphan children, men and women who survived the Genocide and became the future of the Armenian people.
The exhibition curator Antoine Bédrossian emphasized the importance of organizing this exhibition on the 100th Anniversary of the Armenian Genocide. He noted that it was possible to organize the exhibition due to photos and materials collected from different countries’ and individuals’ archives. Antoine Bédrossian thanked all those people who made the organization of the exhibition possible.