Boeing-ը CST-100 Starliner տիեզերանավերի արտադրություն Է գործարկում Ֆլորիդայում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Boeing ընկերությունը հայտնել Է Ֆլորիդայում առեւտրային տիեզերանավերի առաջին շարքի հավաքման արտադրամաս բացելու մասին, որոնք NASA-ն 2017 թվականից ծրագրում Է օգտագործել Միջազգային տիեզերակայան թռիչքներ կատարելու համար:
«Պատմության այս պահն արտացոլում Է նոր դարաշրջանը դեպի տիեզերք մարդու թռիչքներում»,- բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ հայտարարել Է Boeing ընկերության գործադիր տնօրեն Դենիս Մյուլենբուրգը, որի խոսքը մեջբերել Է Reuters-ը:
Գործակալության տվյալներով՝ ընկերության տիեզերանավերը, որոնք ստացել են CST-100 Starliner անվանումը, արտադրելու են Ֆլորիդայի գործարանում եւ թռիչքների են պատրաստելու այն անգարում, որն անցյալում իր շաթլների պատրաստման համար օգտագործում Էր NASA-ն: Starliner տիեզերանավը կարող Է տեղավորել յոթ մարդուց բաղկացած անձնակազմ:
Նշվում Է, որ NASA-ն կֆինանսավորի նավի թեստային թռիչքը եւ վեց տիեզերական առաքելություն դեպի Միջազգային տիեզերակայան: Դրանց ծախսերը կկազմեն մինչեւ 4,2 միլիարդ դոլար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Boeing запускает производство космических кораблей CST-100 во Флориде
Компания Boeing впятницу сообщила оботкрытии сборочного цеха попроизводству первой линии коммерческих космических кораблей воФлориде, которые НАСА планирует использовать дляполетов наМКС с2017 года, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Этот момент вистории отражает новую эру вполетах человека вкосмос",— заявил наторжественной церемонии открытия исполнительный директор компании Boeing Деннис Мюленбург, слова которого цитируетагентство Рейтер.
По данным агентства, корабли компании, получившие название CST-100 Starliner, будут производить назаводе воФлориде иготовить кполетам вангаре, который раньше использовало дляподготовки своих шаттлов НАСА. Корабль Starliner может вместить экипаж изсеми человек.
Сообщается, что НАСА профинансирует тестовый полет корабля идо шести космических миссий кМКС. Затраты наэто составят до4,2 миллиарда долларов.