Աշխարհի ամենացածրահասակ մարդը վախճանվել Է 76 տարեկան հասակում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի ամենացածրահասակ մարդը՝ 54,6 սանտիմետր հասակով նեպալցի Չանդրա Բահադուր Դանգին, վախճանվել Է 76 տարեկան հասակում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Kathmandu Post հնդկական թերթին, նեպալցին մահացել Է Խաղաղ օվկիանոսի Սամոա արշիպելագի կղզիներից մեկում:
Հրատարակության տվյալներով՝ անցած շաբաթ Դանգիի մոտ ախտորոշել Էին թոքերի բորբոքում: Նրան տեղափոխել Էին Պագո-Պագոյի՝ Ամերիկյան Սամոայի վարչական կենտրոնի հիվանդանոց: Սակայն բժիշկներին չի հաջողվել նրան բուժել:
Դանգին աշխարհի ամենացածրահասակ մարդն Էր ճանաչվել 2012 թվականի փետրվարին: Դա գրանցվել Էր Գինեսի ռեկորդների գրքում: Դրանից հետո նեպալցին, որը երբեք դուրս չԷր եկել իր գյուղի սահմաններից, հայտարարել Է այլ երկրներ այցելելու մտադրության մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Самый низкорослый человек в мире скончался на 76-м году жизни
Самый низкорослый человек в мире - непалец Чандра Бахадур Данги ростом 54,6 сантиметра - скончался в четверг на 76-м году жизни, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщила индийская газета The Kathmandu Post, непалец умер на одном из островов в архипелаге Самоа в Тихом океане.
По данным издания, у Данги на минувшей неделе было диагностировано воспаление легких. Его доставили в больницу Паго-Паго - административного центра Американского Самоа. Однако врачам не удалось его вылечить.
Данги был признан самым низкорослым человеком в мире в феврале 2012 года. Его достижение было занесено в Книгу рекордов Гиннесса. После этого непалец, который никогда не покидал пределов своей деревни, заявил о намерении посетить другие страны.