Մեր հաջողությունների և հաղթանակների հիմքը հզոր պետությունն է. Բակո Սահակյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության անկախության տոնի կապակցությամբ «Արարատ» հեռուստաընկերության մեր գործընկերները բացառիկ հարցազրույց են ունեցել ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է այն ամբողջությամբ:
-1991թ. սեպտեմբերի 2-ին ԼՂԻՄ եւ Շահումյանի շրջանի պատգամավորները հռչակեցին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Այդ օրը ինչպե՞ս է Ձեր մեջ տպավորվել, ի՞նչ հիշողություններ ունեք:
-Այդ օրը ողջ Արցախը լցված էր խանդավառությամբ: Բոլորը հասկանում էին, որ տեղի է ունեցել պատմական իրադարձություն: Չափազանց բարձր էր նաեւ միասնականության ոգին: Միեւնույն ժամանակ, մենք հասկանում էինք, որ անհրաժեշտ է լինելու պաշտպանել նորաստեղծ Արցախի Հանրապետությունն ադրբեջանական ագրեսիայից: Չնայած նրան, որ մենք այդ ժամանակ չունեինք կանոնավոր բանակ, զենք ու զինամթերք, կար ներքին խորը համոզվածություն, որ սեփական ուժերով մենք անպայման ի վիճակի ենք լինելու կերտել մեր ազատ պետականությունը:
-Երբ հռչակվում էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, նախատեսե՞լ էիք կամ պատկերացնու՞մ էիք, որ Ադրբեջանը լայնածավալ պատերազմ է հրահրելու:
-Ինչպես ես նշեցի, նման տեսլական գոյություն ուներ, թեպետ կային նաեւ մարդիկ, ովքեր չէին պատկերացնում, որ գործընթացները կընթանան հենց այդպիսի հունով:
-Պատմությունը «եթե»-ներ չի սիրում, այնուամենայնիվ` Ադրբեջանին կապիտուլացնելու ռեսուրս կա՞ր 1994-ին: Հնարավո՞ր էր ավելին անել, օրինակ` զարգացնել ռազմական հաջողությունները Բարդայի ուղղությամբ:
-1994թ. Ադրբեջանի Հանրապետությունն ու նրա բանակը լիովին պարտվել էին պատերազմում, եւ պաշտոնական Բաքուն խնդրում էր խաղաղություն պաշտոնական Ստեփանակերտից: Իհարկե, պատմությունը «եթե»-ներ չի սիրում, եւ ոչ ոք չգիտի՝ ինչ կլիներ, եթե մեր բանակը շարունակեր իր հաղթարշավը: Միեւնույն ժամանակ, անհրաժեշտ է հաշվի առնել մի շարք հանգամանքներ՝ ավելի հստակ պատկերացնելու այն ժամանակ կայացրած որոշման տրամաբանությունը:
Նախ եւ առաջ, մենք նվաճողական նպատակներ չէինք հետապնդում: Այսինքն, հարցը տարածքների կամ սահմանների ընդլայնումը չէր, այլ երկիրն ու ժողովուրդը փրկել կործանումից եւ ոչնչացումից, ինչպես նաեւ հուսալի երաշխիքներ ստեղծել մեր անվտանգության պահպանման համար: Կարեւոր էր նաեւ նոր զոհեր չունենալը: Բացի դրանից, մենք, ինչպես ցանկացած ողջամիտ ժողովուրդ, ուզում ենք ապրել խաղաղության մեջ, եւ հաշվի առնելով երկրի ստացած խոր վերքերը եւ լայնամասշտաբ ավերածությունները, խաղաղությունն ավելի գերադասելի էր, նամանավանդ որ դա եղել է արժանապատիվ խաղաղություն, որն ամրագրել ենք հաղթանակով:
-Արցախը չճանաչված հանրապետություն է, բայց 1994-ի ստատուս-քվոն մինչ օրս պահպանվում է: Մի կողմից միջազգային հանրությունը ակնհայտ ճնշում չի գործադրում Արցախի վրա, մյուս կողմից`տարեցտարի ավելանում է Արցախ այցելող տարբեր երկների պատգամավորների և այլ պաշտոնյաների այցելությունը, մի շարք երկրների մարզեր, նահանգներ ճանաչում եմ Արցախի անկախությունը: Արդյո՞ք սա ինչ-որ ձևաչափով միջազգային ճանաչում չէ:
-Մենք բազմիցս ընդգծել ենք, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը լոկ ժամանակի խնդիր է: Դա բնական է, որովհետեւ մենք վաստակել ենք այդ իրավունքը՝ առաջին հերթին կառուցելով նորմալ ժողովրդավարական պետություն, որը որեւէ սպառնալիք չի ներկայացնում քաղաքակիրթ աշխարհին: Նման պետությունը վաղ թե ուշ ճանաչվելու է: Իհարկե, մենք պասիվ դիրք չենք որդեգրել եւ ակտիվորեն աշխատում ենք այս ուղղությամբ Հայաստանի ու Սփյուռքի հետ միասին եւ արդեն իսկ ունենք շոշափելի ձեռքբերումներ: Համոզված եմ, որ այս ուղղությամբ կշարունակենք գրանցել լուրջ հաջողություններ նաեւ ապագայում:
-Ադրբեջանը սպառնում է ոչ միայն Արցախի բնակչությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, այլև` Հայաստանի Հանրապետության: Այս տեսքով Ադրբեջանը սպառնալիք չէ արդյո՞ք հայ ժողովրդի, հայկական պետականության համար, և ինչպե՞ս պետք է չեզոքացնել այդ սպառնալիքը:
-Ես կասեի՝ Ադրբեջանը սպառնալիք է ոչ միայն հայ ժողովրդի եւ հայոց պետականության, այլեւ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար, եւ տարբեր զարգացած երկրներ օրեցօր ավելի լավ են պատկերացնում այս ամենը: Պաշտոնական Բաքվի վարած ագրեսիվ, ազգայնամոլական քաղաքականությունն ամենամեծ սպառնալիքն է նաեւ Ադրբեջանի ժողովրդի համար, որովհետեւ ատելության վրա հիմնված պետական գաղափարախոսությունը երբեւիցե լավ բանի չի բերի:
Ինչ վերաբերում է մեր անելիքներին, ապա դրանք շատ պարզ են եւ հստակ. պետք է շարունակել զորացնել մեր բանակը, զարգացնել տնտեսությունը եւ ամրապնդել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը: Դա է մեր հաղթանակների եւ հաջողությունների գրավականը:
-Արցախը նույնականացված է հայ ժողովրդի հաղթանակի, ազգային հպարտության և վերջին հազարամյակում, թերևս, ամենամեծ հաղթանակի հետ: Այս հաղթանակը զարգացնելու ի՞նչ ուղիներ եք տեսնում, ո՞րը պետք է լինի հաջորդ քայլը:
-Կարծում եմ՝ ես այդ հարցին արդեն պատասխանեցի. մեր հաջողությունների եւ հաղթանակների հիմքը հզոր պետությունն է, մարտունակ բանակը եւ հայրենասեր ու համախմբված հասարակությունը:
-Ադրբեջանի հետ դիմակայությունը շարունակվում է գրեթե բոլոր ոլորտներում` սկսած սահմանից, վերջացրած քարոզչական դաշտում: Ի՞նչ բացթողումներ կան այս պայքարում, որ հայկական կողմը պետք է արագորեն շտկի:
-Կարծում եմ, որ Ադրբեջանն արժանի հակահարված է ստանում բոլոր ոլորտներում՝ լինի դա սահմանին, թե քարոզչական դաշտում: Եվ ես չեմ համարում, որ Բաքուն հաջողված քաղաքականություն է վարում, որովհետեւ մենք տեսնում ենք, թե ինչ խնդիրների առաջ է կանգնում Ադրբեջանը իր իսկ վարած քաղաքականության պատճառով: Մեր տեսլականն արմատապես տարբերվում է եւ հիմնված չէ ատելության ու կաշառքի վրա, ինչը, անկասկած, առավելություն է եւ հնարավորություն է տալիս ավելի շոշափելի հաղթանակներ կերտելու:

Основа наших удач и побед – сильное государство: Бако Саакян
По случаю дня независимости НКР наши коллеги из телекомпании «Арарат» провели эксклюзивное интервью с президентом НКР Бако Саакяном. «Арменпресс» представляет его полностью.
-2-го сентября 1991г. депутаты НКАО и Шаумянского района провозгласили Нагорно-Карабахскую республику. Каким вы запомнили этот день? Какие есть у вас воспоминания?
- В этот день весь Арцах был полон радостью. Все понимали, что произошло историческое событие. Высок был дух единения. В то же время, мы понимали что надо будет защищать республику от агрессии Азербайджана. Несмотря на то, что тогда у нас не было регулярной армии, оружия и боеприпасов, было внутренне убеждение, что мы сможем создать своими силами нашу государственность.
-Когда провозглашали Нагорно-Карабахскую республику, думали ли, что это приведет к полномасштабной войне с Азербайджаном?
-Была такая точка зрения, были и те, кто не предполагал подобный сценарий.
-У истории нет «если», и, тем не менее, был ли ресурс принудить Азербайджан к капитуляции в 1994 году? Можно ли было, к примеру, развить военные успехи в направлении Барда?
-В 1994г. Азербахджан и его армия полностью проиграли войну, Баку запросил мира у официального Степанакерта. Конечно, у истории нет «если», и неизвестно, что бы было, если бы мы продолжили наши действия. Нужно учесть ряд обстоятельств, чтобы точнее представить логику принятого тогда решения.
Прежде всего, у нас не было намерений завоевателей. Не было вопроса расширения границ, стоял вопрос спасения страны и народа от уничтожения и создания гарантий безопасности. Важно было и избежать новых жертв. Кроме того, мы, как благоразумный народ, хотели жить в мире; учитывая полученные страной раны и разрушения, мир был предпочтительнее, тем более, достойный мир после одержанной победы.
-Арцах – непризнанная республика, однако с 1994 г. сохраняется статус-кво. Международное сообщество не применяет к Арцаху явного давления, из года в год растет число посещающих Арцах парламентариев из разных стран, некоторые штаты, области других стран признали Арцах. Есть ли это, в какой-то степени, международное признание?
- Мы много раз подчеркивали, что международное признание – вопрос времени. Мы заслужили это право, строя демократическую страну, которая не является угрозой для цивилизованного мира, такие страны рано или поздно признаются. Конечно, наша позиция – не пассивное ожидание, мы активно работаем в этом направлении, вместе с Арменией и Диаспорой, и уже имее весомые достижения, надеюсь на них и в будущем.
-Азербайджан угрожает не только целостности Арцаха и его населению, но и Армении. Не является ли такой Азербайджан угрозой для армянского народа, армянской государственности, и как можно нейтрализовать эту угрозу?
-Я бы сказал, что Азербайджан является угрозой не только для армянской государственности, но и для цивилизованного мира; развитые страны с каждым днем все лучше понимают это. Агрессивная, националистическая политика Баку является угрозой и для азербайджанского народа.
Что касается наших задач, то они просты и ясны: надо продолжать усиливать армию, развивать экономику и укреплять триединство Армения-Арцах-Диаспора. В этом залог наших успехов и побед.
-Арцах идентифицируется как победа армянского народа, национальная гордость, как самая крупная победа тысячелетия. Каковы пути развития этих побед, каковы следующие шаги?
-Думаю, ч уже ответил на этот вопрос. Основа наших удач и побед – сильное государство, боеспособная армия и объединенное общество.
-Противостояние с Азербайджаном продолжается уже во всех областях – начиная с границ, кончая пропагандой. Какие есть упущения, которые надо быстро исправить?
-Думаю, Азербайджан получает достойный ответ по всем направлениям. Не считаю, что Баку ведет удачную политику, поскольку вследствие этой политики Азербайджан непрестанно встает перед проблемами. Наша концепция радилально иная, она не основана на ненависти и подкупе, что является преимуществом и дает возможность к более ощутимым победам.