Հայաստան կժամանի հայտնի ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսահայ հայտնի ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆը հոկտեմբերի սկզբին կժամանի Հայաստան՝ մասնակցելու Երևանում այս տարի առաջին անգամ անցկացվելիք վազքի միջազգային կիսամարաթոնին՝«Երևան ՌԱՆԱՐՄ 2015»-ին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին «Երևան ՌԱՆԱՐՄ 2015»-ի մամուլի ծառայությունից:Հայտնի մարզիկն ընգծել է, որ այն հրաշալի առիթ է լինել Մայր Հայրենիքում, վայելել քաղաքամայր Երևանը և մասնակիցը դառնալ հրաշալի մարզական միջոցառման:
«Ուրախ եմ, որ լեգենդար Ռոբերտ Էմմիյանն այսպիսի նախաձեռնությամբ է հանդես գալիս և Երևանում առաջին անգամ կանցկացվի վազքի միջազգային կիսամարաթոն: Ամբողջ աշխարհում նմանատիպ մարաթոններ և կիսամարաթոններ մշտական սպորտային միջոցառումներ են և կուզեմ, որ երևանցիների, և հայ ժողովրդի համար էլ այն դառնա ամենամյա, քանի որ վազքը առողջ ապրելակերպի առաջին նախապայմաններից մեկն է: Մեծ ոգևորությամբ եմ ընդունել մասնակցելու հրավերն ու եղբորս՝ Ֆրանսիայի Դեսին քաղաքի մշակութային, սպորտային և միջազգային կապերի գծով փոխքաղաքապետ Դենի Ջորկաեֆի հետ կլինեմ կիսամարաթոնի առաջին շարքերում և բոլորին կոչ եմ անում միանալ մեզ »,- ընդգծում է 1998-ին աշխարհի և 2000 թվականին Եվրոպայի չեմպիոն, հայազգի ֆուտբոլիստը։
«Երևան ՌԱՆԱՐՄ 2015»-իմեկնարկը կտրվի հոկտեմբերի 3-ին, որը կանցկացվի Սպորտի ևերիտասարդության հարցերի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի ևՀայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիայի հովանու ներքո:
Միջոցառման պաշտոնական կազմակերպիչն է «ՌԱՆԱՐՄ» ընկերությունը՝ Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Էմմիյանի ղեկավարությամբ:Կիսամարաթոնը կլինի ամենամյա՝ նպատակ ունենալով խթանել մարզաձեւի տարածմանը, քարոզել առողջ ապրելակերպ ևՀայաստանում զարգացնել սպորտային տուրիզմը:Միջոցառումը, որը մեկնարկելու է Հանրապետության հրապարակում, ներառելու է 4 վազքարշավ. կիսամարաթոն (21,097 կմ), փոխանցումավազք (2 x 10,550 կմ), 5 կմ վազք, 2,5 կմ վազք 12 և ավելի տարիք ունեցող դպրոցականների համար:
«Երևան ՌԱՆԱՐՄ 2015»-ին մասնակցության հայտագրումը մեկնարկել է օգոստոսի 11-ին: Բոլոր մասնակիցները կստանան մարզահագուստ ևմեդալներ, իսկ հաղթողները՝ նաև դրամական պարգևներ:Կազմակերպչական աշխատանքներին աջակցում են նաև Աթլետիկայի ֆեդերացիաների միջազգային ասոցիացիան (IAAF) ևՄիջազգային մարաթոնների ևվազքարշավների ասոցիացիան (AIMS):

YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS. French Armenian famous footballer YouriDjorkaeff will visit Armenia early in October to participate in the International Half Marathon, theYerevan RunArm 2015, which will be held in Yerevan for the first time. The press service of theYerevan RunArm 2015 informed “Armenpress’ about this. The famous sportsman stressed that it is a wonderful opportunity to be in Motherland, enjoy capital Yerevan and become part of the amazing sporting event.
“I am happy the legendary Robert Emmiyancomes forward with such an initiative and an International Half Marathon will be held in Yerevan. Such marathons and half-marathons are permanent sporting events throughout the world and I would like it to become an annual event for Yerevan and all Armenians as running is of the first requirements for healthy lifestyle. I accepted the invitation to participate with great enthusiasm and I will be on the first lines of the half-marathon with my brother Dennis Djorkaeff and I call everyone to join us”, stressed the 1988 world champion, and 2000 Europe’s champion Armenian footballer.
The Yerevan RunArm 2015 will be launched on October 3 supported by the Ministry of Sports and Youth Affairs, Yerevan Municipality, the NationalOlympic CommitteeofArmeniaand the Armenian Athletic Federation.
The RunArm 2015 participation application process was launch on August 11. Each participant will receive a medal once crossed the finish line and can download his certification from this website. The winners will be awarded with monetary prizes.