«Արի տուն» ծրագրի յոթերորդ փուլին մասնակցում է 107 երիտասարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում օգոստոսի 10-ին տեղի է ունեցել «Արի տուն» ծրագրի յոթերորդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը արիտունցիներին է փոխանցել նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնը: Նա, մասնավորապես, նշել է. «Սիրելի երիտասարդներ, ես շատ ուրախ եմ, որ դուք Հայաստանում եք, բարով եք եկել: Կատարվել է ձեր նվիրական երազանքը: Ձեզնից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում, բայց արդեն ստացել են առաջին տպավորությունները: Հավատում եմ, որ անկրկնելի ժամանակ կանցկացնեք ձեր պատմական հայրենիքում: Հավատում եմ, որ այս օրերը կդառնան ձեր կյանքի լավագույն, անմոռանալի երկու շաբաթը, և դուք կկարոտեք Հայաստանը, կմտածեք վերադառնալու մասին: Հաջողություն եմ մաղթում ձեզ և ջերմ, ուրախ, ակտիվ օրեր: Մենք ձեզ սիրում ենք և միշտ ձեզ հետ ենք լինելու այս օրերի ընթացքում»:
Արիտունցիներին ողջունել են նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, «Բագին» գրական հանդեսի խմբագիր, գրող, հրապարակախոս Հակոբ Պալյանը: Վանաձորի դրամատիկական թատրոնի դերասան, ասմունքող Ջիվան Սարգսյանը հանդես է եկել Պարույր Սևակի «Մենք քիչ ենք, սակայն մեզ հայ են ասում» և Եղիշե Չարենցի «Ես իմ անուշ Հայաստանի բանաստեղծությունների կատարումով: Ելույթ է ունեցել Այրարատյան հայրապետական թեմի «Ծաղկազարդ» համախումբը` գեղարվեստական ղեկավար Լիլիթ Գալստյանի գլխավորությամբ:
«Արի տուն» ծրագրի 7-րդ փուլի մասնակցելու համար Հայաստան է ժամանել 107 երիտասարդ 13 երկրից՝ Բելգիայից, Նիդերլանդներից, Իսպանիայից, Գերմանիայից, Հունաստանից, ԱՄՆ-ից, Սիրիայից, Լիբանանից, Քուվեյթից, Իսրայելից, ՌԴ-ից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Վրաստանից:

107 young people participate in 7th phase of “Come home” project
YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS. The opening ceremony of the 7th phase of “Come home” project was held in the Ministry of Diaspora of Armenia on August 10. Armenpress was informed from the Department of Media and Public Relations of the Republic of Armenia that Deputy Minister Serjik G. Srapionyan conveyed Minister of DiasporaHranush Hakobyan’s greetings to the participants of “Come home” project.
He specifically noted:
“Dear young people, I am very happy that you are in Armenia, I welcome you all. Your long-cherished dream came true. Many of you have been in Armenia for the first time, but have already got the first impressions. I believe that you will have an amazing time in your historical homeland. I believe that these days will become the best, unforgettable weeks of your life and you will miss Armenia, you will think of returning here. I wish you good luck and warm, joyful, active days. We love you and will always be by your side during these days.”
The project participants were also greeted by Firdus A. Zakaryan, the chief of staff of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
107 young people from 14 countries: Belgium, the Netherlands, Spain, Germany, Greece, USA, Syria, Lebanon, Kuwait, Israel, Russia, Ukraine, Belarus and Georgia arrived in Armenia to participate in the 7th phase of “Come home” project.