Նյու Յորքում աճուրդի են հանվել 17-րդ դարում խորտակված իսպանական գալեոնի գանձերը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում կայացած աճուրդում վաճառվել են XVII դարում խորտակված իսպանական «Նուեստրա Սենիորա դե Ատոչա» գալեոնի գանձերը: Ընդհանուր հասույթը կազմել Է շուրջ 2 միլիոն դոլար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով Guernsey’s աճուրդային տան ներկայացուցիչներին:
Իսպանիայի թագավորական նավատորմի գալեոնը խորտակվել Է 1622 թվականի սեպտեմբերի 6-ին: Նավը տանում Էր շուրջ 40 տոննա ոսկու եւ արծաթի ձուլակտորներ, պղինձ եւ թանկարժեք իրեր: «Նուեստրա Սենիորա դե Ատոչա»-ի մնացորդները 1985 թվականի հուլիսի 20-ին հայտնաբերել Է Մել Ֆիշերի որոնողական խումբը: Ծովի հատակից բարձրացված իրերի ընդհանուր արժեքը գնահատվել Է 450 միլիոն դոլար:
Նավի հայտնաբերման երեսնամյակի տարում աճուրդի Է հանվել դրա ավելի քան 40 թանկարժեք գտածո: Ամենից թանկ լոտը դարձել են ոսկե թիթեղը (վաճառվել Է գրեթե 94 հազար դոլարով), ոսկե զմրուխտակուռ խաչը (119 հազար դոլար), ոսկե գավաթը (413 հազար դոլար), ոսկե գդալը (62,5 հազար դոլար):
Ինչպես նշվում Է, աճուրդից ստացված միջոցների մի մասը կուղղորդվի «Սիրտ» հիմնադրամ, որն զբաղվում Է դեֆիբրիլյատորներով ԱՄՆ-ի դպրոցների սարքավորմամբ եւ դրանցով աշխատելու ուսուցմամբ:

В Нью-Йорке прошел аукцион сокровищ с затонувшего испанского галеона 17 века
Драгоценности с затонувшего в XVII веке испанского галеона «Нуэстра Сеньора де Аточа» (Nuestra Senora de Atocha) проданы на аукционе в Нью-Йорке. Общая выручка составила около 2 миллионов долларов. Как передает Арменпресс, об этомсообщает в четверг, 6 августа,РИА Новостисо ссылкой на представителей аукционного дома Guernsey’s.
Галеон из состава королевского флота Испании затонул 6 сентября 1622 года. Корабль вез в Испанию около 40 тонн золотых и серебряных слитков, серебряных монет, меди и драгоценностей. Останки «Нуэстра Сеньора де Аточа» обнаружила 20 июля 1985 года поисковая команда Мела Фишера. Общая стоимость поднятых со дна вещей была оценена в 450 миллионов долларов.
В год тридцатилетия обнаружения корабля на торги выставлено более 40 драгоценных находок с судна. Наиболее дорогими лотами стала золотая пластина (продана почти за 94 тысячи долларов), золотой крест с изумрудами (119 тысяч долларов), золотая чаша (413 тысяч долларов), ложка из золота (62,5 тысячи).
Часть вырученных от торгов средств будет направлена в фонд «Сердце», который занимается оборудованием школ в США дефибрилляторами и обучением работы с ними.