Հունաստանի եւ Եվրամիության ֆինանսական համաձայնությունն անիրագործելի Է. ԱՄՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) հանդես Է եկել Հունաստանի եւ եվրոգոտու մյուս երկրների միջեւ կնքված ֆինանսական համաձայնագրի խիստ քննադատությամբ: ԱՄՀ-ի ներկայացուցիչը հայտարարել Է, որ այն բարենորոգությունները, որոնք Հունաստանը խոստացել Է իրականացնել ֆինանսական օգնություն ստանալու համար, անիրագործելի են, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ առաջիկա երկու տարում Հունաստանի արտաքին պարտքը կրկնապատիկ կգերազանցի երկրի համախառն ներքին արդյունքը, եւ այն խնդիրները, որոնք համաձայնագրում դրված են Հունաստանի տնտեսության աճի մասում, անհասանելի են:
Հունական պարտքը հաղթահարել կարելի Է սոսկ այն միջոցների հաշվին, որոնք Էապես դուրս են այն շրջանականերից, որոնք պատարստ Է քննարկելու Եվրամիությունը, պնդում Է ԱՄՀ-ն:
Ինչպես նշել Է BBC-ի տնտեսական մեկնաբանը, ԱՄՀ-ի ներկայացուցչի հայտարարությունը կարող Է խիստ խանգարել Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասին Հունաստանի խորհրդարանում ստանալու ձեռք բերված համաձայնությունների պայմանների հավանությունը:

МВФ: финансовое соглашение Греции и Евросоюза нереалистично
Международный валютный фонд выступил с резкой критикой финансового соглашения, достигнутого между Грецией и остальными странами еврозоны. Представитель МВФ заявил, что реформы, которые Греция пообещала провести для получения финансовой помощи, нереалистичны.
По его словам, в ближайшие два года внешний долг Греции вдвое превысит ВВП страны, и задачи, поставленные в соглашении в части роста греческой экономики, недостижимы.
Справиться с греческим долгом можно только за счет мер, существенно выходящих за рамки тех, что готов рассматривать Евросоюз, утверждает МВФ.
Как отмечает экономический обозреватель Би-би-си, заявление представителя МВФ может сильно помешать премьер-министру Греции Алексису Ципрасу получить одобрение условий достигнутого соглашения в греческом парламенте.