Խաչատրյանի անվան 11-րդ միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակը շնորհվել է Իվա Միլետիչին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Արամ Խաչատրյանի անվան ջութակահարների 11-րդ միջազգային մրցույթը հատել է եզրագիծը։ Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից, այս տարի խաչատրյանական մրցույթի առաջին մրցանակը ժյուրին շնորհել է Սերբիան ներկայացնող ջութակահարուհի Իվա Միլետիչին։ Ժյուրիի որոշմամբ՝ երկրորդ մրցանակը կիսել են Դավիթ Արդուխանյանը (Ռուսաստան) և Անդրեա Օբիսոն (Իտալիա)։ Իսկ երրորդ մրցանակակիրներ են դարձել Պիեր Ֆրապիերը (Ֆրանսիա) և Մարիամ Վարդանյանը (Հայաստան)։
Մրցույթի շրջանակներում հանձնվել են նաև հատուկ մրցանակներ։
Խաչատրյանի անվան 11-րդ միջազգային մրցույթի հաղթող Իվա Միլետիչին շվեյցարական Del Gesu հիմնադրամը մեկ տարի նվագելու իրավունքով տրամադրել է J.B.Vuillaume-ի 1825թ. ջութակը։ Նա այս տարվա դեկտեմբերին հանդես կգա նաև Երևանում անցկացվելիք՝ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի շրջանակերում։
Իվա Միլետիչը նշել է, որ մեծ տպավորություններ ունի Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթից։ Երաժիշտը նկատել է, որ մինչ մասնակցելն էլ շատ լավ արձագանքներ է լսել, և հաճելի է, որ ինքն էլ մրցույթի մի մասնիկն է դարձել՝ հանդիպելով ժյուրիի մեծանունանդամների, մրցույթի հյուրերի հետ։ Ջութակահարուհին խոստովանել է, որ մրցույթի ընթացքը բավականին դժվար էր, սակայն ուրախ է մասնակցելու համար։ Նա նաև ընդգծել է մրցույթի բարձր կազմակերպվածությունը։ Խոսելով Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունների մասին՝ Իվա Միլետիչը նշել է, որ կոմպոզիտորի Ջութակի կոնցերտը ծանոթ էր իրեն և այս օրերին մեծ բավականություն է ստացել նվագելով այն։
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Սմբատյանը կարևորել է այն, որ տարեցտարի մեծանում են Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի մասնակիցների թիվը և աշխարհագրությունը։ Արմեն Սմբատյանն ընդգծել է, որ մրցույթի մասնակիցների կատարողական վարպետությունը շատ բարձր էր. մասնակիցների մոտ 30-40 տոկոսը մի քանի միջազգային մրցույթների դափնեկիրներ էին։
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթին այս տարի մասնակցել է 17 երկրի 25 ջութակահար։ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կյանքի է կոչվում ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ջանքերով և անցկացվում է ՀՀ նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, ով մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր նախագահն է:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի գլխավոր գործընկերն էր ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը: 11-րդ մրցույթի հովանավորն էր «Յուքոմ» ընկերությունը, որի շնորհիվ մշակութային այս իրադարձությունը հեռարձակվել է առցանց։

Iva Miletic is awarded the 1st prize of the 11th Aram Khachaturian International Competition
YEREVAN, JUNE 15, Armenpress: The 11th Aram Khachaturian International Competition crossed the finish line. This year, the jury awarded the first prize to Serbian violinist Iva Miletic. According to the jury decision David Arduhanyan (Russia) and Andrea Obiso (Italy) shared the second prize, and the third- Pierre Frapier (France) and Mariam Vardanyan (Armenia).
As a part of the contest the participants were awarded with special prizes.
Swiss Del Gesu Foundation provided Iva Miletic with J.B. Vuillaume violin of 1825 for one year usage. She will also perform in December in Yerevan, in the framework of the Khachaturian Festival. Miletic said that she was very impressed. The musician added that even before the contest she had been well informed and was happy to be a part of the competition, to meet with prominent members of the jury and honored guests of the competition. Miletic admitted that the competition was rather tough but she participated in the contest with great pleasure and she also emphasized the contest was very well organized.
Speaking about the works by Aram Khachaturian, Iva Miletic stated that the composer’s Violin Concerto was familiar to her and she had a great pleasure to play it on these days.
This year Aram Khachaturian International Competition was attended by 25 violinists from 17 countries. Aram Khachaturian International Competition is being implemented by the joint efforts of the Ministry of Culture of the Republic of Armenia, Cultural Foundation “Aram Khachaturian Competition”, and Yerevan Komitas State Conservatory. It is held under the high patronage of the First Lady of Armenia, Rita Sargsyan, who is the Honorary President of the Board of Trustees.
The general partner of the Aram Khachaturian International Competition is the Intergovermental Foundation for Education, Scientific and Cultural Cooperation (IFESCCO). Ucom Telecommunication Company has become a general sponsor of the 11th Competition and provided an opportunity of online broadcasts of this cultural event.