Խաչատրյանի անվան 11-րդ միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակը շնորհվել է Իվա Միլետիչին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Արամ Խաչատրյանի անվան ջութակահարների 11-րդ միջազգային մրցույթը հատել է եզրագիծը։ Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից, այս տարի խաչատրյանական մրցույթի առաջին մրցանակը ժյուրին շնորհել է Սերբիան ներկայացնող ջութակահարուհի Իվա Միլետիչին։ Ժյուրիի որոշմամբ՝ երկրորդ մրցանակը կիսել են Դավիթ Արդուխանյանը (Ռուսաստան) և Անդրեա Օբիսոն (Իտալիա)։ Իսկ երրորդ մրցանակակիրներ են դարձել Պիեր Ֆրապիերը (Ֆրանսիա) և Մարիամ Վարդանյանը (Հայաստան)։
Մրցույթի շրջանակներում հանձնվել են նաև հատուկ մրցանակներ։
Խաչատրյանի անվան 11-րդ միջազգային մրցույթի հաղթող Իվա Միլետիչին շվեյցարական Del Gesu հիմնադրամը մեկ տարի նվագելու իրավունքով տրամադրել է J.B.Vuillaume-ի 1825թ. ջութակը։ Նա այս տարվա դեկտեմբերին հանդես կգա նաև Երևանում անցկացվելիք՝ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի շրջանակերում։
Իվա Միլետիչը նշել է, որ մեծ տպավորություններ ունի Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթից։ Երաժիշտը նկատել է, որ մինչ մասնակցելն էլ շատ լավ արձագանքներ է լսել, և հաճելի է, որ ինքն էլ մրցույթի մի մասնիկն է դարձել՝ հանդիպելով ժյուրիի մեծանունանդամների, մրցույթի հյուրերի հետ։ Ջութակահարուհին խոստովանել է, որ մրցույթի ընթացքը բավականին դժվար էր, սակայն ուրախ է մասնակցելու համար։ Նա նաև ընդգծել է մրցույթի բարձր կազմակերպվածությունը։ Խոսելով Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունների մասին՝ Իվա Միլետիչը նշել է, որ կոմպոզիտորի Ջութակի կոնցերտը ծանոթ էր իրեն և այս օրերին մեծ բավականություն է ստացել նվագելով այն։
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Սմբատյանը կարևորել է այն, որ տարեցտարի մեծանում են Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի մասնակիցների թիվը և աշխարհագրությունը։ Արմեն Սմբատյանն ընդգծել է, որ մրցույթի մասնակիցների կատարողական վարպետությունը շատ բարձր էր. մասնակիցների մոտ 30-40 տոկոսը մի քանի միջազգային մրցույթների դափնեկիրներ էին։
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթին այս տարի մասնակցել է 17 երկրի 25 ջութակահար։ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կյանքի է կոչվում ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ջանքերով և անցկացվում է ՀՀ նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, ով մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր նախագահն է:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի գլխավոր գործընկերն էր ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը: 11-րդ մրցույթի հովանավորն էր «Յուքոմ» ընկերությունը, որի շնորհիվ մշակութային այս իրադարձությունը հեռարձակվել է առցանց։

1-ый приз 11-го Международного конкурса имени Хачатуряна присужден Иве Милетич
14 июня финишную линию пересек 11-ый Международный конкурс имени Арама Хачатуряна. В этом году жюри присудило первый приз конкурса сербской скрипачке Иве Милетич. Как передает «Арменпресс», по решению жюри второе место разделили Давид Ардуханян (Россия) и Андреа Обисо (Италия), третье - Пьер Фрапье (Франция) и Мариам Варданян (Армения).
В рамках конкурса были вручены также специальные призы.
Швейцарский фонд Del Gesu предоставил скрипку J.B.Vuillaume 1825 года победителю 11-ого конкурса Иве Милетич сроком на один год. Победительница также выступит в декабре в Ереване, в рамках Фестиваля имени Хачатуряна.
Сама Милетич отметила, что приятно впечатлена конкурсом. Музыкант добавила, что еще до участия в мероприятии была хорошо осведомлена и рада, что стала частью соревнования, встретившись с известными членами жюри и почетными гостями конкурса. Милетич призналась, что конкуренция была довольно жесткой, но участие в конкурсе - большое удовольствие. Скрипачка особо подчеркнува высокий уровень организованности предприятия. Говоря о произведениях Арама Хачатуряна, Ива Милетич отметила, что Скрипичный концерт композитора был ей знаком, и в эти дни она получила грандиозное удовольствие исполняя его.
Отметим, что в этом году в Международном конкурсе имени Арама Хачатуряна приняли участие 25 скрипачей из 17-и стран.
Международный конкурс имени Арама Хачатуряна воплощается в жизнь благодаря совместным усилиям Министерства культуры РА, Культурного фонда «Арам Хачатурян-конкурс» и Ереванской государственной консерватория имени Комитаса, проводится под высоким патронатом первой леди РА Риты Саргсян - почетного президента Совета попечителей конкурса. Генеральным партнером Международного конкурса имени Арама Хачатуряна является Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества стран СНГ (МФГС). Компания Ucom - генеральный спонсор 11-ого конкурса предоставила возможность онлайн трансляции этого культурного события.