ՀԱԷԿ-ը 6 ամսով կդադարի գործել 2017-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը վստահեցնում է, որ կա բավականաչափ ժամանակ Մեծամորի (Հայկական) ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման լիցենզիայի երկարաձգման հարցին լուծում տալու համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նախարարը տեղեկացրեց, որ հունիսի 13-ին ատոմակայանի ղեկավարության և շահագրգիռ այլ կողմերի հետ խորհրդակցություն են անցկացնելու` հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ատոմակայանի աշխատանքը դադարեցվելու էոչ թե 2016 թվականի սեպտեմբերի 1-ին, այլ 2017-ի գարնանը: «Մենք ժամանակ ունենք, կհասցնենք ամեն ինչ»,- ասաց Երվանդ Զախարյանը:
Նախարարը հայտնեց, որ, 2017-ին` ՀԱԷԿ-ի շահագործման լիցենզիայի երկարաձգման հայտի ուսումնասիրման ընթացքում, ատամոկայանը 6 ամսով կդադարի գործել: «Այդ վեց ամիսների ընթացքում պետք է կատարվեն շատ լուրջ վերականգնողական աշխատանքներ՝ անվտանգության, շահագործման հետ կապված, որպեսզի գործողության ժամկետը երկարացվի 10 տարով»,- ընդգծեց Երվանդ Զախարյանը` հավելելով, որ այդ աշխատանքների համար նախատեսվում է ծախսել 300 միլիոն դոլար, որը վարկի տեսքով ստացել են ռուսական կողմից:
Հարցին ի պատասխան, թե արդյոք այդ ժամանակ կրկին կանգնելու ենք էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման վտանգի առջև` Երվանդ Զախարանն ասաց. «Վերականգնման աշխատանքների համար պետք է ծախսենք 300 միլիոն դոլար, 30 տարիների ընթացքում այդ վարկը պետք է մարենք, որոշակի ազդեցություն 2017 թվականից հետո դա, իհարկե, կունենա սակագների վրա»:
Հայաստանը հյուրընկալել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) կարգավորող մարմնի գործունեության դիտարկման միասնական առաքելությունը` (IRRS): Առաքելությունը Հայաստանում իր աշխատանքն սկսել է այս տարվա հունիսի 1-ին ու ավարտել հունիսի 12-ին: IRRS առաքելության ղեկավար, Շվեյցարիայի Միջուկային անվտանգությունը կարգավորող մարմնի ղեկավար Հանս Վանները, ներկայացնելով առաքելության արդյունքները, նշել է, որ Հայաստանի առջև ծառացած ամենակարևոր մարտահրավերը Մեծամորի ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարացման խնդիրն է. ՀԱԷԿ-ի շահագործման լիցենզիայի ժամկետը ավարտվում է 2016 թվականի սեպտեմբերի 1-ին:

ААЭС в 2017г. остановится на 6 месяцев
Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян уверяет, что для решения вопроса о пролонгации лицензии на эксплуатацию Мецаморской (Армянской) атомной электростанции время еще есть.
В беседе с Арменпресс, министр сообщил, что 13 июня руководство ААЭС и другие заинтересованные стороны проведут совещание – с учетом того, что работа станции будет приостановлена не в сентябре 2016г., а весной 2017г. «Время еще есть, мы все успеем», - сказал Ерванд Захарян.
Министр сообщил, что 2017г., в процессе изучения вопроса о пролонгации лицензии на эксплуатацию Мецаморской атомной электростанции, ААЭС остановится на 6 месяцев. «За эти полгода мы должны провести серьезную восстановительную работу, чтобы продлить срок эксплуатации на 10 лет», - сказал министр, добавив, что на эту работу намечается выделить 300 млн долларов, полученных в качестве кредита от российской стороны.
На вопрос, не встанет ли в это время вопрос о новом повышении тарифов на э/энергию, Ерванд Захарян ответил: «На реконструкцию будет затрачено 300 млн долларов, этот кредит будет погашаться в течение 30 лет, и после 2017г. это, конечно, повлияет на тарифы».
Армения приняла единую миссию (IRRS) мониторинга за деятельностью координационного органа международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ). IRRS проработала в Армении 1-12 июня текущего года. Руководитель миссии IRRS проработала в Армении 1-12 июня текущего года, глава координационного органа по ядерной безопасности Щвейцарии Ганс Ваннер, представляя итоги работы IRRS, отметил, что важнейшая проблема, стоящая перед Арменией - это пролонгация лицензии на эксплуатацию Мецаморской (Армянской) атомной электростанции, срок которой истекает 1 сентября 2015г.