Հայաստանի հավաքականը միշտ էլ խնդիր է ստեղծել պորտուգալացիների համար. Ֆեռնանդու Սանթուշ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆուտբոլի Պորտուգալիայի ազգային թիմի գլխավոր մարզիչ Ֆեռնանդու Սանթուշի կարծիքով՝ Հայաստանի հավաքականը կարող է հաղթել իր թիմին, բայց իրենք հաղթանակի համար են եկել Հայաստան:
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանի հավաքականն այլ խաղ է խաղում՝ պաշտպանողական ֆուտբոլ: Ժամանակին հենց դա է մեզ համար խնդիրներ առաջացրել: Բայց մենք եկել ենք հաղթելու համար: Հայաստանի հավաքականը հետ խաղում պետք հավաքված խաղ ցույց տալ»,- «Արմենպրես-ի հաղորդմամբ, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Սանթուշը:
Նրա խոսքով՝ Պորտուգալիայի ֆուտբոլիստների ֆիզիկական վիճակը լավ է: «Մեզ պետք էր հարմարվել ժամանակային տարբերությանը, և, ժամանելով Թբիլիսի, մենք հաղթահարեցինք խնդիրը: Եթե մեր հավաքականը խաղար Վրաստանի հավաքականի հետ, ապա նրանց հետ խաղից առաջ կգայինք հենց Հայաստան»,- հավաստեց Սանթուշը:
Նրա կարծիքով՝ Հայաստանի հավաքականն այժմ պաշպանողական ֆուտբոլ է խաղում: «Այժմ Հայաստանի կազմում նկատել են երեք հարձակվողի և երկու պաշտանի, ովքեր փոփոխություններ են մտցնում Հայաստանի հավաքականի խաղաոճում: Կարծում եմ, որ եթե Հայաստանն այժմ ունի մեկ միավոր, թիմը կարող է նաև հաղթել մեզ: Հայաստանը միշտ էլ մեզ համար խնդիրներ է ստեղծել անցած 4 խաերումլ, այնպես որ, հնարավորություն կա մեզ հաղթել այս խաղում»,- ընդգծեց մարզիչը:
Եվրո-2016-ի ընտրական փուլի Հայաստան-Պորտուգալիա հանդիպումը կկայանա հունիսի 13-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում: Այս հանդիպումից առաջ Հայաստանի հավաքականը մրցաշարային աղյուսակում զբաղեցնում է վերջին հորիզոնականը և ունի միայն 1 միավոր: Նույնքան միավոր ունի նաև Սերբիայի ընտրանին, իսկ Ալբանիան և Դանիան ունեն 7-ական միավոր: Առաջատարը Պորտուգալիան է՝ 9 միավորով:

Сборная Армении всегда создавала проблемы для португальцев: Фернанду Сантуш
По мнению главного тренера сборной Португалии по футболу Фернанду Сантуша сборная Армения может одержать победу, но они приехали в Ереван за победой.
«Мы знаем, что сборная Армении играет в иную игру – оборонительный футбол. Когда-то именно это создавало проблемы для нас. Но мы пришли за победой. Мы должны показать собранную игру на встрече со сборной Армении», - как сообщает Арменпресс, на встрече с журналистами сказал Сантуш.
По его словам, португальские футболисты находятся в хорошем физическом состоянии. «Нам надо было приспособиться к разнице во времени, и, прибыв в Тбилиси, мы преодолели проблему. Если бы наша сборная играла со сборной Грузии, то перед игрой с ними мы бы прибыли в Армению», - заверил Сантуш.
По его мнению, сборная Армении сейчас играет в оборонительный футбол. «Мы заметили в сборной Армении трех нападающих и двух защитников, которые вносят изменения в стиле игры команды. Думаю, что если у Армении сейчас 1 очко, то она может одержать победу. Армения всегда создавала для нас проблемы в прошлых 4 играх, так что есть возможность, что она одержит победу», - сказал тренер.
Встреча Армения-Португалия в рамках отборочного тура Евро-2016 состоится 13 июня на Республиканском стадионе имени В. Саркисяна.