Հաջորդ շաբաթ ՄԻԵԴ-ում «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով լսումներ կլինեն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում կրկին բաց լսումներ տեղի կունենան «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» և «Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» անվանումով գործերով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Եվրոպայի խորհրդից, բաց լսումները տեղի կունենան հունիսի 16-ին: Ակնկալվում է, որ գործերով վճիռներ կկայացվեն:
Եվրոպական դատարանում քննարկվելիք երկու գործերն էլ առնչվում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ, մասնավորապես` հակամարտության ակտիվ փուլում քաղաքացիների սեփականության իրավունքներին առնչվող խնդիրների հետ:
«Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործի մեղադրող կողմի ներկայացուցիչներն Ադրբեջանի 7 քաղաքացի են, ովքեր բոլորն էլ ներկայացել են որպես Լաչինի նախկին քրդեր, իրենց գանգատում պնդել են, որ մինչեւ հակամարտությունը իրենք բնակվել են Լաչինում, որտեղ ունեցել են գույք` բնակարան, ավտոմեքենա եւ այլն: Պատերազմի արդյունքում նրանք ստիպված են եղել լքել իրենց ունեցվածքը, եւ այժմ չկա մոտակա ժամանակահատվածում իրենց կողմից իրենց գույքը տնօրինելու հնարավորություն ստանալու հեռանկար:

На следующей неделе в ЕСПЧ состоятся слушания по делу «Саргсян против Азербайджана»
В ЕСПЧ снова состоятся открытые слушания по делам «Саргсян против Азербайджана» и «Чирагов против Армении». Как сообщили «Арменпресс» из Совета Европы, слушания состоятся 16-го июня.
Оба дела относятся к карабахскому конфликту, в частности, к нарушению прав собственности во время активной фазы конфликта.
Иск гражданина Армении Минаса Саргсяна против Азербайджана впервые был заслушан в 2010 году. Саргсян представил иск в 2006 году о разрушении его дома и насильственном выселении, попрании права на частную и семейную жизнь, уничтожении армянских кладбищ в Азербайджане, выселении армян, ксенофобии по национальному и религиозному признакам а также бездействию правительства по фактам насилия против армян.
Азербайджан выступает ответчиком, Армения – третьей стороной.
Обвинители по делу «Чирагов против Армении» 7 граждан Азербайджана, которые представились жителями Лачина, курдами, которые утверждают, что до начала конфликта обладали в Лачине движимым и недвижимым имуществом. Они были вынуждены покинуть свое жилье и имущество вследствие войны и не имеют перспективы распоряжаться им в ближайщее время.